پیش‌بینی اوضاع بورس در نیمه دوم سال | اتاق خبر
کد خبر: 365587
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1395 - 15:56
بازار سرمایه از ابتدای سال ۹۵ روند نزولی را تجربه کرد اما در هفته‌های اخیر در مسیر افزایشی قرار گرفت.

اتاق خبر: برخی از کارشناسان معتقدند، بازار سرمایه به‌دلیل اجرایی‌شدن برجام و همچنین کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در نیمه دوم سال وضعیت مناسب‌تری پیدا خواهد کرد.
در صورت بهبود وضعیت اقتصادی، به طور قطع گزارش‌های یک‌ساله شرکت‌های بورسی نیز از رونق برخوردار می‌شود.


تاثیر بر شرکت‌های بورسی
یکی از کارشناسان ارشد بازار سرمایه معتقد است با توجه به شرایط موجود ممکن است بازار سرمایه در نیمه دوم سال نسبت به نیمه نخست سال ۹۵ به دلیل گزارش وضعیت شرکت‌های بورسی شرایط بهتری داشته باشد و امیدواریم رونق نسبی به بازار بازگردد.
محمدعلی احمدزاده‌اصل با اشاره به اینکه گزارش‌های ۶ماهه شرکت‌های بورسی با گزارش‌های ۳ ماهه تفاوتی نخواهد داشت، اظهار کرد: با توجه به این موارد، به نظر می‌رسد بازار سرمایه در نیمه دوم سال عملکرد بهتری داشته باشد و گزارش‌های سالانه شرکت‌های بورسی هم بهتر خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه نباید دید منفی به بازار سهام داشت، بیان کرد: بازار سرمایه می‌تواند در آینده روند افزایشی داشته باشد زیرا شرکت‌های بورسی می‌توانند از کاهش نرخ سود بانکی و افزایش میزان صادرات درنتیجه از میان رفتن تحریم‌های بین‌المللی استفاده کنند.
احمدزاده اصل در پاسخ به سوالی مبنی بر آنکه صنایع پیش‌روی بورسی کدام خواهند بود، بیان کرد: با از میان رفتن تحریم‌های بین‌المللی گروه‌های صادرات‌محور که محصولات خود را به خارج از کشور ارسال می‌کنند، از رونق بیشتری برخوردار خواهند شد و در نتیجه فروش محصولات، درآمد بیشتری را کسب می‌کنند.
وی پایین‌آمدن نرخ سود بانکی را نیز موجب کاهش هزینه‌های مالی بنگاه‌های اقتصادی دانست و اظهار کرد: با کم‌شدن هزینه تولیدکنندگان، میزان بهره‌وری آنها افزایش می‌یابد.
به این ترتیب تولیدکنندگان فعال در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌توانند جزو گروه‌های پیشروی بازار به شمار آیند. احمدزاده اصل در ادامه بیان کرد: بازار سرمایه به‌طور کلی در صنایع بالادستی می‌تواند از رشد برخوردار شود.
وی به افزایش قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و مواد معدنی اشاره کرد و گفت: با توجه به آنکه قیمت این مواد در داخل کشور از قیمت‌های جهانی تاثیر می‌گیرد، بنابراین افزایش قیمت آنها نیز موجب روند صعودی آنها در داخل کشور شده و همه این موارد موجب شده تولیدکنندگان این مواد در بازار سرمایه از رونق برخوردار شوند.
احمدزاده‌اصل در ادامه بیان کرد: گروه خدمات در بازار سرمایه نیز به دلیل رونق نسبی که در آینده پیدا می‌کند، می‌تواند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه رشد مداوم در بازار سرمایه به چگونگی استفاده شرکت‌های بورسی از فرصت‌های پسابرجام بستگی دارد، بیان کرد: اگر سرمایه‌های خارجی در پسابرجام جذب بازار سرمایه شده و از مولفه‌های اقتصاد مقاومتی نیز استفاده شود می‌توانیم افزایش بهره‌وری شرکت‌ها را شاهد باشیم.


تاثیر ریسک‌های سیستماتیک
یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه نیز معتقد است، بازار سهام در کشور تحت تاثیر ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک قرار می‌گیرد.
بهزاد صمدی در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه در ماه‌های آینده ریسک سیستماتیک در بازار سرمایه افزایش می‌یابد، بیان کرد: در ماه آینده انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا برگزار می‌شود و این موضوع می‌تواند حداقل از نظر روانی روی بازار سرمایه تاثیر بگذارد.
وی با اشاره به اینکه برنده شدن نامزد جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها آثاری بر بازار سرمایه ایران خواهد گذاشت، اظهار کرد: در صورتی که هر کدام از این افراد پیروز شوند، بر بازار سهام تاثیرگذار خواهد بود اما اگر ترامپ برنده شود، به‌طور قطع تا حدودی بازار را اصلاح کرده و ممکن است روند نزولی به خود بگیرد.
صمدی با اشاره به اینکه اکنون شاخص بورس به عنوان یکی از مهم‌ترین متغیرهای بورسی روند مناسبی را آغاز کرده است، گفت: شاخص کل توانسته تا حدودی از مقاومت‌ها عبور کند و روند صعودی پیدا کرده است.
وی در ادامه اظهار کرد: انتظار می‌رود شاخص کل در محدوده ۷۶ - ۷۵هزار واحدی به عنوان کف در نظر گرفته شود و دوباره با یک اصلاح زمانی این شاخص می‌تواند همراه با نوسانات بالای ۸۰ هزار واحدی خود را هم تثبیت کند.
صمدی با اشاره به اینکه تا پایان سال احتمال صعود شاخص کل وجود دارد، بیان کرد: با توجه به شرایط موجود، به نظر می‌رسد شاخص کل تا پایان سال از کانال ۸۱ هزار عبور کرده و به سمت رقم‌های بالاتری حرکت کند اما نباید انتظار حرکت یکباره داشت زیرا برخی از اتفاق‌های سیاسی که در پیش است، می‌تواند نوسان شاخص کل را به همراه داشته باشد.
وی گروه پالایشی‌ها را در میان‌مدت دارای روند صعودی دانست و اظهار کرد: از گروه خودرو نیز همچنان می‌توان انتظار روند افزایشی را داشت زیرا با توجه به شرایطی که گروه خودرویی در بازار سرمایه دارد، به نظر می‌رسد بعد از اصلاح زمانی، موج صعودی خوبی را برای شکست مقاومت‌های گذشته در پیش داشته باشد.
بنابراین انتظار می‌رود در چنین حالتی قیمت‌ها شکسته شود و به سمت بالا حرکت کند.
صمدی پیش‌بینی کرد گروه سومی که در بازار سرمایه از رشد برخوردار شود، انبوه‌سازی است زیرا این گروه از نظر تکنیکالی قابلیت افزایش قیمت سهام را دارند و به نظر می‌رسد تا پایان سال از موج افزایشی برخوردار شود.


خیز مجدد بازار سرمایه
مدیرعامل کارگزاری فولاد مبنا نیز معتقد است، بازار سرمایه تا پاییز با همین شرایط و افت و خیزهای فعلی به روند خود ادامه دهد اما پیش‌بینی می‌شود روند صعودی باثبات بازار از مهر و آبان آغاز شود.
حسین قلی‌پور با بیان این مطلب درباره محقق نشدن پیش‌بینی‌ها مبنی بر رشد مطلوب گروه بانکی در پسابرجام تصریح کرد: در ابتدای پسابرجام پیش‌بینی‌ها بر این بود که با توجه به برداشته‌شدن تحریم‌های مالی و بانکی ایران، وضعیت صنعت بانکداری در کشور و به‌ویژه در بورس بهبود یابد اما با توجه به بدعهدی طرف امریکایی این امر هنوز محقق نشده است.
وی درباره صنایع برتر بازار اظهار کرد: صنعت نیروگاهی می‌تواند در صدر صنایع برتر بازار قرار بگیرد چراکه این گروه قراردادهای جدیدی با فعالان بین‌المللی این صنعت منعقد کرده که می‌تواند منجر به اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در صنعت شده و بر سودآوری گروه نیروگاهی تاثیر مستقیمی داشته باشد.
به گزارش سنا مدیرعامل کارگزاری فولاد مبنا همچنین به عقد قراردادهای جدید در گروه خودرویی اشاره کرد و گفت: با توجه به مباحث عقد قراردادها و ورود سرمایه‌گذاران بین‌المللی به برخی از شرکت‌های خودروساز، سهام خودرویی‌ها نیز از این اتفاق متاثر خواهد شد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: بخشی از این قراردادها هنوز نهایی نشده است که با نهایی‌شدن قراردادها به زودی صنعت خودرو در بورس دست‌خوش تغییرات جدی می‌شود.
وی درباره وضعیت فولاد در بورس کالا نیز گفت: نرخ فولاد در دامپینگ چین، با توجه به سفته‌بازی که رخ داده بود ریزش داشت.
این افت در پی کاهش قیمت جهانی و از سوی دیگر افزایش قیمت طلای جهانی تقویت شد که در نهایت این سفته‌بازان بودند که سود مطلوبی را کسب کردند.
مدیرعامل کارگزاری فولاد مبنا در این رابطه پیش‌بینی کرد که روند فعلی تا پایان سال میلادی پابرجا باشد.
وی درباره روند آتی بازار سرمایه و حمایت‌های دولتی از این بازار گفت: درحال‌حاضر دولت روی تامین مالی از بازار سرمایه برای پرداخت بدهی‌هایش تمرکز دارد که این اقدام را می‌توان در انتشار اوراق رهنی مسکن، اسناد خزانه اسلامی و سایر ابزارهای مالی دید.
از سوی دیگر با توجه به تاکیدی که هیات دولت بر رونق بازار سرمایه دارد امید است با حمایت‌هایی که می‌شود بازار ثانویه نیز تقویت شود تا گشایشی در بازار سرمایه حاصل شود.
قلی‌پور با اشاره به کنترل نرخ تورم از سوی دولت افزود: کنترل نرخ تورم یکی دیگر از اقدامات ارزشمند دولت است که با سعی و کوشش فراوان توانسته آن را به مرز تک‌رقمی برساند که این اقدام رکوردی جدید در اقتصاد کشور محسوب می‌شود و از طرفی منجر می‌شود نقدینگی از سایر بازارها به بازار سرمایه سوق داده شود.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید