سود برنج به جیب واسطه‌ها می‌رود نه کشاورز | اتاق خبر
کد خبر: 365694
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1395 - 04:37
دبیر انجمن برنج در واکنش به افزایش قیمت برنج در بازار گفت: سود برنج به جای این که به کشاورز برسد، در جیب دلالان قرار می گیرد.

اتاق خبر:در مورد واردات بیش از نیاز برنج به کشور در زمان ممنوعیت واردات، گفت: نیاز مصرف داخلی برنج سالانه حدود 3 میلیون تن است که 2 میلیون و 200 هزار تن آن از شالیزارهای برنج کشور تامین می‌شود و نیاز به واردات 800 هزار تن برنج وجود دارد.

وی در پاسخ به اینکه گفته شده پس از اعلام ممنوعیت واردات برنج خارجی ظاهرا 150 هزارتن برنج وارد شده است گفت: اکثر برنج‌های وارداتی در زمان مقرر ثبت سفارش شده‌اند، ولی نباید فراموش کرد که وقتی برنج را از کشوری مانند برزیل می‌خریم، در صورت عادی 2 ماه زمان نیاز است، تا از مسیر دریا به بنادر جنوبی کشور برسد و ممکن است در این حین اتفاقاتی بیفتد که محموله چند روز پس از تاریخ ممنوعیت واردات به کشور برسد.

دبیر انجمن برنج با اشاره به اینکه هم اکنون نیز یک کشتی پر از برنج در بنادر جنوبی کشور به دلیل ورود پس از تاریخ مقرر در آب‌ها معطل مانده، تصریح کرد: اگر این برنج دو ماه دیگر در کشتی بماند دیگر قابل استفاده نیست. یک زمانی از زمان ثبت سفارش فرد تا دو سال می‌توانست کالای خود از جمله برنج را وارد کند، اما اکنون برای پیشگیری از تداخل زمانی به 3 ماه این زمان کاهش یافته است.

علیزاده شایق این را هم گفت: که وزارت جهاد کشاورزی اکنون هم مسئولیت تنظیم بازار و هم حمایت از تولید را برعهده دارد که کار چندان آسانی نیست.

وی محدودیت سقف ثبت سفارش را برای واردکنندگان برنج مثبت دانست و افزود: سابق بر این هر کس با هر میزان می‌توانست کالای وارداتی را ثبت سفارش کند، اما از زمانی که برای ثبت سفارش هر کیلو برنج 500 تومان به نفع دولت و برای اصلاح زیربنایی مزارع برنج دریافت می‌شود، وارد کنندگان برنج سعی می‌کنند تا رقم واقعی که قصد واردات آن را دارند ثبت سفارش کنند.

کاهش ضایعات برنج از 25 به 10 درصد

دبیر انجمن برنج در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت و کیفیت برنج داخلی هم گفت: متاسفانه به دلیل برداشت نامناسب و فرآوری سابق بر این تا 25 درصد ضایعات برنج داشتیم، اما اکنون این رقم به کمتر از 10 درصد رسیده است.

سود برنج به جیب واسطه‌ها می‌رود نه کشاورز

وی در مورد افزایش برنج داخلی هم گفت: کشاورزان برنج را به صورت یکجا با قیمت بسیار پایین‌تر از آنچه در بازار می‌بینیم می‌فروشند، اما متاسفانه شاهد افزایش قیمت از سوی واسطه‌ها هستیم که می‌طلبد، وزارت جهاد فکری به حال زنجیره توزیع برنج کند.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید