خیز بلند البرز برای میدان داری اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 365856
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1395 - 23:24
تلاش های خوب تیم دیپلماسی دولت تدبیر وامید برای تحقق برجام در کنار ظرفیت های اقتصادی، امروز این فرصت را به وجود آورده تا استان تازه تاسیس البرز با جذب سرمایه های داخلی و خارجی به لحاظ اقتصادی در منطقه وجهان میدان داری کند.

اتاق خبر:ورود هیات های اقتصادی از کشورهای مختلف جهان به استان البرز در ماه های اخیر و انجام مذاکرات و انعقاد تفاهم نامه ها نوید بخش بالندگی اقتصادی و صنعتی برای ورود به بازارهای جهانی است.
وجود بیش از سه هزارو 500 کارخانه بزرگ و کوچک تولیدی و صنعتی در کنار ظرفیت هایی مانند منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام از مزیت هایی است که استان البرز را کانون نگاه سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار داده است.
فعالیت بزرگترین موسسه ها و مراکز علمی ، تحقیقاتی و تولیدی کشور و منطقه خاورمیانه مانند سرم سازی رازی ، موسسه تحقیقات ،اصلاح وتهیه نهال و بذر، موسسه تحقیقات علوم دامی ، پژوهشگاه مواد و انرژی ایران ، کارخانه های بزرگ نیروگاهی گروه صنعتی مپنا و ... از جمله ظرفیت های علمی، تحقیقاتی و تولیدی است که جایگاه اقتصادی استان البرز را برجسته کرده است.
همچنین وجود 75 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی حاصلخیز با تولید مرغوبترین محصولات از دیگر مزیت هایی است که موجب تمایز اقتصادی البرز نسبت به دیگر مناطق شده است.
نزدیکی به پایتخت و بازارهای هدف و قرار گرفتن در مسیر مبادلات داخلی و بین المللی بر اهمیت اقتصادی این استان برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی افزوده است.
***392 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی دستاورد برجام در البرز
استاندار البرز با بیان اینکه دولت یازدهم عملکرد خوبی را در بخش های مختلف ارائه داده است، می گوید: 392 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی دستاورد برجام در این استان بوده است.
سید حمید طهائی اظهار داشت: مجموعه سرمایه گذاری خارجی در استان 500میلیون دلار و از سوی 17 شرکت خارجی بوده است که 11 شرکت پس از استقرار دولت یازدهم و برجام تحقق یافته است.
وی حجم سرمایه گذاری خارجی در البرز پس از استقرار دولت یازدهم را 405 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: از 11 شرکت خارجی که برای سرمایه گذاری در البرز حضور یافته اند، 9 مورد مربوط به پسابرجام و با 392 میلیون دلار سرمایه گذاری بوده است.
استاندار البرز در ادامه با تاکید بر اینکه عملکرد دستگاه های اجرایی را باید برای مردم بیان کرد تا آنان هرچه بیشتر از وضع موجود آگاه شوند، گفت: عملکرد مثبت امروز در کشور برگرفته از درایت در مدیریت کشور بوده که به تبعیت از مقام معظم رهبری و تدبیر دولت صورت گرفته است.
همچنین به گفته معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری البرز، تاکنون سرمایه گذارانی از 16 کشور برای همکاری اقتصادی با مسئولان البرز مذاکره کرده اند.
عبادالله کامکار می گوید:آلمان ، ژاپن، فرانسه؛ ترکیه، هلند، کره جنوبی، چین و روسیه از جمله کشورهایی هستند که مسئولان و هیات های اقتصادی آنها با البرز مذاکره داشته اند.
وی بیان داشت: با توجه به زمینه های گردشگری، استفاده از انرژی خورشیدی، معادن و صنعت به طور قطع چشم انداز خوبی برای این استان خواهد داشت.
وی در خصوص مباحث همکاری با هیات های خارجی برای سرمایه گذاری در استان البرز گفت: صنایع غذایی، دارویی، قطعات خودرو، تجهیزات پزشکی و پنل های خورشیدی از مواردی است که برای همکاری مورد مذاکره قرار گرفته است.
کامکار با بیان اینکه سرمایه گذاری خارجی زمینه ساز توسعه پایدار، متعادل و متوازن در استان است،افزود: متغیرهای اقتصادی مانند زنجیر به هم پیوند یافته اند و نمی توان اقتصاد را به حالت دستوری مدیریت کرد.
وی اظهار کرد: سال های گذشته، شرایط اقتصادی کشور چندان مطلوب نبود و اگر با اراده مردم، دولت تدبیر و امید بر روی کار نمی آمد با شرایط دشوار و جبران ناپذیری در آینده روبرو می شدیم.
*** رتبه دوم البرز در جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت
معاون استاندار گفت: هم اکنون استان البرز به لحاظ سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت در رتبه دوم کشور قرار دارد که بیانگر سرمایه گذاری و ورود آنها به فضای توسعه کسب و کار در استان است.
کامکار بیان داشت: آگاهی از جایگاه سرمایه‏ گذاری خارجی در توسعه اقتصادی و عوامل تأثیرگذار بر جذب سرمایه ‏گذاری مستقیم خارجی می‏تواند بر تصمیم ‏گیری و اتخاذ سیاست‏های کارآمد اقتصادی در راستای بهبود فضای کسب و کار، شفاف‏ سازی قوانین مربوط به سرمایه ‏گذاری و در نهایت توسعه و جلب سرمایه ‏گذاری خارجی در کشور مفید باشد.
***رشد 34 درصدی سرمایه گذاری در البرز
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری از رشد 34درصدی سرمایه گذاری در استان نسبت به سال های گذشته خبر داد و گفت: حجم کل سرمایه گذاری خارجی تا پایان سه ماه اول سال 95 ؛ بیش از 40 میلیون دلار است.
وی افزود: بعد از برجام گشایش های اقتصادی خوبی ایجاد شده است و با حضور شرکت های خارجی قردادهای متعددی منعقد شده و البرز در این زمینه یکی از استان ها موفق کشور به شمار می رود.
کامکار در ادامه تصریح کرد: جلوگیری از تعطیلی 200 واحد صنعتی، اجرای 70 درصد مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، افزایش 34برابری سرمایه گذاری خارجی، حل مشکل معوقات بانکی واحدهای تولیدی و تلاش برای تکمیل طرح های نیمه تمام، گام های ویژه دولت یازدهم برای توسعه و آبادانی استان البرز است.
***ایجاد اشتغال از طریق سرمایه خارجی برای 1329 نفر در البرز
معاون استاندار البرز در ادامه گفت : تاکنون از طریق سرمایه گذار خارجی یک هزار و 329 نفر درالبرز ایجاد شده است.
وی با یادآوری رتبه های کشوری استان در حوزه کشاورزی اظهار داشت: ن البرز طی سه ماهه اول سال 95 رتبه نخست کشوری در تولید هلو ، شلیل، انواع زردآلو و گل لاله کسب کرد و در زمینه صادرات قارچ خوراکی، گلابی، گیلاس و تخم مرغ رتبه دوم کشوری را به دست آورد.
همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز با اشاره به فعالیت های گسترده صنعتی و اقتصادی دراین استان گفت: در جذب سرمایه های خارجی موفق عمل کرده ایم.
ایرج موفق درنشست امضای تفاهم نامه مشترک بین سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان البرز و مرکز پژوهش های خودرو و صنایع وابسته کشورافزود: اکنون علاوه بر جذب سرمایه های خارجی، قرار است همکار های علمی پژوهشی در زمینه صنایع مختلف بین البرز و کشورهای مختلف جهان انجام شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز با بیان اینکه به دنبال ایجاد شهر خودرو دراین استان هستیم، اظهارکرد:این طرح برای نخستین بار در کشور عملی می شود.
وی بیان کرد: ازابتدای سال جاری تاکنون 2 هزار و 750 مجوز جدید برای سرمایه گذاری در استان البرز صادرشده است.
موفق با اشاره به فعالیت 3 هزار و 500 واحد صنعتی در استان البرز، گفت: 300 واحد قطعه سازی در البرز وجود دارد.
رئیس سازمان صنعت؛ معدن و تجارت استان البرز با اشاره به فعالیت یک هزار و 200 واحد قطعه سازی خودرودر کشور، بیان کرد: اکنون 25 درصد واحدهای قطعه سازی کشور در البرز فعالیت می کنند.
برجام فرصتی پیش آورد تا از اواخر سال گذشته تاکنون شاهد ورود چندین هیات اقتصادی و تجاری از کشورهای مختلف جهان به البرز باشیم.
ادامه روند سرمایه گذاری ها و ورود به بازارهای جهانی بیانگر آن است این استان گام بلندی برای شکوفایی اقتصادی برداشته و می رود تا در آینده نزدیک
به قطب تجارت و تولید کشور تبدیل شود.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید