سطح بندی چالش های موجود درستاد راهبری اقتصاد مقاومتی ضروری است | اتاق خبر
کد خبر: 365937
تاریخ انتشار: 29 مرداد 1395 - 09:47
استاندار استان مرکزی گفت: سطح بندی مشکلات و چالش های موجود در بخش های تولیدی و صنعت استان به منظور سهولت در رسیدگی و راهبری و سامان موثر در ستاد مدیریت اقتصاد مقاومتی امری ضروریست.

اتاق خبر:محمود زمانی قمی روز چهارشنبه در بیستمین نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی افزود: معضلات تولید و صنعت استان به صورت کارشناسی و عمیق بررسی و سنجش شده است و اینک زمان آن رسیده که با ارایه پیشنهادات کارگشا زمینه برون رفت از چالش ها به صورت مجزا و و پیگیرانه در سایه نظارت بهینه دنبال شود.
وی اظهار کرد: حوزه صنایع لبنی و محصولات دامی استان در حال حاضر در استان مسائل و مشکلات جدی دارند که باید از تبدیل آن به بحران پیشگیری شود و اقدام فوری و عاجل در مهار معضل و حمایت تولیدکنندگان در دستور کار باشد.
استاندار استان مرکزی خاطرنشان کرد: استان مرکزی 1،8 درصد جمعیت کشور را در خود دارد اما، در تمامی خدمات و زیر بخش ها بیش از سهم جمعیت برای کشور تولید می کندو این مهم نشانگر ظرفیت های مطلوب و جایگاه آن است.
زمانی قمی گفت: استان مرکزی سالانه 150 هزار تن مصرف گندم دارد اما، هر ساله حدود 400 هزار تن از این محصول استراتژیک را تولید می کند و رشد 38 درصدی گندم در سال 95 نسبت به سال قبل تصادفی نیست و نتیجه تلاش و برنامه هایی است که توسط تیم مدیریتی استان اندیشیده شده است.
وی ادامه داد: در چهار ماه نخست امسال 190 میلیون دلار صادرات و 89 میلیون دلار واردات به استان مرکزی انجام شده و این شاخص رشد مثبت در استان است که باید با رویه کارشناسی و تدابیر تخصصی روز به روز آهنگ شتابان تری به خود بگیرد.
استاندار استان مرکزی گفت: حل بخش هایی از مشکلات تولید و صنعت استان نیاز به طرح در سطح ملی دارد و باید با ارائه آن در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور با همراهی مجموعه ظرفیت های کشوری راهکار اثربخش را پی گرفت.
زمانی قمی، در خصوص چالش های صنایع دامداری و لبنی استان مرکزی افزود: در صورتی که واحدهای تولیدی محصولات لبنی استان 80 درصد نیاز خود را از داخل استان مرکزی تامین کنند،معضل نبود خریدار شیر خام در منطقه رفع می شود.
به گزارش ایرنا وی افزود: در مسئله یابی چالش های صنایع لبنی پرداخت نشدن طلب دامداران از واحدهای تولیدی لبنی، لاینحل ماندن مطالبات این کارخانه ها از آموزش و پرورش بوده به عنوان خریدار محصول شناسایی شده که باید این موضوع با درایت و پیگیری حل شود تا دامداران نقدینگی لازم برای تولید را به دست آورند.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: روزانه 850 تن شیر و 70 درصد گوشت قرمز استان مازاد مصرف داخلی است و پایین بودن قیمت این محصولات زیان انباشته برای تولید کنندگان را سبب شده و به مشکلی جدی تبدیل شده است.
علی بابایی افزود: کاهش قیمت محصولات کشاورزی جهانی است و صنایع دامی و لبنی ایران و استان نیز از این قاعده مستثنی نیست.
وی اظهار کرد:حمایت هدفمند و تزریق 9 هزار تن جو برای کمک به صنعت دامپروری می تواند بخشی از مشکلات افراد فعال در این حوزه را حل کند.
وی گفت: خرید شیر توسط تعاون روستایی یکی دیگر از راهکارهای کمک به دامداران است که هم اکنون خرید روزانه استان از 30 به 100 تن افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: صنایع لبنی استان هم اینک حدود 60 میلیارد ریال از آموزش و پرورش طلب دارند و تاخیر در پرداخت این رقم آسیب جدی به تولید کننده می زند.
بابایی، پرداخت تسهیلات بانکی با کارمزد پایین و فقدان حمایت های دولتی در پرداخت یارانه را از دیگر مشکلات دامداران استان مرکزی عنوان کرد.
در این نشست تعدادی از دامداران استان مرکزی مشکلات و موانع صنعت دامپروری استان و راهکارهای برون رفت از بحران را تشریح کردند.
13 کارخانه صنایع لبنی در استان مرکزی فعالیت اقتصادی دارند.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید