پرداخت تسهیلات به ۱۳ واحد صنعتی در تهران | اتاق خبر
کد خبر: 366105
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1395 - 09:02
پایتخت کشور شاهراه‌های اصلی ارتباط با استان‌های دیگر است و مهم‌ترین مرکز صنایع بزرگ کشور در تهران احداث شده که زمینه‌ساز شکل‌گیری بیشترین لکه‌های صنعتی در غرب و جنوب غربی استان شده است.

اتاق خبر: با وجود این، سهم تهران از ۱۶هزار میلیارد تومان تسهیلات ایجاد رونق هزار و ۳۱۶میلیارد تومان است و تاکنون فقط ۱۳ واحد صنعتی موفق به دریافت این تسهیلات شده‌اند. تور صنعتی خبرنگاران به همت سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران در ۲۷ مرداد برگزار شد. از ابتدای ورود به جاده قدیم تهران-کرج، کارخانه‌های قدیمی تهران خودنمایی می‌کنند. کارخانه‌هایی که شاید بیش از ۷۰ سال پیشینه داشته و در تمام بخش‌های صنعتی از صنایع غذایی، روغن‌کشی، قطعات خودرو، شیمیایی و رنگسازی و حتی چرم‌دوزی‌های صنعتی فعالیت دارند. این واحدهای صنعتی در گذشته با رعایت فاصله از حریم شهری در این نقطه از جنوب غربی تهران احداث شده‌اند و اکنون با گذشت سال‌ها و توسعه شهرنشینی در پشت دیواره‌های مرزی مناطق ۲۲گانه شهر تهران قرار گرفته‌اند.

الگوپذیری از صفادشت
افشار فتح‌الهی، معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران با اشاره به شکل‌گیری ۸شهرک صنعتی خصوصی در جنوب غربی تهران به صمت گفت: با وجود محدودیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری از تهران دیگر واحد صنعتی جدیدی به جز در صنایع «های‌تک» در تهران احداث نخواهد شد و انتقال صنایع آلاینده و اجرای طرح‌های توسعه‌ای صنایع تهران در شهرک‌های صنعتی در حال انجام است که نمونه موفق آن ساماندهی لکه‌های صنعتی در شهرک صنعتی صفادشت است. فتح‌الهی با معرفی هزار و ۲۰ طرح صنعتی در تهران برای دریافت تسهیلات بانکی تصریح کرد: نیمی از این پرونده‌ها مربوط به بخش کشاوری و نیمی مربوط به بخش صنعت است. همچنین احیای ۹۷۰ واحد صنعتی از مجموع ۷هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی تعطیل و بهره‌برداری از ۱۶۲ طرح صنعتی تا پایان سال سهم تهران است که تاکنون ۱۳ واحد صنعتی موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند اما تمام پرونده‌های ارسالی تا پایان شهریور تعیین‌تکلیف خواهد شد. معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران گفت: اغلب صنایع مستقر در جنوب غربی تهران را صنایع بزرگ با اشتغال بالای ۱۰۰ نفر تشکیل داده‌اند که شامل اجرای طرح ایجاد رونق در صنعت نشده و از این‌رو میزان تسهیلات درنظر گرفته شده برای ایجاد رونق در صنعت برای این استان حدود هزار و ۳۱۶میلیارد تومان از مجموع ۱۶هزار میلیارد تومان تسهیلات کشوری است. فتح الهی با اشاره به مشکلات بسیار صنعتگران در لکه‌های صنعتی، شهرک‌های صنعتی بخش خصوصی و صنایع مستقر در غرب و جنوب غربی تهران، تصریح کرد: برای ساماندهی واحدهای صنعتی در این منطقه از استان برای شناسایی واحدهای صنعتی فعال و تعطیل به صورت مراجعه حضوری اقداماتی در حال انجام است.


توسعه دانش‌بنیان‌ها به تناسب نیاز صنایع بزرگ
گروه صنعتی تولید انواع کفش و دمپایی از چرم مصنوعی یکی از کارخانه‌های مستقر در جنوب غربی تهران است که فعالیت خود را از ۷۰ سال پیش با واردات چرم طبیعی از هند و ایتالیا آغاز کرده و اکنون با اجرای طرح‌های توسعه‌ای در این کارخانه، انواع کفش و دمپایی از چرم مصنوعی تولید می‌شود که به گفته مدیر تولید، این گروه صنعتی تا ۷۵درصد از مواد اولیه تولید داخلی استفاده می‌کنند. از این‌رو، از ۴ کارخانه این گروه صنعتی دو کارخانه دانش‌بنیان هستند که براساس نیاز خط تولید به‌وجود آمده‌اند و توسعه محصولات و تولیدات این گروه صنعتی را با دانش داخلی، طراحی و مدیریت می‌کنند. علی‌اکبر اخوت، مدیرعامل این گروه صنعتی معتقد است که هدف‌گذاری برای عرضه تولیدات یکی از گلوگاه‌های اصلی در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان است. این واحدهای تولیدی باید پیش از آغاز تولید برای عرضه محصولات خود بازاریابی کرده و براساس نیاز صنایع بزرگ اقدام به احداث و آغاز تولید کنند. این گروه صنعتی با اشتغالزایی ۳۵۰ نفری ظرفیت تولید ۸میلیون جفت کفش در سال را دارد که اکنون به دلیل مشکلات عمومی بخش صنعت با ۴۰درصد ظرفیت کار می‌کند.
بوی رنگ و چسب در فضای کارخانه پیچیده بود. ایستگاه‌هایی مختلف از خط تولید هم با تقسیم وظایف برای هر کارگر تفکیک شده بود. هرچند نمی‌توان مرز دقیقی برای تولید صنعتی و دستی در بخش کفش و چرم تعیین کرد اما استفاده حداکثری از ماشین‌آلات و دخالت کمتر دست مهم‌ترین عامل در تولید با تیراژ بالا در صنعت کفش و چرم به شمار می‌رود که معیاری برای تفکیک واحدهای صنفی و صنعتی است. وجود رآکتور ۱۰۰ لیتری برای انجام آزمایش‌های پژوهشی قبل از تولید با تیراژ بالا از مزیت‌های دیگر در این گروه صنعتی بود. کاغذهای ویژه تولید چرم مصنوعی در ۴ نوع مختلف به خط تولید این کارخانه وارد شده و با اجرای ۳ لایه از سیلیکون پارچه یا پی‌وی‌سی برای الحاق لمینت به خط تولیدی دیگر هدایت می‌شد. پس از رنگرزی و اتوکشی برای طراحی مناسب با محصول خروجی به خط دیگر کارخانه هدایت می‌شدند. تکه‌های بریده شده و با طراحی‌های مختلف به‌دست کارگران زیر چرخ‌های صنعتی قرار گرفته و شکل‌دار می‌شدند، سرانجام روی ریل‌های هدایتی برای سایر اتصالات روانه شده تا درنهایت به انواع کفش و دمپایی درآمده و در همین کارخانه بسته‌بندی و بارگیری شده تا روانه بازار مصرف شوند.سرمایه‌گذاری یک ایرانی مقیم کانادا در کارخانه روغن
در این گزارش اشاره شد که صنایع مختلفی ازجمله کارخانه روغن در غرب و جنوب غربی تهران وجود دارد.
از آنجا که میزان زیاد روغن مورد نیاز کشور از تصفیه روغن‌های وارداتی تامین می‌شود برای بازدید از کارخانه روغن در این محدوده از تهران مراجعه کردیم.
عطر روغن‌های مورد استفاده در قنادی‌ها از همان ابتدا شامه‌نوازی می‌کرد. به گفته محمد پرتاش مدیر تولید کارخانه روغن سویا و پالم دو ماده اولیه اصلی در این کارخانه است که بخش بسیار آن وارداتی است.
کارخانه‌ای که با سرمایه‌گذاری مشترک ایرانی مقیم کانادا آغاز به‌کار کرده و برای رعایت ملاحظات زیست‌محیطی به سیستم پالایش آنلاین دودکش‌ها و تصفیه‌خانه‌ها تجهیز شده و به صورت لحظه‌ای کنترل می‌شود.
کارخانه روغن از جمله صنایع آب‌بر است که آب مورد نیاز آن به میزان ۱۲۰ مترمکعب در ماه از طریق چاه حفاری شده در محوطه تامین می‌شود. همچنین کانال‌هایی در محوطه خروجی کارخانه برای هدایت پساب‌ها به قسمت تصفیه‌خانه مشاهده شد که مدیر کارخانه با اشاره به آن از فروش نخاله‌های جمع‌آوری شده در تصفیه‌خانه این کارخانه به واحدهای صابون‌سازی گفت که این نخاله‌ها به‌عنوان ماده اولیه در خط تولید صابون مورد مصرف است. کارخانه روغن از زمره صنایع آلاینده و آب‌بر به‌شمار می‌رود که از گذشته در تهران احداث شده و نمونه آن کارخانه «پارس‌قو» در داخل تهران است.
افشار فتح‌الهی، معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران در این زمینه اظهار کرد: کارخانه روغن نباتی قو به‌دلیل فرسوده بودن و وجود آلایندگی‌های بسیار در اولویت خروج از شهر تهران قرار گرفت و از ابتدای سال هیچ‌گونه فعالیتی در این کارخانه انجام نمی‌شود.
فتح الهی ادامه داد: در تهران به‌دنبال احداث واحد صنعتی جدید نبوده و تلاش داریم تا واحدهای صنعتی را به سمت استقرار در شهرک‌های صنعتی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در شهرک‌های صنعتی هدایت کنیم.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید