عرضه مواد معدنی تنها در بورس کالا باشد | اتاق خبر
کد خبر: 366124
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1395 - 09:36
برنده مزایده معدن مهدی آباد:
برنده مزایده معدن مهدی آباد اعلام کرد: اگر کلیه مواد معدنی تولیدی توسط بخش خصوص و دولتی در بورس کالا عرضه شوند اولا از نظر قیمت‌ها و نوع معاملات شفاف‌سازی لازم انجام می‌شود و ثانیا از نظر پرداخت هزینه خرید مواد معدنی نیز سازوکار لازم ایجاد می‌شود.

اتاق خبر: بهرام شکوری افزود: با چنین رویه ای دیگر مصرف‌کنندگان مواد معدنی قادر نخواهند بود مواد معدنی را خریداری کرده و پول آن‌ را ماه‌ها بعد پرداخت کنند. ضمن اینکه اگر ماده معدنی در بورس کالا متقاضی نداشته باشد دیگر صادرات آن کاملا توجیه‌پذیر خواهد بود و دولت نباید صادرات چنین ماده معدنی را مورد تنبیه و توبیخ قرار بدهد.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که اگر ماده معدنی در داخل خریدار نداشته باشد باید صادر شود و اگر کسی جلوی صادرات چنین ماده معدنی بایستد و در آن اختلال ایجاد کند باید با او مقابله کرد.
برنده مزایده معدن مهدی آباد همچنین با انتقاد از اظهارات اخیر معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص مقایسه وضعیت معدنی ایران با کشورهای پیشرفته گفت: اصولا چنین مقایسه‌ای صحیح نیست. زمانی که شرایط اقتصاد کلان ایران با کشورهای پیشرفته یکی باشد، می‌توانیم وضعیت بخش معدن ایران را نیز با آن کشورها مقایسه کنیم اما در عمل چنین چیزی نیست.
وی با بیان اینکه انتظار داریم صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی گزارش عملکرد خود را دستکم طی یک سال گذشته به صورت شفاف منتشر کند؛ اعلام کرد: باید اعلام شود که چه میزان وام و تسهیلات به معادن کوچک و متوسط پرداخت شده و این تسهیلات دقیقا به کدام واحدها اختصاص یافته است. ما اعتقاد داریم که صندوق در زمینه حمایت از بخش خصوصی حوزه معدن و ارائه تسهیلات به واحدهای معدنی بسیار ضعیف عمل کرده و دستکم در یک سال گذشته کسی از این بابت منتفع نشده است.
برنده مزایده معدن مهدی آباد تاکید کرد: به نظر ما باید تحول اساسی در مدیریت صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی به وجود بیاید.
شکوری با اشاره به نقش کلیدی واحدهای معدنی کوچک و متوسط در اقتصاد کشورهای مختلف حتی کشورهای پیشرفته توضیح داد: ما قصد داریم در هفته دولت یک واحد 500 هزار تنی کنسانتره‌سازی را با حضور آقای نعمت‌زاده افتتاح کنیم که این واحد نمونه‌ای از یک واحد کوچک و متوسط حوزه معدن و صنایع معدنی است که تنها با 25 تا 30 میلیارد تومان آن‌را احداث کرده‌ایم در حالی که شاهد این هستیم هم‌اکنون یک واحد 2 میلیون تنی با هزینه 625 میلیارد تومان در کشور احداث شده است.
وی در عین حال افزود: جالب اینجاست که عمده تجهیزات استفاده شده در پروژه 500 هزار تنی نیز اروپایی هستند. ضمن اینکه ما برای احداث این واحد یک ریال وام بانکی هم دریافت نکردیم. این نشان می‌دهد که بخش خصوصی واقعی در حوزه معدن بسیار کاراتر از مشابه خود در بخش دولتی و شبه دولتی عمل می کند.
برنده مزایده معدن مهدی آباد با اعلام اینکه با این حساب ما قادریم یک واحد کنسانتره‌سازی 2 میلیون تنی را با 120 میلیارد تومان احداث کنیم؛ عنوان کرد: تجربه دنیا نشان داده که واحدهای کوچک و متوسط معدنی از نظر اشتغالزایی و درآمدزایی سهم بالایی در اقتصاد دارند. در حال حاضر واحدهای معدنی از فقدان زیرساخت‌های لازم برای توسعه فعالیت‌های خود که وظیفه تامین آنها نیز با دولت است رنج می‌برند.
منبع: خبر اقتصادی
95103
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید