تورم مرداد ۸.۷ درصد شد | اتاق خبر
کد خبر: 366659
تاریخ انتشار: 1 شهریور 1395 - 18:36
محمدباقر نوبخت ضمن اعلام تورم ۸.۷ درصدی مرداد ماه و کاهش آن نسبت به تیر ماه با تاکید بر سلامت رفتار کارکنان مرکز آمار ایران عنوان کرد که هرگز ارقام مربوط به مرکز آمار ایران پیش از انتشار به دست من نمی‌رسد.

اتاق خبر: رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز آمار ایران که امروز اول شهریور در مرکز آمار ایران برگزار شد، بیان کرد: از نشانه‌های سلامت کاری کارکنان مرکز آمار ایران این است که من پیش از انتشار ارقام مربوط به مرکز آمار ایران آن را نمی‌دانم و همین موضوع احترام من را به عنوان یک مسئول در برنامه‌ریزی به مجموعه مرکز آمار بیشتر می‌کند.

نوبخت در جمع خبرنگاران درباره برنامه هیئت وزیران در هفته دولت اظهار کرد: در هفته دولت به دو استان خواهیم رفت و برنامه داریم با مردم ایران دیدار کنیم و پروژه‌هایی که در سنوات گذشته قابل بهره‌برداری بوده است را افتتاح کنیم.

وی افزود: همچنین برنامه داریم که روز چهارشنبه در محضر مقام معظم رهبری گزارشی از عملکرد دولت را ارائه کرده و  از رهنمودهای ایشان برخوردار شویم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره ادامه روند کاهشی نرخ تورم اظهار کرد: تلاش ما این است که نرخ تورم کنترل شود تا مردم با پدیده گرانی مواجه نشوند. در واقع یکی از خواسته های مردم این است که قدرت خرید آن‌ها کاهش نیابد، ولی به هر حال تا حدی می‌شود نرخ تورم را پایین آورد.

او در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران در زمینه بیکاری و تورم درست نباشد، اظهار کرد: این حرف نادرست است همکاران من در مرکز آمار ایران رسالت حرفه‌ای خود را ایفا می‌کنند و همه آمار و ارقام را درست ارائه می‌کنند. چرا که آن‌ها را با پیمایش‌های دقیقی به دست آورده و جمع بندی کرده‌اند.

نوبخت تاکید کرد: مخدوش کردن آمارها آسان است، ولی در نظر داشته باشید پیامبر خدا هم وقتی واقعی ترین مطالب را بیان می‌کرد عده‌ای آن را تخطئه می‌کردند. گرچه این قیاس مع الفارق است ولی ممکن است اطلاعت درست و مطالب درستی توسط عده‌ای با توجه به مطلب و نوع نگاه اداری برخی مورد شبهه قرار گیرد. در واقع عده‌ای علاقه‌مندند آنچه دوست دارند بشنوند در حالی که ما علاقه‌مندیم واقعیت را بیان کنیم.

وی همچنین درباره لایحه برنامه ششم توسعه نیز اضافه کرد: این لایحه به همراه ۲۰۰۰ صفحه به مجلس نهم رسیده است و طبق قانون مورد بررسی قرار می‌گیرد. همانطور که در جریانید مجلس قبل و در کمیسیون تلفیق کلیات تصویب شد، ولی به علت مهلت زمانی دوره تقویمی مجلس فرصتی برای ادامه کار توسط مجلس نهم باقی نماند. به همین دلیل این لایحه یک بار دیگر با همان پیوست ها تقدیم مجلس دهم شد با ۱۵ مورد فرابخشی و ۳۲ موضوع بخشی که به تفصیل مشخص کرده است وضعیت سال ۱۳۹۵ چگونه است و در سال ۱۳۹۹ به چه اهدافی خواهیم رسید و برنامه‌ها برای رسیدن به این اهداف چیست.

او افزود: اهداف و راهبردهای هر سال مشخص شده است که طبق جدول زمانی باید به آن برسیم. نوبخت اظهار کرد: ما در لایحه برنامه ششم اقدام نوآورانه‌ای داشتیم و آن این بود که به جهت جلوگیری از تکرار مجموعه احکام را تحت عنوان احکام دائمی برنامه گردآوری کردیم و اکنون این احکام دست شورای نگهبان پروسه خود را طی می‌کند. به همین دلیل مجلس ایرادات شکلی را به برنامه وارد کرده که در حال بحث و بررسی است. خوشبختانه تا کنون تا جایی که من مطلع هستم تمام کمیسیون‌ها به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه به کلیات لایحه رای داده‌اند و امیدواریم که با توجه به عقل جمعی حاکم در مجلس به برنامه‌ای که دولت با ۸۵ هزار ساعت کار و با برخورداری از بنیه علمی بخش خصوصی هئیت علمی دانشگاه‌ها و غیره تنظیم کرده‌است این برنامه کامل‌تر شده و به قانون تبدیل شود تا بتوانیم آن‌را اجرا کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین اظهار کرد: مرکز آمار ایران در اعلام آمار دقیق مرجعیت دارد و مرجعیت آن فقط به صرف قانون نیست، چون ممکن است قانون مرجعی را معرفی کند ولی به دلیل اینکه کارشناسان به آن اعتقادی ندارند خود برای ارائه آمار به مراجع دیگری مراجعه کند. ولی مرکز آمار ایران به عنوان یک مرجع رسمی مورد اعتماد پژوهشگران قرار گرفته و این به دلیل لحاظ کردن سرعت، دقت و صحت در ارائه آمار است.

نوبخت همچنین درباره مرجعیت مرکز آمار ایران توضیح داد: در هیئت وزیران وقتی بحث مراکز مرجع ارائه آمار به میان آمد و از میان هیئت وزیران کسانی که ذی‌نفع بودند به مراکز مختلفی رای می‌دادند، رئیس جمهوری تکرار رسمیت قانونی مرکز آمار ایران را تایید و تقویت کرد و این ناشی از عملکرد کارکنان مرکز آمار ایران بود.

وی به سرعت ارائه اطلاعات مرکز آمار ایران اشاره کرد و گفت: اکنون نرخ تورم در اولین روز هر ماه اعلام می‌شود که این نشان دهنده سرعت بالای ارائه اطلاعات است.

نوبخت اظهارکرد که در سیستم جدید نظام پرداخت که دولت در دست تهیه دارد، وضعیت شاغلین و بازنشستگان در حال بررسی است تا نابرابری ها برطرف شود و این سیاست ها در لایحه برنامه ششم توسعه گنجانده شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از مسئولان مرکز آمار ایران خواست با توجه به اینکه هنوز لایحه بودجه ۱۳۹۶ تهیه نشده است و فرصت وجود دارد برای برنامه ریزی در زمینه تنظیم حقوق و دستمزد کارکنان مرکز آمار ایران اقدام کنند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید