در هم کوبندگان ارواح شلوغ و پر شور، اما فاقد هماهنگی | اتاق خبر
کد خبر: 366713
تاریخ انتشار: 2 شهریور 1395 - 01:08
پل فیگ کارگردان ورسیون جدید سری فیلم های کمدی ـ اجتماعی «در هم کوبندگان ارواح» قول داده بود این فیلم که سومین اثر از این مجموعه است، فاقد هر بی منطقی و نگرش افراطی در امر کوبیدن اشباح و جن ها باشد و اثر و خبری از زیاده روی در تشریح اتفاقات نبینیم اما او ب

به گزارش اتاق خبر، وصال روحانی: ایجاد حس کنجکاوی شدید، نام و اوصاف ستاره های فیلم و حس نوستالژی برای بینندگان دو فیلم نخست سبب شده که این محصول جدید سونی پیکچرز به برخی اهداف سازندگانش برسد. این یک عامل مهم در ساخت Sequelها و یا بازسازی ها است که حتماً نشانه ها و اشارات معروف و واضح و موفق فیلم های نخست در آثار دنباله ای هم بیاید و این اصل توسط پل فیگ در فیلم جدید «Ghostbusters» رعایت شده است اما مشکل این است که سه دهه بعد از دو فیلم اول این مجموعه شرایط و باورهای اجتماعی تغییر یافته است. وقتی در فیلم اول کاراکتر زول که یکی از اشباح ماجرا بود سیگورنی ویور را به اسارت گرفت، بنظر می رسید که زندگی پس از مرگ صحت دارد و جن ها و اشباح، اسیر کنندگان خود را به بازی گرفته اند و ۳۲ سال پس از آن فیلم پل فیگ همان روح و احتمال و احساس را به قسمت سوم بخشیده است.

ابتکاری ترین راهها
در سالهای ۱۹۸۴ و ۱۹۸۹ بود که قسمت های اول و دوم فیلم کمدی «در هم کوبندگان ارواح» تبدیل به پدیده های سال و یکی از ۱۰ فیلم پرفروش همان سالها شدند و گروهی که از ون ایکروید، بیل موری، سیگورنی ویور، ارنی هادسون و البته هارولد رامیس فقید شکل می گرفت، با کمدی ترین و ابتکاری ترین راهها به تقابل با اشباح پرداختند.
۲۷ سال بعد از فیلم دوم، قسمت سوم نیز عرضه شده اما بهتر است توضیح داده شود که فیلم سوم نه ادامه ای بر دو اثر قبلی بلکه یک جمع بندی از کل ماجراهای قبلی و ارائه آن به صورت فیلمی با انگاره های کنونی و تبدیل آن به یک اثر زنانه است، به طوری که اگر در Cast و جمع بازیگران اصلی دو فیلم اوری ژینال فقط یک زن (ویور) رویت می شد، فیلم فعلی در تسخیر زنان باشد و به واقع حتی یک مرد هم در جمع قاتلان اصلی اشباح مشاهده نشود. دو فیلم قبلی را ایوان ریتمن با ظرافت خاصی کارگردانی کرد اما حالا که او ۷۰ سال سن را هم رد کرده و در یک حالت نیمه بازنشستگی بسر می برد و فقط یکی از تهیه کنندگان فیلم جدید است، سپردن عنان کارها به دست پل فیگ ظاهراً یک حرکت استراتژیک درست بوده زیرا فیگ در سالهای اخیر یک سری آثار کمدی موفق در گیشه را عرضه کرده و از قضا اکثر آن فیلم ها هم مبتنی بر کاراکترهای زن و ارائه گر اتفاقات غیر منتظره برای قهرمانان زنی بوده که توان رفع آن را با هوش ویژه خود داشته اند.
عنصر غایب
با این حال «در هم کوبندگان ارواح» تازه فیلمی از آب در نیامده که ابتکارهای فیگ و شهرت حرفه ای Cast زنانه آن، گواهی اش را می داده است و ایراد را باید در سناریویی دانست که فیگ با کمک کیتی دیپولد همکار او در نگارش فیلمنامه «The Heat» نوشته است. اصولا مبنای موفقیت آن فیلم و همچنین سایر کمدی های موفق سالهای اخیر فیگ شامل «ساقدوش ها» و «جاسوس» یک سناریوی منسجم و به فراخور هنرپیشه های فیلم بوده و این خصلت در نسخه جدید «Ghostbusters» کمی تا قسمتی غایب است. این بار همسو با پیشرفت های حیرت انگیز، تکنولوژیک طریقه به تصویر کشیدن برخورد کاراکترها با اشباح به قدری فنی و سرشار از جلوه های خیره کننده بصری است که روح و جان این برخوردها بر خلاف دو اثر قبلی توسط دوربین ها شکار و به تصویر کشیده نمی شود. فیلم جدید البته بعد از ۵ هفته اکران در آمریکای شمالی ۱۱۲ میلیون دلار و در سایر کشورها و قاره ها مجموعاً ۱۹۸ میلیون دلار فروخته اما وقتی در نظر بگیریم که هزینه ساخت فیلم ۱۴۵ میلیون دلار بوده، این ارقام را بر اساس معیارها و نگره های مالی هالیوود نشانگر سودرسانی نمی یابیم.
هیجان تصنعی
مهمترین ایراد فیلم ایجاد هیجان بیش از حد و تا اندازه ای تصنعی از طریق زیاده روی در ترسیم اتفاقات با سلاح های مختلف اسپشیال افکت و منجمله در میدان معروف تایمز شهر نیویورک و عنصر غایب در این صحنه ها و در دل برخورد شکارچیان ارواح با اشباح مزاحم، روح و جان حقیقی این برخوردها و غلبه نور و صدا بر هر چیز دیگری است و به تبع آن بار کمدی فیلم نیز پایین آمده است، حال آنکه ۳ دهه پیش سازندگان وقت دو فیلم اوری ژینال به رغم در اختیار داشتن ادوات فنی بسیار محدودتر صحنه های جاندارتر و طبیعی تری را خلق کرده بودند و بیننده ها از دیدن آنها لذت بیشتری می بردند.
زنان غمگین تنها
البته تکه های با نمک و متلک های جالب در متن نسخه تازه «Ghostbusters» اندک و همه چیز مرده و کلیشه ای نیست و فیگ و همکارانش در جاهایی با شوخی های ظریف شان مردم را به خنده وا می دارند و در این صحنه ها تکیه بیشتر بر جنسیت گروه مبارزه کننده با اشباح و شوخی روی این وجه از قضیه است و شهردار نیویورک در توصیف این مبارزان زن به جای تمجید آنها، این گروه را «جمعی از زنان غمگین تنها» می نامد حال آنکه در پر شور بودن این کاراکترها تردیدی وجود ندارد.
در عین حال فیگ نتوانسته است بین چهار کاراکتر اصلی یعنی چهار زنی که با اشباح می جنگند هماهنگی روحی و وحدت رفتاری لازم را ایجاد کند و این مسئله با توجه به مهارت هر یک از آنها در ژانر کمدی ـ اجتماعی جای تعجب بیشتری دارد. در میان آنها ناکامی کیت مک کینان کمتر از بقیه و به روایت بهتر او از سایرین موفق تر است و او بیشتر و بهتر از بقیه با جملات توفانی خود به درون کاراکترش که یک مهندس صنایع به نام جیلیان هولتز من است جان و شور زندگی را تزریق می کند. در درجه بعدی لسلی جونز هم در رل پتی تولان که یک کارمند ترانزیت در نیویورک است و مهارت های خود در این زمینه را به عرصه مبارزه با اشباح واقعی و خیالی می کشاند، چندان ناموفق نیست.
لنگیدن در نقطه قوت
فیلم درست در نقطه ای می لنگد که قرار بود نقطه قوت آن باشد و آن نمایش و نحوه همکاری دو کاراکتر اصلی تر با بازی ملیسا مک کارتی و کریستین ویگ است که از قضا سالها در فیلم های کمدی و بخصوص در «ساقدوش ها» کاملا هماهنگ و موفق نشان داده بودند و بر پایه توان مشترک شان اسباب توفیق آن فیلم ها شده بودند. داستان فیلم می گوید که بین ابی ییتس با بازی ملیسا مک کارتی و ارین گیلبرت با بازی کریستین ویگ از دوران نوجوانی و رفتن شان به دبیرستان دوستی نزدیکی برقرار بوده اما هر چقدر که این دو هنرپیشه به خوبی توانسته بودند در «ساقدوش ها» یک زوج موفق را بیافرینند، این بار صحنه هایشان صاحب شیرینی لازم نیست و تو گویی در هوایی ساکن و مرده تنفس می کنند. مشکل عمده تر اینجا است که سازندگان فیلم جدید به جای این که به کاراکترهای اصلی فیلم شان کاراکتر و هویتی مستقل ببخشند، کوشیده اند یک واریاسون تازه و مدلی زنانه از کاراکترهای مرد دو فیلم نخست یعنی قاتلان اشباح در آن فیلم ها را ارائه بدهند و این برای هر چهار بازیگر زن اصلی فیلم و به ویژه مک کارتی و ویگ محدود کننده و به کل فیلم ضرر رسان است. البته در عنوان بندی پایانی فیلم به وضوح اشاره می شود که این فیلم سوم یک دنباله سازی هم در پی دارد و با این اوصاف فیلم چهارم نیز در آینده نزدیک تهیه و اکران خواهد شد. مسئله ای که شاید پل فیگ را وادار به تفکر مجدد پیرامون این فیلم و بنیادهای آن کند.
مشخصات فیلم
عنوان: «در هم کوبندگان ارواح»
محصول: کمپانی های کلمبیا، ویلیج رودشو و سونی پیکچرز
تهیه کنندگان: ایوان ریتمن، ایمی پاسکال، جسی هندرسون و تام پولوک
سناریست ها: کیتی دیپولد و پل فیگ 
کارگردان: پل فیگ
مدیر فیلمبرداری: رابرت یومان
تدوینگران: برت وایت و ملیسا برترتون
موسیقی متن: تئودور شاپیرو
طول مدت: ۱۱۶ دقیقه
بازیگران: ملیسا مک کارتی، کریستین ویگ، کیت مک کینان، لسلی جونز، کریس همز وورس، چارلز دنس، مایکل کنت ویلیامز، مت والش، نیل کیسی، سیسیلی استرانگ، کاران سونی و ادبگلی جونیور.

بانی فیلم به نقل از Hollywood Reporter

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید