شرایط فعالیت برای بخش خصوصی و نهادهای عمومی باید یکسان باشد | اتاق خبر
کد خبر: 366923
تاریخ انتشار: 3 شهریور 1395 - 00:25
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر ایجاد شرایط یکسان برای فعالیت بخش خصوصی و نهادهای عمومی، گفت: عملکرد و توانمندی باید تنها ملاک برخورداری از امتیازات ویژه باشد.

اتاق خبر:اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در افتتاح شرکت مرغک واقع در شهرستان آبیک قزوین، با بیان اینکه ما از نهادهای عمومی که کار اقتصادی کنند نباید نگران باشیم، افزود: عامل نگرانی زمانی است که شرایط اقتصادی علیه بخش خصوصی شکل گیرد و دولت رانت هایی به نهادهای عمومی بدهد که بخش خصوصی نتواند با این مجموعه ها وارد یک فضای رقابتی شود.
وی اظهارکرد: در همه دنیا نهادهای عمومی اعم از صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی فعالیت های اقتصادی می کنند و مهم این است که بخش خصوصی نباید در تنگنا قرار گیرد.
جهانگیری اضافه کرد:هیچ نهاد عمومی که فعالیت اقتصادی می کند به دلیل نهاد عمومی بودن نباید از تبعیض علیه شرکت خصوصی استفاده کند و باید مانند بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی شرکت و وارد عرصه رقابت شود.
وی ادامه داد: ظرفیت و توان پولی نهادهای عمومی اگر صرف کار اقتصادی و رشد کشور شود، توسعه مناسبی که بتواند بازدهی مطلوبی داشته باشد را محقق خواهد کرد.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه رفع مشکلات جدی اقتصادی و معیشتی در دستور کار دولت قرار دارد، افزود: مسائلی مثل بیکاری و معیشت را می توانیم یکی پس از دیگری حل کنیم تا مردم از زندگی و رفاه بهتری برخوردار باشند.
وی در ادامه با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر گفت: امیدوارم خداوند به همه توفیق عنایت کند که بتوانیم با عمران و آبادانی، توسعه مادی، معنوی و پیشرفت کشور، آرمان های امام راحل و شهدا را تحقق بخشیم.
جهانگیری با بیان اینکه در بخش های مختلف اقتصادی گام های بلندی برداشته شده است، گفت: در زمینه تولید مرغ و تخم مرغ ظرفیت های مناسبی در کشور شکل گرفته است بگونه ای که ظرفیت تولید تخم مرغ در کشور 930 هزار تن و سرانه مصرف کشور 11.5 کیلوگرم است که نسبت به سرانه مصرف جهان با 9.5 کیلوگرم، از وضعیت مناسب تری برخورداریم.
وی به تولید مرغ در کشور اشاره کرد و گفت: ظرفیت تولید گوشت مرغ صنعتی دو میلیون و 100هزار تن است که سرانه کشور حدود 26کیلوگرم است در حالیکه سرانه متوسط دنیا 15 کیلو گرم است.
جهانگیری اضافه کرد: آمار تولید در این بخش نشانگر اینست که ظرفیت مناسبی برای تامین نیازهای داخلی و حتی صادرات به کشورهای همسایه ایجاد شده که باید بیش از پیش تقویت شود.
وی با تاکید بر فراهم آوردن زمینه صادرات مرغ و تخم مرغ به کشورهای مختلف گفت: در دو تا سه سال گذشته، صادرات تخم مرغ و مرغ در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی بوده است.
جهانگیری گفت: در سه سال گذشته بیش از 200 هزار تن تخم مرغ به خارج از کشور صادر شده است و این روند از 40 هزار تن شروع و در سال 94 به 90هزار تن رسید که این روند صعودی باید ادامه یابد.
وی با تاکید بر برندسازی گفت: وقتی برند شناخته شده و معتبری در دنیا داشته باشیم، می توانیم حتی به کشورهای پیشرفته دنیا نیز تولیدات خود را صادر کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: با فرصتی که سال گذشته پیش آمد، روسیه می تواند یکی از مقاصد صادراتی و بازار بزرگ تولیدات مصرفی ایران باشد، که وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز کمک خواهند کرد صادرات این بخش بتواند توسعه پیدا کند.
شرکت مرغک بزرگترین واحد تولیدی تخم مرغ نطفه دار در خاورمیانه می باشد که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در شهرستان آبیک افتتاح شد.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید