آمریکا و متحدانش حملات شیمیایی در سوریه را محکوم کردند | اتاق خبر
کد خبر: 367506
تاریخ انتشار: 6 شهریور 1395 - 03:09
با انتشار نتایج تحقیق سازمان ملل درباره حملات شیمیایی در سوریه و متهم شدن نیروهای دولتی در دو حمله، آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان "استفاده دمشق از سلاح‌های شیمیایی" را محکوم کردند.

اتاق خبر: ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت سازمان ملل گفت: اکنون غیر ممکن است که استفاده چند باره دمشق از گاز کلر علیه مردمش را بتوان انکار کرد.

پرایس تاکید کرد: آمریکا همراه با شرکای بین‌المللی خود در راستای محاکمه مسئولان این امر از طریق راه‌های دیپلماتیک اقدام خواهد کرد.

 سخنگوی شورای امنیت در ادامه از همه کشورهای عضو سازمان ملل و طرف‌هایی که توافقنامه منع گسترش سلاح‌های شیمیایی را امضا کرده‌اند از جمله ایران و روسیه خواست در این راستا تلاش کنند.

 در گزارش مشترک سازمان ملل و سازمان بین‌المللی منع گسترش سلاح‌های شیمیایی آمده است، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مسئول دو حمله با گازی سمی در این کشور است و گروه تروریستی داعش نیز از گاز خردل در سوریه استفاده کرده است.

محققان این دو نهاد بین‌المللی از وجود اطلاعات و مدارک کافی دال بر پرتاب اجسامی توسط هلی‌کوپترهای دولت سوریه در شهر تلمنس در تاریخ 21 آوریل 2014 و شهر سرمین در تاریخ 16 مارس 2015 و سپس انتشار مواد سمی در این دو شهر که هر دو در استان ادلب واقع هستند و استفاده از گاز کلر در هر دو مورد خبر دادند 

همچنین طبق نتایج این تحقیق، گروه تروریستی داعش تنها طرفی در سوریه است که توان، امکانات، انگیزه و ابزارهای لازم برای استفاده از گاز خردل در شهر مارع در تاریخ 21 اوت 2015 را داشته است.

 شهر مارع در استان حلب قرار دارد.

نتایج گزارش سازمان ملل متحد قرار است هفته آینده در دستور کار جلسه شورای امنیت قرار گیرد.

کاخ سفید به محض انتشار نتایج این تحقیق محاکمه مسئولان آن را خواستار شد. نماینده انگلیس و فرانسه نیز همین درخواست را مطرح کردند.

 بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس در این رابطه گفت: گزارش اخیر سازمان ملل برای اولین بار آنچه انگلیس از مدت‌ها قبل می‌گفت، مبنی بر اینکه "دولت اسد مسئول حملات شیمیایی در دست کم دو حمله در سوریه است" را ثابت می‌کند.

 وزیر خارجه انگلیس در ادامه محاکمه مسئولان این حملات شیمیایی از جمله گروه تروریستی داعش را خواستار شد.

 وی گفت: انگلیس و شرکای بین‌المللی‌اش تمام تلاش خود را برای صدور قطعنامه‌ای از سوی سازمان ملل خواهند کرد که طی آن استفاده کنندگان از سلاح‌های شیمیایی در سوریه محکوم شده و محاکمه می‌شوند.

 فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان نیز در واکنش به نتایج گزارش سازمان ملل درباره استفاده از گاز سمی در سوریه گفت: اکنون گزارش کمیته شورای امنیت که از آن می‌ترسیدم، تایید شد.

 اشتاینمایر افزود: دمشق در سال‌های اخیر بارها از گاز کلر علیه مردمش استفاده کرده است. همچنین گروه تروریستی داعش از گاز خردل در این کشور استفاده کرده است.

منبع: ایسنا

95103

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید