بخش خصوصی بر مدار توسعه اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 367578
تاریخ انتشار: 6 شهریور 1395 - 12:47
معاون اول رییس جمهوری پنجشنبه گذشته به همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایدرو در استان سمنان حضور یافتند تا به مناسبت گرامیداشت هفته دولت از ۳ طرح ملی کارخانه‌ای فولاد کویر دامغان، آریا ترانسفو و داروسازی ثنامد بهره‌برداری کنند.

اتاق خبر: اسحاق جهانگیری خود که در افتتاحیه دو پروژه فولاد کویر دامغان و آریا ترانسفو حضور داشت ضمن گرامیداشت هفته دولت گفت از خداوند متعال مسئلت دارم که اخلاص، خدمتگزاری و مردمی بودن شهید رجایی را در قول و عمل داشته باشیم.

فرمانده اقتصاد مقاومتی در مراسم افتتاح شرکت آریا ترانسفو با اشاره به اینکه یکی از افتخارات مردم این است که رییس‌جمهوری دانشمند کشور از سمنان است که در ۲۴سال گذشته در دوران مسئولیت خود درمهمترین بخش یعنی شورای امنیت ملی حضور داشته و توانسته در این دوران گره‌های بزرگی از توسعه کشور باز کند اظهار کرد: چه کسی باور می‌کرد در پایان سال سوم ریاست‌جمهوری بگوییم برجام به نتیجه رسید؟ اهداف ما حاصل شد و ایران در جمع کشورهای هسته‌ای به رسمیت شناخته شد به گونه‌ای که هم‌اکنون سوخت هسته‌ای و آب سنگین می‌فروشد. هرچند برخی این دستاوردها را کوچک می‌شمارند. او با بیان اینکه ایران کمترین دغدغه امنیتی را دارد و می‌تواند به امنیت در منطقه کمک کند اظهار کرد: درحال‌حاضر ایران باید در تمام زمینه‌های صنعت، کشاورزی، خدمات و... ورود قدرتمندی داشته باشد. حال هر کسی که به فکر ایران است باید در این مسیر گام بردارد و بر مبنای مردمی کردن اقتصاد تمام اقشار در حد توان خود در مشارکت کنند و بخش خصوصی در چهارچوب اقتصاد مقاومتی به صحنه بیاید. در واقع بخش خصوصی باید مدار و محور توسعه اقتصادی باشد. جهانگیری با اشاره به اینکه تا پایان سال ۹۵ نظام بانکی نزدیک به ۵۰۰هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش خصوصی خواهد پرداخت گفت: درحال‌حاضر ۲۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت است که با کسر هزینه‌های جاری هر سال تنها ۳۰ تا ۴۰هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های عمرانی باقی می‌ماند که کافی نیست از این رو بخش خصوصی با تسهیلات بانک‌ها می‌توانند محور برنامه‌های اقتصادی باشد.


خودکفایی ۹۵ درصدی صنعت برق
طرح آریا ترانسفو با اعتباری نزدیک به ۶۰۰میلیارد تومان راه‌اندازی شده است که ۱۵۰میلیارد تومان آن از طریق سهام‌داران و ۴۵۰میلیارد تومان با اعتبارات بانک ملی تامین شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت ۴ شهریور در مراسم افتتاح کارخانه این کارخانه که پس از کارخانه ایران ترانسفو بزرگترین تولیدکننده انژکتور در خاورمیانه است گفت: خوشحالم در حضور معاون اول رییس‌جمهوری شاهد افتتاح یکی از بزرگترین طرح‌های ملی کشور هستم چراکه بسیاری از طرح‌های صنعتی در زمان مدیریت وی بر بخش صنعت اجرایی یا راه‌اندازی شده است. امروز نیز دومین کارخانه بزرگ تولید انژکتور در کشور به بهره‌برداری رسید از آنجایی که پیش از این از دفاتر فنی، آزمایشگاه‌ها و سایر بخش‌های ان بازید کرده‌ام در طراحی و احداث آن سلیقه بسیار بالایی به کار رفته است. این شرکت با فاینانس خارجی راه‌اندازی نشده اما در تامین تجهیزات با یک شرکت هلندی همکاری داشته که باید از توان این شرکت‌های خارجی در توسعه صادرات استفاده کرد به گونه‌ای که آریا ترانسفو به اندازه ارزش تجهیزاتی که از این شرکت خریداری کرده می‌تواند به بازارهای این شرکت محصول صادر کند. بنابراین بهره‌گیری از توان شرکت‌های خارجی یکی از راهکارهای تقویت تولیدات داخلی است.
محمد رضا نعمت‌زاده با اشاره به اینکه درست است که ایران جزو کشورهای مبتکر برق از ابتدا نبوده اظهار کرد: اکنون ایران در صنعت برق به خودکفایی بیش از ۹۵درصدی رسیده که شامل همه بخش‌های مهندسی، ساخت انژکتور، تجهیزات نیروگاهی و... است.

از این‌رو می‌توان گفت که ایران می‌تواند به پایگاه خوبی در تولید و صادرات تجهیزات برقی باشد و هم‌اکنون نیز در دیده می‌شود که در نیروگاه‌های کشور بیشتر تجهیزات ساخت داخل است. او با بیان اینکه در ابتدا یکی از شرط‌های ما برای راه‌اندازی آریا ترانسفو صادرات ۵۰درصد از محصولات آن بود افزود: در شرایط کنونی مدیریت این شرکت به شکل خودجوش به‌دنبال تولید صادرات محور محصولات است که این پیشگامی می‌تواند در تقویت برنامه‌های صادراتی کمک کند. از سوی دیگر کشور امکانات خوبی در زمینه تولید و صادرات در اختیار دارد که در این زمینه باید از رهبر معظم انقلاب، رییس‌جمهوری و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تشکر کرد که توانستند این موقعیت را فراهم کنند. نعمت‌زاده با بیان اینکه در دیدار با رهبر معظم انقلاب از رضایت ایشان در پیشبرد برنامه‌های اقتصاد مقاومتی مطلع شدیم گفت: فعال‌سازی و راه‌اندازی ۷۵۰ واحد نیمه فعال و طرح بالای ۶۰درصد پیشرفت از جمله برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط است که تا ۳ شهریورماه بیش از ۴۷۰۰ فقره درخواست از سیستم بانکی تسهیلات دریافت کرده‌اند از این رو یقین داریم تا پایان شهریور ۱۰هزار واحد تسهیلات دریافت کنند.


فاز عملیاتی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار
وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه رییس هیات عامل ایدرو برای کلنگ زنی منطقه ویژه اقتصادی گرمسار حضور یافتند. این منطقه با وسعت ۲۰۰۰ هکتاری در ۸۰ کیلومتری تهران واقع شده است و از ابتدای سال ۹۵ شروع به کار کرد که با ریاست منصور معظمی بر سازمان ایدرو به‌عنوان مالک این پروژه روند پر شتابی به خود گرفته است به‌طوری که به گفته مسئولان استانی به شدت مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار گرفته تا جایی که در مراسم کلنک زنی روز پنجشنبه سرمایه‌گذاری از ترکیه برای مذاکره حضور یافته بود. مهندس نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه خوشبختانه هم‌اکنون در این منطقه ویژه اقتصادی همه امکانات مهیا شده گفت: در نخستین برنامه اول توسعه که لایحه‌های در زمان جنگ تدوین شده بود پس از اصلاحیه ماده‌ای ۱۹ و ۲۱ به پیشنهاد بنده اضافه شد که در آن برنامه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پیش‌بینی شده بود که پس از تصویب آن نخستین منطقه ویژه اقتصادی در سیرجان با امضای بنده (مهندس نعمت‌زاده) راه‌اندازی شد. او با نگاهی به وضعیت کنونی مناطق ویژه اقتصادی در کشور گفت: هم‌اکنون ۱۶ منطقه ویژه اقتصادی در کشور داریم که ۲ مورد متعلق به سازمان ایدرو، ۳ منطقه از آن سازمان ایمیدرو و ۱۲ مورد در زیرمجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی فعال هستند.

مشاور مدیرعامل ایدرو در بخش مناطق ویژه اقتصادی در این مراسم با اشاره به اینکه مناطق ویژه فرم اصلاح شده مناطق آزاد هستند گفت: در مناطق آزاد شائبه قاچاق وجود دارد اما مناطق ویژه هدفمند تاسیس می‌شوند و معایب مناطق آزاد را نیز ندارند. سیدمحسن تسلطی با تاکید بر اینکه منطقه ویژه اقتصادی گرمسار از ابتدای سال وارد عملیات اجرایی شده افرود: با تاسیس شرکت منطقه ویژه اقتصادی از سوی رییس هیات عامل ایدرو اجرای برنامه‌های عملیاتی این منطقه تسریع شده است. این متطقه که براساس تصمیم هیات وزیران به سازمان ایدرو واگذار شده ۳۰۰ هکتار زمین قابل واگذاری دارد که در ۴ فاز قرار است اجرایی شود. در هر فاز این پروژه تمام کاربری‌ها پیش‌بینی شده که در ۲ سال ابتدای عملیاتی شدن منطقه ویژه باید ۸۰درصد سرمایه‌گذاری‌ها انجام شود تا با ایجاد شبکه آب‌رسانی، فاضلاب، برق، خیابان و... مشوق لازم برای جذب سرمایه‌گذاران آماده شود.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید