مشکل استفاده از آفت‌کش‌های پرخطر با تعرفه‌های بالا حل نمی‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 367749
تاریخ انتشار: 7 شهریور 1395 - 04:39
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: مصرف کود در کشور در مقایسه با دولت قبل در وضعیت مناسبی قرار دارد و میزان بهره‌وری در مزارع کشاورزی مهر تاییدی بر این مطلب است.

اتاق خبر: سید عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت در نشست خبری که در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: میزان فلزات سنگین در کود مورد استفاده در بخش کشاورزی به شدت کاهش یافته است و انجمن‌های وارد کننده و توزیع کننده این محصول باید به عرضه کالای کیفی در بازار ادامه دهند.

وی افزود: بخش خصوصی در حوزه نظارت بر کیفیت سم و کود فعال شده است و بسیاری از موارد قانونی به بخش خصوصی واگذار شده است و حتی آزمایشگاه تست سم و کود و یا اقدامات مدیریتی در حوزه بیماری‌ها در دست بخش خصوصی است.

او در خصوص وضعیت آفت‌کش‌ها در کشور بیان داشت: وارد مناقشات پیچیده‌ای در این زمینه شده‌ایم. حتی شخص رئیس جمهور نیز راجع به کیفیت سموم اظهار نظر کرده است و ما در این مورد قراردادهای مهمی منعقد کرده‌ایم و سیاست‌های جدی را دنبال می‌کنیم. همچنین یک سبد متنوع از آفت‌کش‌ها برای گیاهان نیز در نظر گرفته شده است که حاوی آفت‌کش‌های دوستدار محیط زیست و همچنین کم‌مصرف است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه خطاب به سیاستگذاران واردات گفت: مشکل استفاده از آفت‌کش‌های پرخطر با تعرفه 20 تا 40 درصدی حل نمی‌شود بلکه باید واردات این محصولات ممنوع شود.

کشاورز در ادامه بیان داشت: مقررات و قوانین مناسبی در حوزه کشاورزی تعریف شده است و در این زمینه دچار اشتباه نشده‌ایم بلکه در حوزه عرضه با ضعف مواجه هستیم. اگر سازمان حفاظت محیط زیست قصد برخوردی داشته باشد وزارت جهاد کشاورزی هر اطلاعاتی که نیاز باشد را در اختیار آنان قرار خواهد داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از دریافت گواهی رسمی برای صادرات بذور خبر داد و گفت: با شرکت‌های مهم و بزرگ جهانی قراردادهایی در این خصوص منعقد شده است که دریافت گواهی رسمی برای صادرات بذر از مهم‌ترین آن است. مساله دیگری که در این حوزه با آ‌ن مواجه هستیم انحصار است و برون‌رفت از انحصار در واردات یکی از بهترین روش‌های حمایت از مصرف کننده و اصلاح استفاده از سموم و کود در بخش کشاورزی است چرا که باید به مصرف کننده اجازه بدهیم حق انتخاب داشته باشد و از طرفی باید برخی تولیدات داخلی را اصلاح کنیم چرا که این تولیدات شاید با کیفیت باشند اما فایده‌ای برای محصول ندارد.

کشاورز با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های کشاورزی بیان داشت: نمایشگاه‌های کشاورزی باید از حالت ویترین خارج شود و شبیه نمایشگاه‌های روز مزرعه در کشورهای خارجی شود مثلا هر دو سال یک بار در کشورهای اروپایی تمام صاحبین بذر و کود و آفت‌کش و ماشین‌آلات را دعوت می‌کنند و به همه آنها بر مبنای محصولاتی که دارند زمین اختصاص می‌دهند و در نهایت هر کشاورز محصول خود را کاشته و دستاورد را با ارائه توضیحات کامل عرصه می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید به استفاده از سموم کم خطر توجه شود و تمام بحث‌هایی که در تولید محصولات کشاورزی دخیل هستند باید به تغذیه و سلامت گیاه توجه کنند و وزارت جهاد کشاورزی متولی اصلی مصرف کود و سموم است و دغدغه‌های زیادی برای کاهش استفاده از سموم پرخطر وجود دارد که این سموم حتی در بخش‌های صادرات نیز تاثیرگذار است. مثلا 180 هزار تن کشمش ترکیه از اتحادیه اروپا به دلیل وجود سموم مرجوع شد و کارشناسان ترکیه‌ای در حال آگاه ساختن کشاورزان برای استفاده از سموم کشاورزی هستند بنابراین مشکل باقیمانده سموم در مواد غذایی تنها مربوط به ایران نیست و در همه کشورها به آن توجه می‌شود.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید