سد کوچری آب شرب سه استان را در سال تامین می کند | اتاق خبر
کد خبر: 368118
تاریخ انتشار: 8 شهریور 1395 - 19:39
وزیر نیرو، گفت: طرح احداث سد کوچری 182 میلیون متر مکعب آب در سال با انتقال آب از سرشاخه های دز به این سد، آب شرب درازمدت سه استان(اصفهان، مرکزی و قم) را تامین می کند.

اتاق خبر: حمید چیت چیان روز دوشنبه در حاشیه افتتاح سد کوچری، در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه کوچری تنها سد کشور است که سه استان (اصفهان، مرکزی و قم) از آن بهره برداری می کنند، گفت: در این طرح فعالیت های متعددی از جمله احداث 4 سد انحرافی،56 کیلومتر تونل و در آخرین حلقه انتقال سد کوچری احداث شد.

وی با تاکید براینکه برای استان قم و استانهای همجوار آب مطمئن و سالمی تامین شده است، گفت: برای اجرای این پروژه ها در مجموع هزار و 300 میلیارد تومان ثبت شده است.

وی ادامه داد: درباره آب شرب مردم صرفا نمی توان به آب های زیرزمینی متکی بود چرا که اگر لایه اشباع زمین خشک شود، آب ها با هجوم آب شور مواجهه می شوند و امکان تامین آب برای مردم نخواهد بود.

وزیر نیرو، با اشاره به اینکه با انتقال این آب با مجموع آب های زیرزمینی قم و منطقه 188 میلیون متر مکعب در سال آب شرب تامین می شود، این مهم را مدیریتی منسجم برای تامین آب شرب سه استان عنوان کرد.

چیت چیان تاکید کرد: طبق شورای عالی آب مجوز طرح آب شرب است و مصارف صنعتی و کشاورزی ندارد و از آب های شور قم در مصارف کشاورزی و صنعتی استفاده خواهد شد.

سد کوچری در هشت کیلومتری جنوب غربی شهرستان گلپایگان ساخته شده است.

هدف از اجرای این طرح انتقال 182 میلیون متر مکعب آب در سال از سرشاخه های دز به سد کوچری با هدف تامین آب شرب درازمدت شهرهای قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور و سلفچگان و نیز تخصیص مقداری از آب انتقال یافته به صنعت برای جبران کمبود روزافزون آب شهرهای با جمعیت بالا است.

طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود از سه بخش عمده تونل های اصلی انتقال و آبگیرها، سد کوچری و خط لوله آبرسانی تشکیل شده و سیستم انتقال آب از سرشاخه های دز شامل چشمه سرداب، رودخانه های دره لکو، دره دزدان و دره دایی به مخزن سدکوچری واقع در پایین دست سد گلپایگان است.

این طرح از سال 1381 آغاز شده و پس از 14 سال، روز دوشنبه (امروز) بطور رسمی به بهره برداری می رسد؛ هرچند از اسفندماه 1389 بهره برداری از تونل ها و از اسفند 1392 بهره برداری از سد کوچری آغاز شده بود.

حجم ذخیره آب سد کوچری 207 میلیون متر مکعب می باشد که در سال گذشته به میزان 23 میلیون مترمکعب آبگیری شد و در سال جاری نیز آبگیری 60 میلیون مترمکعب برای آن برنامه ریزی شده است.

امید می رود آبگیری این سد تا سال آینده به 200 میلیون مترمکعب افزایش یابد.

کوچری تنها سد کشور است که سه استان (اصفهان، مرکزی و قم) از آن بهره برداری می کنند و عملیات احداث سدکوچری در شهرستان گلپایگان استان اصفهان برعهده شرکت آب منطقه ای تهران است.

طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به «قمرود» از سه قسمت عمده تونل های اصلی انتقال و آبگیرها، سد کوچری و خط لوله آبرسانی تشکیل شده است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید