کاهش 10 میلیارد دلاری قاچاق کالا در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 368553
تاریخ انتشار: 11 شهریور 1395 - 02:56
مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: قاچاق کالا طی سه سال گذشته با کاهش حدود 10 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار رسید.

اتاق خبر:عبدالمجید نگارش نژاد روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در ساری افزود: در سال 92 ارزش کالاهای قاچاق ورودی به کشور حدود 25 میلیارد دلار بود که این رقم طبق برآوردها پایان سال گذشته به حدود 15 میلیارد دلار کاهش یافت.
وی اضافه کرد: کاهش 10 میلیارد دلاری قاچاق کالا در کشور به معنای حفظ حدود یک میلیون فرصت شغلی در واحدهای تولیدی و صنعتی داخلی است.
نگارش نژاد افزود : با طرح های در دست اجرا در حوزه فرهنگی و اقتصادی پیش بینی می شود تا در یک دوره پنج ساله ( 97-92) میزان قاچاق کالا به داخل کشور به حد قابل قبولی برسد.
وی بیشترین کالاهای قاچاق ورودی به کشور را شامل پوشاک و لوازم بهداشتی اعلام کرد.
*** تدوین سند جامع فرهنگی مبارزه با قاچاق کالا
مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تدوین سند جامع فرهنگی مبارزه با قاچاق کالا در کشور خبر داد و گفت که در این سند مراکز آموزشی، دینی و بانوان در الویت اصلی آگاهی رسانی فرهنگی قاچاق کالا قرار دارند.
نگارش نژاد افزود : باید تمام گروه های مرجع در جامعه بخصوص مراکز آموزشی، دینی و بانوان به عنوان تنظیم کننده اقتصاد خانوار وارد مبارزه فرهنگی با قاچاق کالا شوند تا بتوانیم این روند کاهشی قاچاق کالا را ادامه دهیم.
وی علت اصلی افزایش قاچاق کالا به داخل کشور را برگرفته از دو بعد فرهنگی و اقتصادی دانست و گفت که بعد فرهنگی قاچاق کالا به دلیل حمایت بیرونی از آن برای ضربه زدن به فرهنگ داخلی بر ابعاد اقتصادی می چربد.
مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ورود مشروبات الکلی قاچاق به کشور و برچسب ضمانت نامه بر روی آن برای ایجاد اطمینان در سلامت تولید را نمونه ای از بعد فرهنگی ورود قاچاق کالا به داخل کشور با حمایت کشورهای خارجی دانست و افزود: باید با ایجاد همپوشانی فرهنگی در جامعه و آگاهی رسانی از ورود کالای قاچاق جلوگیری کرد.
نگارش نژاد درمورد بعد اقتصادی مبارزه با قاچاق کالا مدیریت عرضه با تقاضا را از راهکارهای اصلی در این حوزه برشمرد.
وی مضرات قاچاق کالا بر اقتصاد کشور را کاهش درآمد، تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری جوانان دانست و گفت: باید با فعالیت های فرهنگی به گونه ای مصرف مدیریت شود که نیازی به تامین تقاضا از طریق قاچاق کالا نباشد.
وی تغییر رفتاری و نگرش در مصرف کنندگان را راهکار اصلی مدیریت مصرف در داخل کشور اعلام کرد.
مدیرکل امور فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابراز امیدواری کرد با کارکردهای فرهنگی و آگاهی رسانی به جامعه روند ورود کالای قاچاق به داخل کشور کند شود.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید