تسلیحات هسته‌ای تضمین کننده امنیت نیست | اتاق خبر
کد خبر: 368870
تاریخ انتشار: 13 شهریور 1395 - 04:37
نظربایف:
رئیس جمهور قزاقستان گفت: امروزه داشتن ده ها کلاهک هسته‌ای تضمین کننده امنیت نیست چرا که صدها کلاهک هسته‌ای دیگر در اختیار چند کشور دیگر است.

نظربایف

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نورسلطان نظر بایف رئیس جمهور قزاقستان در کنفرانس بین‌المللی تلاش در جهت دستیابی به جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای و در بیست و پنجمین سالگرد تعطیلی سایت هسته‌ای سمیپالاتینسک(مکانی که در زمان جنگ سرد، ‌جماهیر شوروی بیش از ۴۰۰ سلاح هسته‌ای را در آن آزمایش کرد) در پاسخ به این سوال که چالش‌ها و دلایل مثبت اندیشی در روند خلع تسلیحات هسته‌ای چیست، گفت:‌اگر مثبت اندیش نباشیم به آن معنی است که با تخریب سیاره زمین توسط تسلیحات هسته‌ای موافقت کرده‌ایم، چالش پیش روی ما این است در صورتی که جنگ هسته‌ای آغاز می‌شد و همه چیز ویران می‌شد آخر الزمان فرا می رسید. من فکر نمی کنم که کسی بر روی کره زمین با این موضوع مخالف باشد، ‌پس باید مثبت اندیش بود. باید مثبت اندیش بود چرا که مردم می خواهند زندگی کنند و فرزندان خود را بزرگ کنند.   اگر با دید مخفی به این موضوع بنگریم و بنشینیم و کاری انجام ندهیم زمین را با خطر نابودی رو به رو کرده ایم.

او افزود:‌بنابر این هدف از برگزاری چنین کنفرانس‌هایی  فهماندن خطرات تسلیحات هسته‌ای به مردم  است چرا که هم اکنون به تدریج مردم به زندگی بر روی زمین با وجود تسلیحات هسته‌ای عادت کرده‌اند.چندین نسل با این ایده زندگی کرده‌اند که وجود تسلیحات هسته‌ای خطری برای آن‌ها ندارد اما اگر احتمال آن باشد که روزی اتفاقی رخ دهد بنابراین باید اقدامات لازم را در جهت مقابله علیه تسلیحات هسته‌ای انجام دهیم.

او در پاسخ به سوالی در مورد تجربه قزاقستان از انجام خلع تسلیحات گفت:  تنها دو کشور ژاپن و قزاقستان در طول تاریخ عواقب وحشتناک بمب هسته‌ای را تجربه کرده‌اند. به همین خاطر ما وظیفه اخلاقی خود می دانیم که در مورد عواقب احتمالی این تسلیحات صحبت کنیم.هم‌چنین تاکنون دو قدرت اتمی درگیر جنگ نشده اند که در آن صورت تهدیدی برای موجودیت کل زمین به وجود خواهد آمد. امروزه داشتن چند ده کلاهک هسته‌ای امنیت شما را تامین نمی‌کند چرا که صدها کلاهک هسته‌ای دیگر در جهان وجود دارد بنابراین تسلیحات هسته‌ای ایمنی شما را تامین نمی‌کند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید