راه بهینه در بازسازی استفاده مجدد از شهر است | اتاق خبر
کد خبر: 369266
تاریخ انتشار: 16 شهریور 1395 - 02:58
وزیر راه و شهرسازی گفت: برگزاری اجلاس جهانی شهرداران راه ابریشم، با توجه به سفر تعداد زیادی از شهرداران جهان به یک شهر، انگیزه بازآفرینی شهری در شهر میزبان ایجاد می‌کند.

اتاق خبر: عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، برگزاری این اجلاس بسیار مهم است و بزرگ‌ترین نقش و اثر آن دو مسئله است، ابتدا این‌که در شهرهایی که اجلاس برگزار می‌شود، انگیزه بازآفرینی شهری ایجاد می‌شود و همین امر سبب استفاده از تمام ظرفیت‎‌های درون شهر می‌شود.

وی افزود: نکته بعدی که نتیجه این اجلاس است، این است که سیستم حمل‌ونقل و سیستم ارتباطی شهرها را با سایر شهرها برقرار می‌کند و به‌طوری‌که شهر میزبان بتواند از ارتباط بین شهرها، ارزش‌افزوده‌ای که ممکن است ایجاد شود، تجارت، توریست و گردشگری به نحو احسن بهره‌مند شود.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: برگزاری این اجلاس در شهر قزوین کار بسیار ارزشمندی است، با توجه به برگزاری این اجلاس در قزوین بسیار مهم است که اعضا بر مبنای بازآفرینی حوزه فرهنگی و تأکید بر داشته‌های فرهنگی، تاریخی و تجاری و برقراری شبکه ارتباطی انسانی عمل کنند که این موارد بسیار تأثیرگذار هستند.

وی خاطرنشان کرد: راه بهینه در بازسازی استفاده مجدد از شهر است، بازآفرینی به این معنی نیست که شهر را رها کنیم و سکونت‌گاه جدید بسازیم بلکه باید از امکانات موجود استفاده کنیم که سرای سعدالسلطنه قزوین و بازسازی آن‌یکی از نمونه‌های موفق در بازآفرینی شهری است.

آخوندی تأکید کرد: ما با ایجاد راه ارتباطی ریلی از قزوین به رشت به دنبال ایجاد ارتباط ایران با کشورهای آسیایی از طریق حمل و نقل ریلی هستیم، در این خط راه‌آهن که در دست‌ساخت است خطوط ریلی از قزوین به رشت، سپس از رشت به آستارا و درنهایت به سمت کشور آذربایجان راه ارتباطی برقرار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: درست است که بازآفرینی نیاز به امکانات مادی دارد اما آنچه در این میان از اهمیت برخوردار است ایجاد یک ارتباط فرهنگی استوار است، چراکه بدون داشتن ارتباط فرهنگی سرمایه‌گذاری و ارتباط اقتصادی ممکن نیست.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: درگذشته قزوین در جاده ابریشم اهمیت بالایی داشته است و امروز نیز با توجه به سابقه تاریخی به‌عنوان نماد ایران‌شهر مطرح می‌شود و برگزاری این اجلاس می‌تواند زمینه موفقیت آن را مهیا کند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید