همایش ملی نقش گیاهان دارویی در اقتصاد مقاومتی در اصفهان برگزار می شود | اتاق خبر
کد خبر: 369531
تاریخ انتشار: 17 شهریور 1395 - 06:58
نخستین همایش ملی ' نقش گیاهان دارویی در اقتصاد مقاومتی ' روزهای هفتم و هشتم اردیبهشت سال 1396 در دانشگاه پیام نور مرکز فریدونشهر در غرب اصفهان برگزار می شود.

اتاق خبر:رئیس دانشگاه پیام نور مرکز فریدونشهر روز سه شنبه به ایرنا گفت: این همایش در محورهای کشاورزی و منابع طبیعی، داروسازی، پزشکی و دامپزشکی، صنعت و اقتصاد، علوم پایه و گیاهان دارویی و اسلام برگزار می شود.

ظهراب اداوی افزود: دانشجویان و استادان رشته های کشاورزی، علوم پایه، پزشکی و داروسازی از مخاطبان اصلی این همایش هستند.

وی با اشاره به مستعد بودن و ظرفیت بالای شهرستان فریدونشهر در رویش طبیعی گیاهان دارویی و شرایط اقلیمی منحصر به فرد آن، هدف از برگزاری این همایش را فرهنگسازی در جهت حفظ گونه های گیاهان دارویی و استفاده درست از آن و تشویق سرمایه گذاران، داروسازان و پژوهشگران برای تولید دارو با استفاده از گیاهان دارویی عنوان کرد.

رئیس دانشگاه پیام نور مرکز فریدونشهر با بیان اینکه حدود 50 درصد از داروهای استفاده شده در کشورهای پیشرفته از گیاهان دارویی هستند، تصریح کرد: این رقم در کشورمان حدود پنج درصد است لذا با توجه به ظرفیت بالای عرصه منابع طبیعی کشور در رویش گیاهان دارویی لازم است به سمت حفظ این گونه ها و تولید دارو از آن حرکت کنیم.

وی گفت : برخی گونه های گیاهی شناسایی شده در فریدونشهر مانند کرفس کوهی و زرین گیاه، منحصر به فرد است و قصد داریم در همایش مذکور موضوع برند ' کرفس ' برای فریدونشهر را مطرح کنیم.

حدود یکهزار و 800 گونه گیاهی در شهرستان فریدونشهر شناسایی شده که حدود 500 نوع از این گیاهان، دارویی است.

رئیس دانشگاه پیام نور فریدونشهر همچنین با تاکید بر نقش گیاهان دارویی در تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه پزشکی و دارویی گفت: لازم است در شهرستان هایی مانند فریدونشهر از این ظرفیت ها برای اشتغالزایی، حل مشکل بیکاری و ایجاد صنعت سبز استفاده شود.

اداوی، تبادل علوم و دستاوردهای جدید و افزایش سطح دانش پژوهشگران و دانشگاهیان کشور در زمینه گیاهان دارویی را از دیگر اهداف برگزاری همایش ملی نقش گیاهان دارویی در اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

دبیر همایش ملی نقش گیاهان دارویی در اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه علاقه مندان تا 30 بهمن امسال برای ارسال مقاله های خود فرصت دارند، خاطرنشان کرد: ابتدا مقرر بود همایش، آبان امسال برگزار شود اما به دلیل برخی مسائل از جمله همزمانی آن با دو کنگره علمی دیگر، زمان برگزاری به اردیبهشت سال آینده موکول شد.

شهرستان فریدونشهر در دامنه های زاگرس میانی واقع شده و با وسعت 223 هزار هکتار دارای 183 هزار هکتار مراتع و جنگل است که از این وسعت، 133 هزار هکتار را مراتع و 45 هزار هکتار را جنگل تشکیل می دهد.

این شهرستان با حدود 40 هزار نفر جمعیت در 180 کیلومتری غرب اصفهان است.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید