شش هزار و 700 نفر برای اجرای سرشماری نفوس و مسکن در استان تهران ساماندهی شدند | اتاق خبر
کد خبر: 369547
تاریخ انتشار: 17 شهریور 1395 - 09:06
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از ساماندهی شش هزار و 700 نفر برای برگزاری سرشماری نفوس و مسکن سال 95 در این استان خبر داد.

اتاق خبر:عمت الله ترکی در حاشیه نشست هماهنگی برای سرشماری نفوس و مسکن که صبح سه شنبه در فرمانداری تهران برگزار شد، به خبرنگاران گفت: بخش اعظم این نیروها را مامورین سرشماری تشکیل می دهند اما 300 نفر نیروی ستادی و پشتیبانی نیز برای مدیریت ستادهای استان تهران معرفی و امروز احکام آنها صادر شد.
وی با تقدیر از همکاری و تعامل خوب شهرداری تهران، گفت: در شهر تهران نیز برای 22 منطقه شهرداری ستادهایی تشکیل شده است.
به گفته این مسئول، از روز 25 شهریور کار تبلیغات میدانی و نیز آموزش نیروهای سرشماری در استان تهران آغاز می شود تا با آمادگی کامل، از روز سوم مهر فرایند سرشماری را آغاز کنیم.

** تفاوت های سرشماری امسال با ادوار گذشته/ انتظار ثبت اینترنتی 60 درصد اطلاعات مردم
بر اساس اعلام رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، در سرشماری امسال نفوس و مسکن، راهبردهایی برای کاهش هزینه ها و شتاب بخشی به فرایند سرشماری و استخراج داده ها اتخاذ شده که اجرای 2 مرحله ای سرشماری، مهمترین تفاوت این دوره با ادوار گذشته است.
ترکی اظهار کرد: به زودی سامانه سرشماری نفوس و مسکن راه اندازی و آدرس این پایگاه در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت تا مردم و خانوارها بتوانند با مراجعه به این سامانه، اطلاعات خود را به ثبت برسانند و در پایان نیز کد رهگیری دریافت کنند.
ترکی گفت: مرحله اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن از روز سوم مهر بیست و سوم همین ماه ادامه خواهد داشت و پیش بینی ما این است که با توجه به وضعیت مناسب اینترنت در استان تهران، حدود 60 درصد از مردم با این شیوه اطلاعات خود را به ثبت برسانند.
وی همچنین از اجرای مرحله دوم سرشماری نفوس و مسکن امسال از 25 مهر تا 25 آبان امسال خبر داد و افزود: در این شیوه، مامورین سرشماری با مراجعه حضوری به درب منازل شهروندان نسبت به ثبت اطلاعات آنها اقدام خواهند کرد.
ترکی ادامه داد: خانوارهایی که در مرحله نخست به شیوه اینترنتی اطلاعات خود را ثبت کرده اند در صورت مراجعه مامور سرشماری در مرحله دوم، کد رهگیری دریافتی از سامانه را ارائه کنند تا مشخص شود اطلاعات آنان به ثبت رسیده است.

** کاهش هزینه ها با ثبت تبلتی اطلاعات
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از کاهش هزینه های این دوره از سرشماری نفوس و مسکن نسبت به ادوار گذشته خبر داد و دلیل این کار را علاوه بر اینترنتی شدن ثبت اطلاعات خانوارها، بهره گیری از شیوه تبلتی عنوان کرد.
وی در توضیح روش تبلتی، اظهار کرد: به هر یک از مامورین سرشماری یک دستگاه تبلت اعطا می شود تا اطلاعات خانوارها را به صورت آنلاین درج و همزمان در مرکز آمار ایران نیز به ثبت برسد.
ترکی افزود: مزیت این شیوه، دسترسی به آمار و اطلاعات در کوتاهترین زمان است.
وی همچنین همکاری شهرداری و بهره گیری از امکانات بومی هر منطقه را عامل دیگری در کاهش هزینه های سرشماری این دوره، عنوان کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از مردم استان تهران خواست که همکاری و تعامل موثری را با مامورین سرشماری داشته باشند زیرا به گفته او، در آستانه آغاز برنامه ششم توسعه قرار داریم و هرچه آمارها دقیق و شفاف تر باشد، آثار خود را در برنامه ریزی ها نشان خواهد داد.
فرماندار تهران نیز در نشست هماهنگی سرشماری نفوس و مسکن استان تهران، اظهار کرد: حدود چهار هزار نفر عوامل سرشماری در شهرستان تهران فعالیت خواهند داشت.
عیسی فرهادی افزود: اهمیت شهرستان تهران با توجه به جمعیتی که دارد، معادل پنج استان در نظر گرفته شده و حساسیت زیادی داریم که آمارهای درستی تهیه شود.
وی همچنین از تعامل خوب شهرداری تهران که در امور اجرایی و پشتیبانی همکاری دارد، قدردانی کرد.
به گفته این مسئول، داشتن آمار درست و ارقام جمعیتی واقعی مبنای برنامه ریزی و اجرای بهینه برنامه ها در کشور است و برنامه ریزی های پنجساله کشور نیز با اتکای به آمارهای درست تهیه و اجرا می شود و در نهایت بر توسعه ملی نیز اثرگذار خواهد بود.
فرماندار تهران همچنین از بکارگیری 2 هزار و 215 مامور سرشماری و 413 کارشناس مسئول برای حوزه این شهرستان، خبر داد.
مصطفوی، نماینده شهرداری تهران نیز از مشارکت این نهاد با همه توان و ظرفیت هایی که دارد در اجرای برنامه سرشماری نفوس و مسکن در شهر تهران، خبر داد.
وی اظهار کرد: همه مناطق و نواحی شهرداری و نیز سراهای محله را با امکاناتی که در این نقاط وجود دارد در اختیار برنامه سرشماری نفوس و مسکن قرار می دهیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید