موانع پیوستن به FATF | اتاق خبر
کد خبر: 370162
تاریخ انتشار: 20 شهریور 1395 - 23:13
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به موانع پیوستن ایران به FATF گفت: مجلس و دولت باید در این موضوع مذاکره کنند و این گفتگوها را مبنای راهبرد با طرف خارجی قرار دهند.

اتاق خبر: مسعود دانشمند در خصوص پیوستن ایران به FATF، حل شدن موانع سیاسی را یکی از عوامل مهم دانست و گفت: در حال حاضر بحث‌های سیاسی و اقتصادی به هم گره خورده‌اند و تا زمانی که موانع سیاسی این موضوع حل نشود امکان حل شدن موارد اقتصادی نیست.

وی با بیان اینکه چند نکته در پیوستن به FATF وجود دارد و اول شفافیت بازار مالی است، اظهار داشت: از اصول این شفافیت که از سوی این نهاد بین المللی مطرح شده جلوگیری از پولشویی در جهت تروریسم و تجارت مواد مخدر است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به اینکه کشور ایران در زمینه مواد مخدر از سال‌ها قبل فعالیت‌های خود را آغاز کرده و در این زمینه مشکلی ندارد، افزود: اما در موضوع مبارزه با تروریسم دیدگاه سیاسی دو طرف متفاوت است.

دانشمند با اعلام اینکه تعریف ما و طرف مقابل از تروریسم با یکدیگر متفاوت است، گفت: نمی‌توانیم یک نهاد نظامی را به دلیل تعریف غلطی که آنها از تروریسم دارند،  از فعالیت‌های مالی محروم کنیم بنابراین باید تفاوت دیدگاه‌های سیاسی حل شود و تا زمانیکه این موضوع را حل نکنیم به جایی نمی‌رسیم.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه اگر وارد این نهاد مالی نشویم امکان پیوستن به نظام بانکداری جهانی را هم نداریم، اظهار داشت: معتقدم از ابتدای این بحث باید کارشناسانه و با گفتگو وارد می‌شدیم و جای این موضوعات در جلسات کارشناسی اقتصادی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه مجلس و دولت باید در این موضوع مذاکره کنند و این گفتگوها را مبنای راهبرد با طرف خارجی قرار دهند، تصریح کرد: این بحث کاملا تخصصی است و نباید در سطح رسانه‌ها به حاشیه کشیده شود بلکه کارشناسان و مسئولان باید به حل تفاوت دیدگاه میان دو طرف بپردازند.

دانشمند با بیان اینکه ابزار قدرت در اختیار آمریکا قرار دارد و آنها هم تازمانی که مفاد FATF را نپذیریم اجازه ورود به نظام بانکداری بین المللی را نمی‌دهند، گفت: تازمانی که مسایل سیاسی را حل نکنیم، موضوع اقتصادی پیوستن به این نهاد بین الملی حل نمی‌شود.

منبع:مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید