تلاش برای فرار از گذشته | اتاق خبر
کد خبر: 370287
تاریخ انتشار: 21 شهریور 1395 - 17:16
فیلم «همان خون» (یا «خون مشابه») که در فستیوال جاری ونیز ایتالیا به نمایش درآمده و از موفق ترین کارهای بخش موسوم به «روزهای ونیز» شناخته شده، با تم اجتماعی و البته تاریخ نگر خود توانسته است بخشی از تاریخ نه چندان سرراست و کمی تا قسمتی مخدوش سوئد را در معر

به گزارش اتاق خبر، این فیلم درباره نژادی در سوئد است که آن را «سامی» نامیده اند و با اینکه آماندا کرنل سناریست و کارگردان این فیلم اولین کار سینمایی اش را به عنوان کارگردان تجربه کرده اما فیلم او با تاسی جستن از یک کار کوتاه قبلی وی به نام «کوه بزرگ شمالی» که در فستیوال معتبر سان دنس آمریکا در سال ۲۰۱۵ عرضه شده بود، نگاهی طولانی تر و عمیق تر به گذشته سوئد و به ویژه پیشینه کاراکتر اصلی فیلم می اندازد و به رازگشایی برخی موارد تاریخی در سوئد می پردازد و در این راه بر روی بازی قوی لین سیسیلیا اسپاروک نیز تکیه می کند. «همان خون» که در آفیش سوئدی فیلم از واژگان «Sami Blood» برای عنوان گذاری آن استفاده شده، زندگی زن جوانی را نشان می دهد که می کوشد با تغییر لباس و زبان و راههای مختلف خودش را از نژاد و تبار سامی رهایی بخشد و کاملاً سوئدی جلوه بدهد ولی در دردسرهای طولانی و تلخی می افتد.

به یاد آوردن رویدادهای نامطلوب
البته فیلم در شروع و پایان خود بر روی چهره یک زن مسن به نام کریستینا (ماری دوریس ریمپی) تمرکز می کند که با پیشنهاد شرکت در مراسم تشییع پیکر خواهر مرحومش مخالفت می کند زیرا می داند این موارد و حضورش در این مراسم وی را با چیزهایی رودررو می کند که تمایلی به مواجهه مجدد با آن ندارد. او سال هاست که می کوشد از یاد ببرد در زمان کودکی و نوجوانی چه می کرده و به واقع به نسل و تبار «سامی ها» تعلق داشته است. او حتی در مراسم تشییع پیکر خواهرش مدعی می شود که قادر به تکلم به زبان سامی نیست و فقط زبان سوئدی را بلد است و در پاسخ به این سوال که از کجا می آید و رگ و ریشه اش چیست، می گوید که خاستگاهش جنوب سوئد بوده است.
آنها مغزهای کوچک تری دارند!
آنگاه آماندا کرنل که او نیز در اصل و ریشه و به لحاظ تبار و پیشینه به نژاد سامی ها تعلق دارد، به آرامی در جریان فیلم بر ما مشخص می گرداند که گذشته این زن چه بوده و چرا کریستینا به نقطه فعلی رسیده که در آن می کوشد منکر گذشته خویش شود و از «در»های دیگری وارد شود. اصل ماجراها در دهه ۱۹۳۰ یعنی حدود ۹۰ سال پیش روی داده است. در آن زمان دولت سوئد کودکان نژاد سامی را به مدارس متفاوتی می فرستاد زیرا اعتقاد داشت که آنها مغرهای کوچک تر و به تبع آن قوه آموزش پذیری کمتری دارند و کلاً موجودات نازل تری هستند! در آن زمان کریستینا را الاماریا صدا می زدند و لین سیسیلیا اسپاروک تازه وارد که رل او را بازی می کند، از وی چهره ای را ارائه می دهد که هر لحظه زندگی اش با نوعی افسوس آمیخته است. جالب ترین اینکه کرنل ایفای رل خواهر کریستین را نیز به میا اریکا اسپاروک سپرده که خواهر واقعی سیسیلیا اسپاروک است. وقتی معلم مدرسه شان یک کتاب شعر به کریستینا و بهتر بگوییم الاماریا می دهد، به وی متذکر می شود که فراتر از قانون عمل کرده است زیرا بچه های سامی نباید بیش از حد بدانند و با سوئدی های اصیل برابری کنند.
دوری اجباری از خواهر
همه اینها دردهای کریستینا را بیشتر می کند و موقعی که او به اپسالا شهر دیگری در سوئد سفر می کند تا آموزشی مثل سایر سوئدی ها داشته باشد و چوب سامی بودن خود را نخورد، عملاً مجبور می شود که خواهرش را نیز رها کند. این چنین است که او از مرگ خواهرش و آمدن به مراسم ترحیم او در سال ها بعد احساس خجالت و پرهیز می کند. وی قادر به لمس مجدد دردهای تاریخی و اجحاف های نژادی رایج در سوئد نیست و دلیل توفیق فیلم «همان خون» تشریح دقیق این فرآیند و مانوور هوشمندانه روی احساس آدم های آن زمان و انسان های این عصر در این خصوص است.

بانی فیلم به نقل از Hollywood Reporter

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید