فراز و نشیب های بورس اصفهان | اتاق خبر
کد خبر: 370366
تاریخ انتشار: 22 شهریور 1395 - 00:03
تالار بورس اوراق بهادار منطقه اصفهان به تبع بازار بورس کشور و جایگاه این استان در اقتصاد ملی، در چند سال اخیر دورانی پر فراز و نشیب را طی کرد اما سرانجام با کاهش نرخ بهره بانکی و اجرای برجام در مسیر رونق قرار گرفت.

اتاق خبر:بورس در علم اقتصاد به بازاری اطلاق می شود که قیمت گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادار در آن انجام می پذیرد، واژه بورس (Bourse) در زبان فرانسوی به معنای کیف پول است.
بورس اوراق بهادار، یک بازار متشکل سرمایه است که در آن سهام شرکت های خصوصی و دولتی طبق قانون خاصی خرید و فروش می شود و از سویی محلی برای جمع آوری پس انداز و نقدینگی بخش خصوصی به منظور انجام طرح های سرمایه گذاری بلند مدت و مرجعی برای مردم است که وجوه مازاد خود را برای سرمایه گذاری در شرکت ها به کار انداخته و از سود آن برخوردار شوند.
کارشناسان اقتصادی معتقدند که بورس از طریق جذب و به کار انداختن سرمایه های راکد، حجم سرمایه گذاری در جامعه را بالا می برد و معامله های بازار سرمایه را تنظیم و تا حدودی از نوسان شدید قیمت ها جلوگیری می کند.
همچنین بورس باعث به کارگیری پس انداز مردم در فعالیت های اقتصادی می شود و زمینه سرمایه لازم برای اجرای طرح های دولتی و خصوصی را فراهم می کند.
یکی از مزیت های قابل توجه بورس این است که علاوه بر اشخاص حقوقی و فعالان اقتصادی مردم عادی نیز می توانند برای معامله در این بازار وارد شده و در امر تولید مشارکت کنند.
تاریخ بورس ایران به حدود نیم قرن می رسد و طبق آمار ارائه شده توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار، هم اکنون آمار افراد دارای کد سهامداری (کد معاملاتی) در کشور از هشت میلیون نفر فراتر رفته است.
از طرفی تمامی افراد می توانند با دریافت کد معاملاتی از کارگزاری های رسمی، خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را در بورس انجام دهند.

*** تالار بورس اصفهان
تالار بورس اصفهان فعالیت خود را از اسفند 1382 آغاز کرد و اکنون به عنوان یکی از تالارهای فعال در کشور مطرح است.
در ماه های ابتدایی آغاز به کار این تالار شمار قابل توجهی از مردم استان اصفهان و استان های همجوار برای انجام معامله به تالار بورس اصفهان مراجعه و استقبال خوبی از آن کردند.
در سال های بعد با راه اندازی تالار بورس در دیگر استان های همجوار مانند فارس تعدادی از مردم استان های جنوبی که داد و ستد سهام خود را از طریق تالار اصفهان انجام می دادند به تالارهای جدید منتقل شدند.
با توجه به نقش پر رنگ اصفهان در اقتصاد و صنعت کشور و تولید گسترده محصول هایی مانند فولاد در این استان، تالار بورس در این استان از جایگاه خاصی برخوردارست.

*** بورس اصفهان، از ابتدای فعالیت خود تا کنون با فراز و نشیب های زیادی مواجه بوده که به گفته کارشناسان این موضوع در بازار بورس، اجتناب ناپذیرست.
شاخص های بورس اصفهان در سال 92 همگام با سراسر کشور رونق زیادی یافت که به گفته محسن شیرازی، مدیر تالار بورس منطقه اصفهان، علت این افزایش شاخصه های بورس در کشور، افزایش ارزش دارایی شرکت های عضو، افزایش سودآوری شرکت ها و رکود بازارهای رقیب بورس از جمله مسکن، دلار و طلا بود.
بر اساس گزارش تالار منطقه ای بورس اوراق بهادار اصفهان که در اختیار دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز اصفهان قرار گرفت، حجم خرید و فروش سهام در بورس اصفهان در سال 92 به 11 هزار و 946 میلیون سهم و ارزش آن به 48 هزار و 122 میلیارد ریال رسید.
تعداد سهامداران جدید در سال 92 شامل 15 هزار و 887 نفر، تعداد کارگزاری های فعال شامل 51 شرکت و تعداد ایستگاه های کاری شامل 80 ایستگاه بود اما برخی از این شاخصه ها در سال 93 با کاهش مواجه شد بطوریکه حجم خرید و فروش سهام در بورس اصفهان به هفت هزار و 596 میلیون سهم و ارزش آن به 19 هزار و 398 میلیارد ریال و تعداد سهامداران جدید به هفت هزار و 307 نفر رسید.
از طرفی برخی شاخص ها با رشد مواجه شد از جمله تعداد شرکت های کارگزاری که به 58 شرکت و تعداد ایستگاه های کاری که به 102 ایستگاه رسید.
در سال 94 نیز بیشتر شاخص ها با رشد مواجه شد اما تعداد سهامداران جدید همچنان با روند نزولی مواجه بود و به پنج هزار و 763 نفر کاهش یافت.
در این سال حجم خرید و فروش سهام در بورس اصفهان به 11 هزار و 907 میلیون سهم و ارزش آن به 22 هزار و 743 میلیارد ریال رسید.
همچنین در سال 94 تعداد شرکت های فعال کارگزاری، 59 شرکت و تعداد ایستگاه های کاری، 100 ایستگاه اعلام شد.
ارزش بازار شرکت های بورسی اصفهان نیز از 186 هزار و 128 میلیارد ریال در سال 93 به 230 هزار و 822 میلیارد ریال در سال 94 افزایش یافت.
بر اساس گزارش تالار بورس منطقه اصفهان، اکنون 29 شرکت بورسی از استان اصفهان در تالار بورس اوراق بهادار اصفهان فعال است که بیشترین ارزش بازار آن متعلق به شرکت فولاد مبارکه اصفهان است.
یک کارشناس تالار بورس اصفهان به ایرنا گفت: بورس اصفهان در آذر ماه سال 92 در اوج فعالیت خود قرار داشت اما پس از آن تا دی ماه 94 دچار رکود شد.
صفایی پور افزود: از دی ماه 94 که همزمان با اجرایی شدن سند برجام بود، روند فعالیت بورس رو به رشد بود اما از اسفند 94 تا کنون این بازار در اصفهان و کشور، راکد باقی مانده است.
وی مهمترین عامل در رونق مجدد بازار بورس کشور را کاهش نرخ بهره بانکی عنوان کرد.
کارگزاری ها، بنگاه های معاملاتی هستند که خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس توسط آنان صورت می گیرد. کارگزاری ها در این خرید و فروش ها به نمایندگی از خریداران یا فروشندگان سهام یا کالا، اقدام به انجام معامله می کنند و در ازای آن حق کارگزاری دریافت می کنند.
ایستگاه کاری، پایانه معاملاتی کارگزار است که با سامانه داد و ستد بورس در ارتباط است و ایستگاه های هر کارگزار با کدهای جداگانه تعریف می شود.

*** برجام، اعتماد را به بورس برگرداند
مدیر عامل یکی از شرکت های کارگزاری فعال در بورس اوراق بهادار اصفهان درباره وضعیت بورس این منطقه گفت: روند فعالیت بورس در فرایند به نتیجه رسیدن مذاکره های هسته ای از لوزان تا ژنو، فرسایشی شد زیرا سهامداران در انتظار نهایی شدن نتیجه این مذاکره ها بودند و حجم معامله های بورس کاهش یافت.
بهادر شمس افزود: از دی ماه پارسال که برجام اجرایی شد اعتماد و رونق به بازار برگشت و زمانی که بازار بورس در رونق است، باعث می شود افراد بیشتری وارد بازار شوند.
وی خاطرنشان کرد: سال 92 تعداد افراد سهامدار در بورس زیاد بود اما سال های بعد که بورس دچار رکود شد افراد کمتری تمایل به ورود به بازار داشتند هرچند اکنون حجم خرید و فروش در بورس بیشتر شده است.
وی با بیان اینکه بورس اصفهان در شاخص های مختلف همواره در کشور پس از تهران در رتبه دوم قرار دارد، گفت: فرهنگسازی خوبی درباره بورس در این استان شده است.
این کارشناس اقتصادی توضیح داد: در اصفهان فعالیت ذوب آهن و فولاد مبارکه و فروش سهام شرکت های اقماری آنها به کارکنانشان باعث شد تا زمینه آشنایی بیشتر مردم با بورس فراهم شود و اصفهان در جذب سرمایه گذار و آشنایی با بازار بورس، فعال تر و پیش رو تر باشد.
شمس با بیان اینکه در سال 82 امکان خرید و فروش سهام در اصفهان وجود نداشت، تصریح کرد: اما اکنون این امکان در شهرستان های اصفهان، لنجان، مبارکه و شاهین شهر فراهم شده است.
شمس با اشاره به اینکه بازار بورس مانند هر بازار دیگری رونق یا رکود دارد، گفت: آنچه که لازم بود در اصفهان انجام شود، ایجاد زیرساخت ها برای دسترسی سهل تر مردم به بازار بورس بود که با راه اندازی تالار بورس این امر میسر شد.
وی با اشاره به افزایش تعداد ایستگاه های معاملاتی از 10 ایستگاه در سال 82 به حدود یکصد ایستگاه در زمان حاضر، افزود: تعداد زیاد ایستگاه ها دسترسی افراد به بازار بورس را آسان می کند.
وی همچنین با اشاره به فعالیت 102 شرکت کارگزاری در کشور و توسعه صنعت کارگزاری در کشور و اصفهان، اظهار کرد: مجوز سه شرکت از میان این شرکت ها از اصفهان است و در مجموع اکنون 59 کارگزاری در بازار بورس اصفهان فعال می باشد.
این کارشناس اقتصادی گفت: در کنار این موارد، کم و کاستی هایی نیز در بازار بورس اصفهان وجود دارد از جمله در این استان، شرکت سبد گردان نداریم تا خدمات مربوط به آن را ارائه کند.
شمس با تاکید بر اینکه شرکت های سبد گردان در جذب سرمایه راکد مردم به بورس موثر هستند، افزود: این نوع شرکت ها اکنون فقط در تهران فعالند.
سبدگردانی فرآیندی است که طی آن فرد خبره در امر سرمایه گذاری بر اساس خصوصیات، سطح ریسک پذیری و سرمایه هر سرمایه گذار، سبدی مناسب او تشکیل داده و بصورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می کند.
شرکت های سبدگردان با به کارگیری روش های مناسب جهت تجزیه و تحلیل مسائل بازار، توانایی ارائه خدمات به اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه تشکیل سبدهای سرمایه گذاری و مدیریت آن را دارند.
وی یکی دیگر از کمبودهای بورس اصفهان را نبود صندوق سرمایه گذاری مشترک با مرکزیت شهر اصفهان خواند و اظهار کرد: بیشتر این صندوق ها در تهران فعالند هرچند امکان دسترسی به آنها فراهم شده است اما اگر دفتر آنها در اصفهان باشد مردم با اطمینان و فراغت بال بیشتری به این صندوق ها مراجعه می کنند.
صندوق سرمایه گذاری مشترک، یک نهاد مالی است که وجوه دریافتی از سرمایه گذاران را در یک مجموعه اوراق بهادار سرمایه گذاری می کند و هر سرمایه گذار به نسبت سهم خود در مجموعه، از سود و یا ضررهای حاصل از این سرمایه گذاری سهم می برد.
به گفته کارشناسان و فعالان بازار بورس اصفهان، لازم است امکانات و تسهیلات بیشتری در ارتباط با این بازار در شهری مانند اصفهان که بزرگترین شرکت­های بورسی را در خود جای داده، ایجاد شود تا علاوه بر جذب سهامداران جدید، شاهد رونق بیشتری در این بازار باشیم.

منبع: ایرنا

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید