واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر در اردیبشهت 95 تحویل قطعی شد | اتاق خبر
کد خبر: 370372
تاریخ انتشار: 22 شهریور 1395 - 00:46
مدیر عامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی در مراسم اغاز عملیات ساخت دو واحد جدید نیروگاه اتمی بوشهر گفت: واحد اول این پروژه با طی اقدامات فنی لازم و تشریفات قراردادی در اردیبشهت 95به طور رسمی تحویل قطعی شد.

اتاق خبر:محمد احمدیان روز شنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر افزود: تکمیل واحد اول به دلیل پیچیدگی های فنی ناشی از تلفیق فناوری شرقی و غربی و آسیب ناشی از بمباران دوران جنگ تحمیلی کار بزرگی بود.
وی ادامه داد: با راه اندازی واحد اول تا امروز 17.5میلیارد کیلو وات انرژی تولید شده که معادل 27میلیون بشکه معادل نفت خام صرفه جویی شده است بدین ترتیب از انتشار 15.5میلیون تن آلاینده در محیط زیست جلوگیری شد.
مدیر عامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی تصریح کرد: از مهر ماه 92 مذاکرات برای انعقاد قرارداد واحدهای جدید آغاز و در آبان 93با 23هزار نفر ساعت کار کارشناسی قرارداد واحدهای جدید بر مبنای نیروگاه های نسل سه انجام شد.
احمدیان یادآور شد: احتمال ذوب قلب راکتور و خروج مواد رادیو اکتیو به میزان قابل ملاحظه ای کاهش و عمر آن به 60سال افزایش یافته است
وی با بیان این که طراحی مفهومی واحدهای جدید به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیده است، افزود: هر واحد توان تولید هزار و 57 مگاوات دارد و در این واحدها ظرفیت ها و منابعی برای استفاده از تجهیزات شرکت های ایرانی و ساخت داخل فراهم شده و گفت گو با دانشگاه ها برای تامین نیروی انسانی آغاز شده است.
به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر به ظرفیت 1057مگاوات صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سرگئی کرینکو رییس آژانس فدرال انرژی اتمی روسیه آغاز شد.
این واحدها دارای استانداردهای ایمنی و راندمان بالاتر و مصرف سوخت کمتر هستند. زمان پیش بینی شده برای احداث واحد دوم 9سال است و عملیات ساخت واحد سوم 18ماه بعد آغاز خواهد شد.

منبع:ایرنا

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید