فرصت سازی برای توسعه صادرات سنگ ایران ضروری است | اتاق خبر
کد خبر: 370953
تاریخ انتشار: 25 شهریور 1395 - 11:07
رئیس انجمن سنگ ایران گفت: فرصت سازی برای توسعه صادرات سنگ ایران ضرورت است و با توجه به کیفیت محصولات این حوزه باید تمرکز بر صادرات تقویت شود.

اتاق خبر:ابوالقاسم شفیعی روز چهارشنبه در همایش صادرات سنگ ایران که در محل نهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در شهر نیم ور محلات برگزار شد، افزود: تولید کنندگان سنگ در کشورهایی نظیر ترکیه، از 100 درصد معافیت مالیاتی برخوردار هستند اما صادر کنندگان سنگ ایران 80 درصد مشمول مالیات می شوند.
وی بیان کرد: فرصت پسابرجام باید در سایه برنامه های هدفمند حمایتی برای تقویت صادرات در تمامی زمینه ها به ویژه سنگ بارور شود و برای تحقق این مهم نیاز است بسته حمایتی موثری تعریف و اجرایی شود.
وی اظهار کرد: درحال حاضر تمامی هزینه های برپا کردن غرفه در نمایشگاه های بین المللی برعهده تولید کنندگانی است که در این نمایشگاه ها حضور می یابند در حالی که در بسیاری از کشورها این هزینه ها نه تنها توسط تولیدکننده پرداخت نمی شود بلکه، حمایت های جانبی و سیاست های مشوق نیز اعمال می شود.
وی ادامه داد: واردات سنگ تزئینی و ساختمانی از کشورهای ترکیه و چین، بازار سنگ ایران را به شدت تهدید می کند و نیاز است در این خصوص تصمیم سازی اصولی و کلان صورت بگیرد.
به گزارش ایرنا، شفیعی گفت: اقتصاد ایران نیازمند تحول بنیادین با الگوی اقتصاد مقاومتی است و در این راستا بسیاری از قوانین دست و پاگیر، اقتصاد ترحمی و عاطفی ، هزینه بالای بیمه باید به نفع تولید کنندگان سنگ تغییر یابد.
وی بیان کرد: خام فروشی در صنعت سنگ آفتی جدی است و باید با تقویت زنجیره فرآوری محصولات ، درآمد ها را از این بخش در بازار داخلی و خارجی افزایش داد.
شفیعی افزود: حمایت ها در حوزه صنعت سنگ باید به گونه ای باشد که هزینه های تولید کاهش یابد و بستر رقابتی شدن تولید در این بخش مهیا شود.
مشاور ارشد اتاق بازرگانی ایران نیز در این همایش گفت: برخورداری از دو قطب صنعتی و سه شهرک صنعتی سنگ تزئینی و وجود 100 انبار سنگ کوپ، از جمله مزیت های شهرستان محلات است.
به گزارش ایرنا، عزیز میرزاییان افزود: ٩٥ درصد مشاغل در شهرستان محلات در ارتباط با صنایع سنگ است و این مزیت در اشتغالزایی و تولید ثروت باید بسط داده شود.
وی بیان کرد: حدود ٣٠٠ معدن فعال سنگ کشور در این منطقه است و این مساله توانمندی شهرستان محلات را در سنگ تزئینی نشان می دهد.
وی اظهار کرد: بزرگترین مشکل پیش روی رشد و گسترش صنعت سنگ کشور، کمرنگ بودن امنیت سرمایه گذاری در این بخش است که به دلیل وجود قوانین مغایر، بخشی نگری و مزاحمت های محلی اتفاق افتاده است.
وی افزود: اصلاح قانون مالیاتی، تامین منابع مالی، ماشین آلات و تجهیزات به روز و اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، موانع سرمایه گذاری و گمرکی ، نیاز این بخش در توسعه صادرات است.
مشاور ارشد اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: بخش خصوصی باید با ایجاد یک تشکل فراگیر از فعالان سنگ، تدوین برنامه های اجرایی مناسب و ارتباط مستمر با سازمان نظام مهندسی کشور، در راستای ارتقاء دانش فنی به سمت توسعه صنعت سنگ کشور و توسعه صادرات گام بردارد.
میرزاییان تاکید کرد: بهره گیری حداکثری از تجارب و تخصص صاحب نظرها در صنعت سنگ از مسایلی است که باید به آن بها داده شود.
وی گفت: همکاری بهینه و مستمر با صندوق بیمه سرمایه گذاری برای تامین ماشین آلات و توسعه صادرات و ایجاد همدلی و همزبانی تشکل های صنفی و تخصصی فعالان سنگ در قالب یک تشکل فراگیر از دیگر راهکارهای پیشنهادی در رابطه با ساماندهی عوارض و تهدید های فراگیر در بخش معدن و فراوری سنگ است.
فرماندار محلات نیز در این همایش برتفاوت نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در سال جاری از نظر فضا، تعداد شرکت کنندگان و کیفیت نسبت به سنوات گذشته تاکید کرد و گفت: بیش از 350 شرکت در این نمایشگاه حضور دارند که به لحاظ غرفه آرایی های و کیفیت محصولات و خدمات رشد چشمگیری نسبت به سال های قبل وجود دارد.
سید احمد سجادی افزود: سهم چهار دهم درصدی صادرات سنگ ایران نسبت به توانمندی ها و ظرفیت های تولید ناچیز است و باید با برنامه ریزی اصولی و حمایت های هدفمند افزایش یابد.
سجادی گفت: برگزاری نمایشگاه توانمندی های سنگ ایران در سطح بین المللی در دوران پسابرجام اهمیت زیادی دارد و می طلبد که از فرصت پیش آمده بهترین استفاده برای معرفی و تقویت صادرات این بخش بشود.
فرماندار محلات اظهارکرد: 2 درصد سنگ تراورتن جهان و 12 درصد تولید سنگ دنیا از تولیدات سنگ محلات تامین می شود و نیاز است با تقویت صنعت فرآوری سهم این بخش در تولید ثروت بالا برود.
وی، بر لزوم علت یابی و اشکال سنجی این امر تاکید کرد و گفت: در بخش دولتی و خصوصی نقاط ضعفی وجود دارد و باید برای یافتن جایگاه اصلی کشور در این صنعت نقاط ضعف شناسایی و رفع شود.
فرماندار محلات گفت: ظرفیت های سنگ ایران باید با نگرش تولید رقابتی و مشارکت قدرتمند در بازارهای جهانی بارور شود و باید به سرعت در بازارهای جهانی وارد شد و با توجه به تنوع ذخایر معدنی و پتانسیل ها سهم ایران را تثبیت کرد.
سجادی اضافه کرد: در سال های گذشته با توجه به تقاضای بازار، تولیدکنندگان نیز به بازارهای داخلی توجه داشتند، اما امروز به دلیل رکود و معضلات صنعت ساختمان در کشور باید فرامرزی برنامه ریزی و عمل کرد.
فرماندار محلات افزود: برندسازی در صنعت سنگ اهمیت ویژه دارد و در حوزه تقویت صادرات باید به این فصل به صورت جدی بها داده شود.
نهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در شهر نیم ور از توابع شهرستان محلات روز چهارشنبه گشایش یافت و عصر امروز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به صورت رسمی افتتاح می شود.
این نمایشگاه در فضایی به وسعت 55 هزار متر مربع در 10 کیلومتری محور محلات به شهرنیم ور بعد از شهرک صنعتی شهید بابایی برپا شده و تولیدات متنوع صنعت سنگ ایران در هشت سالن تخصصی آن به معرض دید علاقه مندان گذاشته شده است.
این نمایشگاه بین المللی از امروز تا 27 شهریور ماه جاری در محل نمایشگاه دائمی سنگ ایران در شهر نیم ور محلات در معرض دید علاقه مندان قراردارد.
شهرستان محلات قطب تولید سنگ نما کشور در فاصله 105 کیلومتری اراک قرار دارد و دارای 50 هزار نفر جمعیت دارد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید