رکود صنعت ساختمان بخشی از معادن را غیرفعال کرد | اتاق خبر
کد خبر: 371029
تاریخ انتشار: 25 شهریور 1395 - 10:18
رییس اداره سنگ‌های تزئینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال بروز مشکلات در صنعت ساختمان، بخشی از معادن سنگ کشور غیرفعال شده است.

اتاق خبر: محسن گلیجانی در آستانه افتتاح نهمین نمایشگاه صنعت سنگ محلات در همایشی که در این شهرستان برگزار شد، به تشریح وضعیت فعلی صنعت سنگ و اقدامات صورت گرفته در این راستا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت.

وی با اشاره به اینکه ۱۹۰۰ معدن سنگ در کشور وجود دارد و به دلیل مشکلات و رکود صنعت ساختمان، تولید و صادرات  حدود ۱۰۰۰معدن فعال است و مابقی غیر فعال شده‌اند، گفت: در حال حاضر ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد فرآوری در کشور فعالیت دارد و ظرفیت استخراج معادن برابر با ۲۰۷ میلیون تن است.

گلیجانی تولید سنگ کوپ در کشور را ۱۴ میلیون تن عنوان کرد که این میزان در سال گذشته ۱۶ میلیون تن بوده است و گفت: به دلیل رکود صنعت ساختمان در سال گذشته تولید سنگ بریده شده به ۸۰ میلیون مترمربع رسیده است در حالی که این میزان در سال‌های گذشته ۱۱۵ میلیون مترمربع بوده است.

وی صادرات سنگ تزیینی در سال گذشته را ۷۰۰ هزار تن عنوان کرد که واردات آن نیز ۵۰ هزارتن بوده است.

رییس اداره سنگ های تزئینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه میزان صادرات سنگ در مقایسه با تولیدات کم است، اظهار کرد: با توجه به تهمیدات در نظر گرفته شده و تشکیل شورای سیاست‌گذاری صنعت سنگ کشور سعی داریم کلیه نقاط ضعف و قوت سنگ صنعت را جمع‌آوری و با توجه به وضعیت فعلی راهکار و برنامه‌هایی برای تحقق افق ۱۴۰۴دنبال شود.

وی عنوان کرد: عارضه‌یابی کلی بر روی صنایع انجام گرفته است و براساس نتایج حاصله برنامه‌های اجرایی تعریف شده است. در بحث آموزش نیز به صورت هرم انسانی از بالا به پایین نیازسنجی صورت گرفته و با همکاری سازمان صنایع کوچک دوره‌های آموزشی لازم برگزار خواهد شد.

گلیجانی با اشاره به اینکه نیازسنجی یاد شده هنوز در بسیاری از صنایع بزرگ کشور انجام نشده است، اما در عرصه صنعت سنگ این اقدام دنبال شد؛ نوسازی و بازسازی خطوط تولید را از دیگر اقدامات انجام شده توسط وزارتخانه عنوان کرد و گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته اعتباراتی در این راستا در نظر گرفته شده و نیاز استان‌ها نیز در حال جمع‌آوری است تا پس از جمع‌بندی اختصاص اعتبارات نوسازی اجرایی شود.

وی با تاکید بر شناسایی و توسعه بازارهای هدف صادراتی تصریح کرد: در نمایشگاه‌های بین‌المللی دنیا کاربرد سنگ به صورت دکوراتوریزه و با ارزش افزوده بالا دنبال می‌شود و ما نیز باید با کاهش هزینه تولید خود به این سمت حرکت کنیم.

رییس اداره سنگ های تزئینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: وارتخانه درصدد ایجاد امکان دسترسی این صنعت به بازارهای جهانی است که با برگزاری نمایشگاه‌ها محقق می‌شود و امیدواریم با حضور نماینده بخش خصوصی در شورای سیاست‌گذاری صنعت سنگ کشور بتوانیم مشکلاتی که امروز مبتلابه این صنعت است را حل کنیم و بازار صادراتی خود را توسعه بخشیم.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید