کوچ پاییزه عشایر دلیجان و خمین آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 371490
تاریخ انتشار: 28 شهریور 1395 - 19:50
مدیر امور عشایری استان مرکزی گفت: در آستانه پاییز و آغاز سال تحصیلی، کوچ عشایر شهرستان های خمین و دلیجان به نواحی قشلاقی آغاز شد.

اتاق خبر:علی اکبر منصوری افزود: عشایر شهرستان خمین از منطقه قره کهریز به پشت کانال ماهی شوش در استان خوزستان و عشایر دلیجان به منطقه سرخاب حاشیه محور سلفچگان کوچ می کنند.
وی اظهار کرد: دانش آموزان عشایر استان با اسکان یافتن در مناطق قشلاقی در کانون های جمعیتی مستقر، مشغول به تحصیل می شوند.
وی ادامه داد: تمامی خانواده های ایلات شهرستان خمین کوچ پاییزه دارند اما، شماری از اعضای خانوارهای عشایر دلیجان در قالب درون کوچ در منطقه اسکان عشایر ساکن می شوند.
به گزارش ایرنا منصوری اظهار کرد: سالانه 18 هزار تن انواع محصول دامی و زراعی توسط عشایر استان مرکزی تولید می شود.
مدیر امور عشایری استان مرکزی اظهار کرد: 20 درصد تولیدات دام سبک استان از حدود 350 هزار راس دام عشایر استحصال می شود.
منصوری گفت: عشایر این استان ضمن تولید محصولات دامی و زراعی، در سال جاری 500 متر مربع قالی و قالیچه پشمی، 13متر قالی ابریشمی و 2 هزار مورد سبد تولید و روانه بازار مصرف کردند.
وی اظهارکرد: مهمترین مشکل عشایر این استان بروز پدیده خشکسالی است و امسال 360 میلیون ریال اعتبار ملی برای تامین آب کشاورزی عشایر شهرستان خمین هزینه شده است.
به گزارش ایرنا، منصوری افزود: این میزان اعتبار برای لایروبی یک رشته قنات و 2هزار متر مربع لوله گذاری به منظور تامین آب کشاورزی عشایر مستقر در منطقه قره کهریز خمین هزینه شده است.
وی ادامه داد: با توجه به خشکسالی های پی در پی در این شهرستان قنات های مورد استفاده عشایر به احیا، مرمت و لایروبی نیاز دارند و لازم است که طرح های انتقال آب به مزارع در دستور کار باشد.
منصوری بیان کرد: برای لایروبی قنوات، لوله گذاری و تامین آب مصرفی عشایر در بخش کشاورزی به 2 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
مدیر امور عشایری استان مرکزی بیان کرد: در مجموع پنج رشته قنات مورد استفاده عشایر این شهرستان، سه رشته نیاز به لایروبی، مرمت و احیا دارد.
عشایر استان مرکزی شامل ایل شاهسون، مغان، سنگسری، زند راویه ای، کرد کلهر، ذلکی، کله کوهی و عرب خراسانی هستند.
جمعیت عشایر استان مرکزی بیش از پنج هزار نفر در قالب 1000 خانوار است که بیشتر در مناطق مختلف ساوه، زرندیه،دلیجان و خمین زندگی می کنند.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید