سامانه کنترل کمپرسورهای پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی روزآمد شد | اتاق خبر
کد خبر: 371497
تاریخ انتشار: 28 شهریور 1395 - 20:52
رئیس تعمیرات ابزار دقیق مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: سامانه کنترل کمپرسورهای تبرید پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی با تلاش کارکنان و متخصصان این پالایشگاه روزآمد شد.

اتاق خبر:محمد صفری اعلام کرد: سامانه کنترل کمپرسورهای تبرید مهمترین عامل توقف های ناخواسته این پالایشگاه در طول سال های گذشته بود و یکی از نقاط حساس کاهش تولید این پالایشگاه محسوب می شود.
وی افزود: باتوجه به اینکه این سامانه از قدیمی ترین مدل های کنترل برنامه پذیر به شمار می آید و هم اکنون امکان تهیه قطعات یدکی آن نیز وجود ندارد تعویض و روزآمد کردن آن در دستور کار قرار گرفت.
رئیس تعمیرات ابزار دقیق مجتمع گاز پارس جنوبی افزود: مقرر شده بود شرکت زیمنس آلمان براساس پیشنهاد فنی ارائه شده در سال ٢٠٠٨ اقدام به روزآمد کردن این سیستم با قیمت تقریبی ٢٨ میلیارد ریال کند، ولی به دلیل تحریم های بین المللی از این اقدام خودداری کرد.
این مقام مسئول تصریح کرد: به دلیل افزایش توقف های ناخواسته، روزآمدکردن این سیستم شامل طراحی اولیه، برنامه نویسی، نصب، اجرا و راه اندازی در بازه زمانی دو سال از سوی متخصصان واحد تعمیرات ابزار دقیق مجتمع و حمایت مسئولان پالایشگاه دوم انجام شد.
وی تصریح کرد: با توجه به نبود مستندات و مدارک طراحی با تعویض این سیستم یکی از پیچیده ترین و فنی ترین اقدام ها در زمینه سیستم های کنترل و ابزاردقیق در حیات مجتمع گاز پارس جنوبی انجام شده است.
صفری گفت: اقلام مورد نیاز این طرح با هزینه ٦ میلیارد ریال تامین شد که معادل حدود یک پنچم قیمت پیشنهادی شرکت زیمنس است.
وی افزود: این سیستم در مدت ٦ روز جایگزین سیستم قبلی شد و با موفقیت در سرویس قرار گرفت که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.
کمپرسورهای تبرید وظیفه مکش گاز از اواپراتور و رانش به طرف کندانسور را برعهده دارند.
تولید فشار کمپرسور در قسمت مکش ضعیف و در قسمت خروجی زیاد است و این گاز به نوبه خود در کندانسور مایع می شود به زبان ساده؛ کمپرسور نیروی لازم برای ادامه عملیات سیستم را تولید می کند.
شهرستان عسلویه محل اجرای طرح های توسعه میدان گازی پارس جنوبی در فاصله 285 کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید