دلیل تفاوت آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار از رشد اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 372269
تاریخ انتشار: 5 مهر 1395 - 09:55
یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اتاق خبر تشریح کرد
تفاوت سبد کالایی در نظر گرفته شده بین بانک مرکزی و مرکز آمار ایران دلیل تناقص بین آمار ارائه شده رشد اقتصادی در کشور است.

یک کارشناس اقتصادی تفاوت سبد کالایی در نظر گرفته شده بین بانک مرکزی و مرکز آمار ایران را دلیل تناقص بین آمار ارائه شده از رشد اقتصادی در کشور اعلام کرد.

پویا جبل عاملی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اتاق خبر درباره علت تناقص و تفاوت هایی که میان آمار ارائه شده از رشد اقتصادی در کشور گفت: بانک مرکزی و مرکز آمار کشور روش و نمونه های خود را برای بررسی آمار رشد اقتصادی دارند. با توجه به این موضوع که این دو نهاد سبد کالایی متفاوت از یکدیگر را برای محاسبه نرخ رشد اقتصادی در نظر می گیرند و به همین دلیل آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی و مرکز امار ایران با یکدیگر تفاوت دارند.

جبل عاملی با رد تاثیر گذاری مسائل سیاسی در این زمینه گفت: به طور کلی در بحث آمارگیری در کشور همواره با این گونه مشکلات مواجه هستیم با این حال از بهار گذشته بانک مرکزی عمومی کردن آمار های خود در زمینه رشد اقتصادی در کشور متوقف کرده است.

این استاد دانشگاه درباره قابل اعتماد بودن آمار ارائه شده از رشد اقتصادی گفت: مسئله ای که بعد از برجام رخ داد این بود که براساس آمار اقتصاد کشور با رشد 4.4 درصدی مواجه شد اما این رشد بیشتر به دلیل افزایش فروش نفت بود. در حقیقت می توان گفت که 2.9 درصد از این مقدار رشد اقتصادی به دلیل افزایش فروش نفت بود و این نشان از رشد نامتوازن اقتصادی ددر ایران دارد. با این حال باید صبرکرد تا آثار این رشد به تدریج خود را در سایر بخش ها نشان دهد.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید