625 هکتار از مساحت ایلام بافت فرسوده و سکونتگاه غیررسمی است | اتاق خبر
کد خبر: 372282
تاریخ انتشار: 3 مهر 1395 - 18:49
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: 625 هکتار معادل 35 درصد از محدوده یک هزار و 850 هکتاری شهر ایلام را بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی تشکیل می دهد که در آنها وضعیت مسکن ساکنان استاندارد و مناسب نیست.

اتاق خبر:سید کمال الدین میرجعفریان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: 375 هکتار شامل 20 درصد مساحت شهر ایلام بافت فرسوده و 250 هکتار نیز شامل 15 درصد مساحت شهر، سکونتگاه غیررسمی است.
وی افزود: حدود 20 هزار نفر از جمعیت 160 هزار نفری شهر ایلام در مناطق حاشیه ایی با عنوان سکونتگاه های غیر رسمی ساکن هستند و 60 هزار واحد مسکونی این شهر نیز در بافت فرسوده قرار دارد.
میرجعفریان با بیان اینکه دولت برای نوسازی بافت های فرسوده تسهیلات مناسبی در نظر گرفته است، تاکید کرد: برای هر واحد مسکونی 400 میلیون ریال تسهیلات با نرخ بهره 21 درصد که 9 درصد آن بصورت یارانه توسط دولت برگردانده می شود، به متقاضیان پرداخت می شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: برای افرادی که در ساخت منازل مسکونی خود مدیریت مصرف انرژی از طریق نصب پنجره های دوجداره و عایق بندی دیوارها را انجام دهند 2 درصد دیگر به مبلغ یارانه پرداختی دولت اضافه خواهد شد.
میرجعفریان یادآور شد: برخورداری از تخفیف 50 درصدی دریافت پروانه ساختمان از شهرداری ها و خدمات نظام مهندسی و پرداخت تسهیلات به یک طبقه مازاد بر تراکم منطقه مسکونی از دیگر تسهیلات و مشوق های ویژه دولت برای نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده است.
وی با بیان اینکه سال گذشته هشت هزار فقره تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده در شهر ایلام پرداخت شد، افزود: نوسازی 53 هزار واحد مسکونی بافت فرسوده ایلام در بازه زمانی شش ساله هدف گذاری شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: مسکن بد یا مسکن غیراستاندارد به واحد مسکونی گفته می شود که شاخص های فنی و رفاهی استاندارد از جمله استحکام و ایمنی، فضای آزاد، نور طبیعی و امکان مراودات اجتماعی و بطور کلی زیرساخت های لازم برای زندگی متعادل و مناسب از نظر اجتماعی و روحی روانی را نداشته باشد.
میرجعفریان اضافه کرد: در بافت های فرسوده این شرایط استاندارد وجود ندارد زیرا ساختمان ها مقاومت و ایمنی لازم را ندارند، دارای ریزدانگی بوده و معابر باریک جوابگوی نیازهای ترافیکی ساکنان نیست.
وی یادآور شد: در این بافت ها به علت استفاده از مصالح بومی و نبود رعایت ضوابط فنی ساخت و ساز، عمر مفید ساختمان ها بسیار کم و آسیب پذیری در مقابل حوادث غیرمترقبه زلزله، سیل و رانش زمین بسیار زیاد و ارتباطات و تردد برای ارائه خدمات در زمان بروز حادثه بسیار مشکل یا ناممکن است.
وی با اشاره به سهمیه مناسب این استان در زمینه تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده خاطر نشان کرد: با این وجود مردم در این زمینه استقبال مناسبی ندارند و با کمبود متقاضی برای دریافت این تسهیلات مواجه هستیم.
میرجعفریان گفت: منافع توانمندسازی و ایمن سازی این مناطق شامل حال تمام مردم شهر می شود بنابراین مردم باید در زمینه نوسازی بافت های فرسوده مشارکت و همراهی بیشتری داشته باشند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید