پرندگان مهاجر به مازندران رسیدند | اتاق خبر
کد خبر: 372291
تاریخ انتشار: 3 مهر 1395 - 21:02
نخستین گروه از پرندگان مهاجر زمستان گذران همزماه با پایان تابستان و فرا رسیدن فصل پائیز به تالاب ها و آبگیرهای استان مازندران در شمال ایران رسیدند.

اتاق خبر:برخورداری از آب و هوای معتدل ، وجود تالاب ها و آبگیرها طبیعی فراوان در کنار مزارع شالیزاری و درختان مثمر خودرو جنگلی از جمله ویژگی هایی است که هر سال صدها هزار بال انواع پرندگان مهاجر را به مازندران می کشاند.
رئیس اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست مازندران با تائید ورود نخستین گروه از پرندگان زمستان گذران به استان گفت که بیشتر پرندگانی که این روزها به آبگیرها و تالاب های مازندران کوچ می کنند ، از داخل کشور بار سفر به این خطه از شمال کشور بستند .
کوروس ربیعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود : برخی از این پرندگان مهاجر که از نقاط دور دست از جمله سیبری برای زمستان گذرانی به مازندران سفر می کنند ، هنوز به این خطه نرسیده اند و احتمال می رود این گروه کوچشان تا اوایل آبان ماه به دراز بکشد.
وی نخستین گروه از پرندگان مهاجر زمستان گذرانی را در تالاب ها و آبگیرهای مازندران فرود آمده اند ، شامل حواصیل ، خوتکا ، باکلان ، کاکایی و کلیل اعلام کرد.
مازندران دارای 2 تالاب بین المللی میانکاله و فریدونکنار و چندین تالاب و آبگیر محلی چون ساهون ، لپو و پلنگان ، ولشت ، استخرپشت ، گل پل ، خضر نبی ، شورمست ، دریوک ، سراندون و بالندون ، گز و کندوچال است .
مازندران همچنین افزون بر 800 قطعه آببندان به مساحت 17 هزار هکتار دارد.
همه ساله در فصل زمستان 90 گونه پرنده مهاجر زمستان گذران با جمعیت حدود یک میلیون بال به مازندران مهاجرت می کنند.
بر اساس آمارهای رسمی ، تاکنون بیش از 490 گونه جانوری از رده های مختلف مهره داران اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها در زیست بوم مازندران شناسایی شده اند.
پرندگان با 317 گونه از 58 خانواده ، پستانداران با 63 گونه و 19 خانواده ، دوزیستان با 9 گونه از 6 جنس و 6خانواده ، خزندگان با 26 گونه از 21 جنس و 11 خانواده و ماهی ها با 75 گونه بخشی از تنوع زیستی حیات وحش مازندران را تشکیل می دهند.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید