تعداد ماموران سرشماری عمومی 95 کشور حدود یک پنجم دوره گذشته این طرح است | اتاق خبر
کد خبر: 372308
تاریخ انتشار: 4 مهر 1395 - 00:11
معاون اقتصادی مرکز آمار ایران با اشاره به برنامه ریزی برای کاهش هزینه های اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 کشور، گفت: تعداد ماموران اجرایی شرکت کننده در طرح سرشماری امسال نسبت به دوره قبل، بیش از یک پنجم کاهش یافته و به 25 هزار نفر رسیده است.

اتاق خبر:محمدصادق علی پور روز شنبه در آیین آغاز سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 با حضور استاندار و جمعی از مسوولان و ماموران اجرایی این طرح در فرهنگسرای کومش سمنان، گفت: تعداد نیروها و ماموران اجرایی که در طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 به صورت مستقیم و غیرمستقیم همکاری داشتند حدود 110 هزار نفر بود که این تعداد در برگزاری سرشماری امسال به حدود یک پنجم یعنی 25 هزار نفر کاهش یافته است.
علی پور، کاهش هزینه و صرفه جویی در زمان را از مزیت های اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 به شیوه اینترنتی اعلام کرد و گفت: امروز برگزاری اینترنتی سرشماری در جهان دارای اهمیت بسیار زیادی است و امیدواریم کشور ما نیز با برگزاری موفق این روش از سرشماری، عضو باشگاه کشورهای توسعه یافته که سرشماری را به شیوه اینترنتی اجرا می کنند، شود.
وی با اشاره به برخی مسایل اجرای سرشماری در تمام کشورهای جهان، بیان کرد: امروز کلیه تغییرات، تحولات و حرکت جمعیتی در کشورهای توسعه یافته به صورت سالانه و حتی ماهانه رصد می شود و جابه جایی جمعیت هر منطقه از طریق سرشماری انجام می شود.
معاون اقتصادی مرکز آمار ایران، با بیان اینکه آمار پایه برنامه ریزی کشور است، گفت: هم اکنون فرآیند سرشماری از روش سنتی به اینترنتی حرکت کرده و امیدواریم استان سمنان با وجود زیرساخت های لازم وضریب نفوذ بالای اینترنت در مناطق شهری و روستایی، از استان های موفق در برگزاری اینترنتی این طرح معرفی شود.
سرشماری عمومی نفوس و مسکن تا سال 1385 در کشور هر 10 سال یکبار اجرا می شد و از این سال در ایران هر پنج سال اجرا شده است و هدف از این طرح شناسایی جمعیت و شاخص های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در نقاط مختلف کشور عنوان می شود.
مراحل ثبت نام در سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395 از تاریخ سوم تا 24 مهر 95 به صورت اینترنتی و از 25 مهر تا 25 آبان 95 به صورت مراجعه حضور ماموران سرشماری در کشور اجرا می شود.
شهروندانی که از تاریخ سوم تا 24 مهر 95 به صورت اینترنتی در سامانه سرشماری نفوس و مسکن سال 95 به نشانی (www.sarshomari95.ir) ثبت نام کنند، در مرحله دوم مراجعه حضوری ماموران سرشماری، فقط باید کد 12 رقمی را به مامور سرشماری ارایه دهند که به این ترتیب به روال سرشماری در کشور سرعت بخشیده می شود و از هزینه های دیگر نیز جلوگیری می شود.
در اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 در سمنان به دلیل اینکه استان مجری طرح دولت الکترونیک در کشور است و از ضریب اینترنتی بالایی در بین استانهای کشور برخوردار است، هدفگذاری شده است تا 60 درصد از سرشماری به صورت اینترنتی و 40 درصد به صورت حضور ماموران سرشماری اجرا شود، در صورتی که در کشور این هدفگذاری به صورت 40 درصد اینترنتی و 60 درصد حضوری تعیین شده است.
استان سمنان با وسعت 9.7 میلیون هکتار حدود 680 هزار نفر جمعیت دارد که 80 درصد از این جمعیت در نقاط شهری زندگی می کنند.

منبع:مهر

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید