«سینما و ادبیات» جدید منتشر شد | اتاق خبر
کد خبر: 372348
تاریخ انتشار: 4 مهر 1395 - 09:20
شماره ۵۴ مجله «سینما و ادبیات» ویژه سینمای ژاپن منتشر شد.

به گزارش اتاق خبر، هایائو میازاکی انیماتور شاخص و شناخته‌شده سینمای ژاپن و پایه‌گذار استودیو جیبلی معروف طرح جلد «سینما و ادبیات» را به خود اختصاص داده است. انیمه ژاپنی ویژگی‌های خاصی دارد که با مطالعه تحلیل فیلم‌های این انیمیشن‌ساز بزرگ مخاطبان به درک عمیقی از جهان‌بینی او دست خواهند یافت.

جلد

 

درام تاریخی موضوع این شماره سینمای ایران مجله است. بازنمایی تاریخ در سینمای ایران در میزگرد علی رفیعی، محمدرضا اصلانی، مسعود جعفری جوزانی و جواد طوسی به بحث گذاشته شده و چگونگی به‌کارگیری المان‌های تاریخی در سینما در مقالات این بخش تحلیل شده است.

تاریخ و تاریخ‌نویسی در ادبیات داستانی هم‌راستا با بخش سینمای ایران، موضوع این شماره بخش ادبی است. تاریخ چیست، نقطه تلاقی روایت ادبی و روایت تاریخی در کجاست، تاریخ چگونه در رمان وارد می‌شود و دلیل اقبال نویسندگان این نسل به مقوله تاریخ چیست و چگونه تاریخ در روایت تنیده می‌شود، پرسش‌هایی است که در نشست یونس تراکمه، پویا رفویی و کامران سپهران و مقالات کورش اسدی، شاپور بهیان، منیرالدین بیروتی، علی خدایی، عنایت سمیعی، ابوتراب خسروی، محمدرضا کاتب، ضیاء موحد، شیوا مقانلو و... به آن‌ها پاسخ داده شده است.

پرونده رمان خاورمیانه در این شماره هم پی گرفته شده است. رمان عرب و مولفه‌های آن و تأثیر تحولات خاورمیانه در رمان عربی در گفت‌وگوی اختصاصی با شکری المبخوت نویسنده تونسی برنده بوکر عربی ۲۰۱۵ و همچنین گفت‌وگویی با بختیار علی در مورد رمان کُرد که به زیباشناسی و خلق زبانی تازه انجامیده به تفصیل بررسی شده است.

این بامداد خسته تازه‌ترین مستند فرشاد فدائیان درباره احمد شاملو موضوع پرونده بخش مستند این شماره است.

موضوع کارگاه رضا براهنی یکی دیگر از بخش‌های مجله است. شاگردان براهنی؛ شیوا ارسطویی، فتاح محمدی، شمس آقاجانی و هوشیار انصاری‌فر از کیفیت و چگونگی کارگاه براهنی می‌گویند.

موضوع نقد فیلم این بار در بخش «فیلم‌ها و احساس‌ها» ادامه پیدا کرده است. در این بخش نظرات منتقدان مهم و بنام سینمایی و دیدگاه‌های جریان‌ساز آن‌ها درباره نقد فیلم و مجلات سینمایی مطرح جهان در مقابل دید مخاطبان قرار گرفته است.

ایسنا

  •  

     

     
نظرات
ADS
ADS
پربازدید