عدم محدودیت در وام دهی بانک‌ها به بنگاه‌های کوچک | اتاق خبر
کد خبر: 372542
تاریخ انتشار: 5 مهر 1395 - 12:08
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با بیان اینکه سقف تسهیلات دهی به بنگاه‌ها به ۱۶ هزار میلیارد تومان محدود نیست، گفت: پرداخت تسهیلات نباید سلیقه‌ای باشد.

اتاق خبر: کوروش پرویزیان در نشست مشترک کمیسیون بازار پول و سرمایه و کمیسیون صنایع اتاق ایران با موضوع بررسی ساز و کار عملکرد پرداخت تسهیلات ۱۶ هزار میلیاردی به صنایع کوچک و متوسط اظهار داشت: شبکه بانکی و صاحبان کسب و کار دغدغه واحدی دارند و آن رونق تولید و یکپارچه‌ سازی آمار پرداخت تسهیلات است.  

وی با بیان اینکه مطابق با آمار تا امروز به بیش از ۹ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط مبلغ ۷۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است، افزود: باید آمار  تسهیلات پرداختی به بخش کشاورزی از صنعت جدا شود و این درخواست صاحبان صنایع از وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی است.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با اعلام اینکه همچنین باید برای رابطه شفاف‌تر بین بانک‌ها و مشتریان مکانیزم‌های اعتبارسنجی برونی با کمک تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و انجمن‌های تخصصی شکل بگیرد، اظهار داشت: بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات باید در قالب بخشنامه و چهارچوب ابلاغی بانک‌ها عمل کنند و پرداخت تسهیلات نباید سلیقه‌ای باشد.

پرویزیان با بیان اینکه بانک مرکزی سقف پرداخت را به ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات محدود نکرده است، گفت: از نظر تعداد هم ۷۵۰۰ واحد تولیدی فقط مطرح نیست و این رقم می‌تواند افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه الان هم از مرز ۷۵۰۰ واحد عبور کرده و به ۹۹۲۱ واحد رسیده ایم، افزود: پیشنهادم برای آمار این است که بانک مرکزی و وزارت صنعت به یک توافق برسند و هر سه منابع آماری هم با یکدیگر تجمیع شود تا مردم تصور درستی از تسهیلات دهی داشته باشند.

همچنین در این نشست، فرشاد مقیمی معاون سازمان شهرک‌های صنعتی کوچک و متوسط؛ اظهار داشت: تاکنون به ۳۴۶۰ صنعتی کوچک و متوسط که از طریق سامانه طرح رونق برای دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند، مبلغ ۳۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.  

وی افزود: همچنین به ۵۵۶۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط هم مبلغ ۴۱۷۰ میلیارد تومان به وسیله بانک‌ها تسهیلات پرداخت شده است که در مجموع تعداد این واحدها بیش از ۹ هزار واحد می‌رسد و مبلغ پرداختی به آنها هم حدود ۷۶۰۰ میلیارد تومان است.  

معاون سازمان شهرک‌های صنعتی کوچک و متوسط، افزود: هر واحد و بنگاهی که از وزارت صنعت و معدن پروانه بهره‌برداری دریافت کرده باشد، حتی اگر افراد شاغل در آن کمتر از ۱۰ نفر باشند، جزء واحدهای کوچک صنعتی به شمار می‌روند و مشمول دریافت تسهیلات می‌شوند.   برداشت بدهی از محل پرداخت تسهیلات پرداختی توسط بانک‌ها خلاف ابلاغیه بانک مرکزی است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید