تجارت مرزی ساماندهی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 372561
تاریخ انتشار: 4 مهر 1395 - 18:28
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در پی ساماندهی تجارت مرزی که حجم آن نیز قابل تامل است.

اتاق خبر: خسروتاج عصر یکشبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در استان هرمزگان اظهار داشت: صادرات متاثر از آیتم‌های متعددی از جمله انگیزه و توانایی بخش خصوصی و تقاضا و سایر موارد است که این اوامر از آن پروسه‌ای پیچیده‌ای می‌سازد.

وی با بیان اینکه رشد صادرات خواهان هدفگذاری است، اضافه کرد: بستر صادرات را دولت‌ها مهیا و مجریان امر بخش خصوصی هستند که وارد صحنه می‌شوند و کار را انجام می‌دهد.

این مسئول با بیان اینکه وظیفه شورای صادرات استان، مهیا کردن امور برای صادرکنندگان است، یادآور شد: این بخش خصوصی است که تکنولوژی مورد نیاز و المان‌های رقابت را با کارشناسان و متختصصان خود احصا و وارد می‌کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برجام یکی از بسترهای مهم در امر توسعه صادرات است، یادآور شد: اینکه چگونه می‌خواهیم در عرصه تجارت و سرمایه‌گذاری خود را از سایر کشورها متمایز بکنیم امری مهم و اساسی است که نیازمند بررسی است کما اینکه کشورهای همانند کرواسی و سنگاپور به تربیت به سخت‌کوشی و نظم شهره دارند و این عوامل به نوعی سبب رشد آنها شده است.

خسروتاج با بیان اینکه هدفگذاری ۵۰ میلیارد دلاری برای صادرات داریم، اضافه کرد: برای تحقق این رقم برای بخش‌های مخلتف هدفگذاری‌های کلی‌ و بخشی تعریف شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نظام تعرفه‌ای یکی از راه‌های حمایت از تولید است، گفت: امروز قاچاق به عنوان یکی از تهدیدکننده‌های اصلی در حوزه تولید کشور به شمار می‌رود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در پی ساماندهی تجارت مرزی که حجم آن نیز قابل تامل است، در دولت هستیم کما اینکه در ماه‌های اخیر به وفور مصوباتی را در این راستا داشته‌ایم که امید است نتیجه این ساماندهی‌ها سبب رفاه بیشتر مرزنشینان شود.

وی با بیان اینکه نمایندگی‌های خارجی می‌باید، در قدم اول کالاهای سرمایه‌ای و سپس در ساختاری که به سود دانش کشور باشد وارد عرصه سرمایه‌گذاری شوند اضافه کرد: به تدریج و پله به پله در حال پیشبرد تعاملات خود با سایر کشورها هستیم.

خسروتاج با بیان اینکه اگر تفویضات مورد نیاز به استان‌ها واگذار نشود نمی‌توان رشد و جهش در صادرات را انتظار داشت، کما اینکه مرکز نیز خود بر این امر وافق است و به دنبال واگذاری سایر تفویضات است و اگر نیاز به اختیارات بیشتر دولت نیز حاضر به وگذاری بیشتر اختیارات است.

وی تصریح کرد: ایران کشوری استراتژیک در حوزه تجارت دنیا به شمار می‌رود که همه باید تلاش کنیم به جایگاه واقعی خود برسیم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید