خرید گندم به ۱۱.۵میلیون تن رسید | اتاق خبر
کد خبر: 372781
تاریخ انتشار: 6 مهر 1395 - 04:52
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: میزان خرید گندم در سال‌جاری به ۱۱.۵ میلیون تن رسیده که این میزان خرید در تاریخ کشور بی سابقه است.

اتاق خبر: علی قنبری با بیان اینکه مراکز خرید این شرکت و مباشرین، امسال ۱۱ میلیون و ۴۸۰ هزار تن گندم ازکشاورزان در سراسر کشور خریداری کرده و از آنان تحویل گرفته‌اند، اظهارداشت: تاکنون ۷۰ درصد بهای گندم‌ها به حساب کشاورزان واریز شده و با جدیت پیگیر تأمین اعتبارات لازم هستیم تا باقیمانده مطالبات را سریع‌تر پرداخت کنیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: خرید تضمینی گندم در سال‌جاری از رشد ۳ میلیون و ۳۹۳ هزار تنی (حدود ۴۱ درصد) نسبت به پارسال برخوردار بوده است.

قنبری خاطر نشان کرد: امسال اگر چه به دلیل مشکلات مالی بهای گندم‌ها با تأخیر پرداخت شده، اما تاکنون این شرکت توانسته بالغ بر ۱۰۳ هزار میلیارد ریال (بیش از ۷۰ درصد) از پول گندم‌کاران را به حساب آنان واریز کند.

وی افزود:حدود ۴۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گندم‌کاران باقیمانده است که پس از تأمین اعتبار تاپایان فصل خرید از طریق بانک عامل به کشاورزان پرداخت می‌شود.

معاون وزیرجهادکشاورزی با تاکید بر مشکلات مالی دولت، از عزم و تلاش مسئولان  برای تأمین به موقع اعتبارات خرید گندم خبر داد و اظهارداشت: دولت برای پایداری تولید و خودکفایی در تأمین گندم، از هر راه مناسبی به دنبال تأمین اعتبارات خرید و پرداخت پول کشاورزان است، به گونه‌ای که در هفته گذشته به عرضه و فروش اوراق سلف استاندارد گندم، به مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان مبادرت و از این طریق بخش مهمی از مانده مطالبات را پرداخت کرد.

وی عنوان کرد: امسال ۱۱۲۷ مرکز خرید در سراسر کشور بیش ازیک میلیون و ۷۵۴ هزار محموله گندم از کشاورزان تحویل گرفته و درمراکز استاندارد نگهداری و ذخیره سازی کرده‌اند.

قنبری موجودی کنونی گندم کشور را فوق العاده مطلوب  توصیف کرد و گفت: با خریدهای خوبی که امسال انجام شد و ذخایر منتقل شده از سال گذشته؛ درحال حاضر برای بیش از یکسال گندم در مراکز استاندارد ذخیره سازی شده است.

وی ادامه داد: امسال علاوه بر دستیابی به خودکفایی، حتی می‌توانیم بیش از ۲ میلیون تن گندم معمولی و معادل آن آرد وهمچنین ۲۰۰ هزار تن گندم دروم از کشور صادر کنیم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید