سینما در پاییز ۲۰۱۶ | اتاق خبر
کد خبر: 372920
تاریخ انتشار: 6 مهر 1395 - 14:28
از هم اکنون برای فیلم های فصل پاییز امسال، حساب باز کرده اند. این فصل را، ظاهراً فصل فیلم های خوب می دانند و اسکاری ها هم اغلب از میان آثار همین فصل انتخاب می شوند. پاییز ۲۰۱۶ طبق روال همیشه لبریز از انواع مختلف فیلم هاست. از درام جدی گرفته (روشنایی میان

به گزارش اتاق خبر، پرویز نوری:از هم اکنون برای فیلم های فصل پاییز امسال، حساب باز کرده اند. این فصل را، ظاهراً فصل فیلم های خوب می دانند و اسکاری ها هم اغلب از میان آثار همین فصل انتخاب می شوند. پاییز ۲۰۱۶ طبق روال همیشه لبریز از انواع مختلف فیلم هاست. از درام جدی گرفته (روشنایی میان اقیانوس ها») تا دلهره ای («حسابدار») و موزیکال («لالا لند») و بعد وسترن («هفت دلاور») و تخیلی («دکتر استرنج») و البته کمدی («بچه بریجیت جونز»).

باید دید آیا باز مانند سال های پیشین، یک سال دیگر شاهد فیلم هایی نه چندان خوب خواهیم بود؟ بد نیست نگاه کنیم به مهم ترین این فیلم ها که قرار است در پاییز امسال به نمایش در آیند:

lسپتامبر (شهریور ـ مهر)

«روشنایی میان اقیانوس ها» ـ The Light Between Oceans

نویسنده و کارگردان درک سیانفرنس (سازنده فیلم موثر «ولنتاین غم انگیز») بر اساس رمان پُرفروش ام.آی.استدمن قصه ای حزن آور از عشق و تراژدی را در فضای دهه ۱۹۲۰ «کیپ کمپبل» نیوزیلند، بازگو می سازد. ماجرای زوجی تنها در محیطی دورافتاده در یک جزیره، شوهر «تام» (مایکل فاسبندر) به همراه همسرش «ایزابل» (آلیسیا ویکاندر) زندگی آرامی را می گذرانند لیکن تراژدی زمانی رخ می دهد که زن هر بار بچه اش را سقط می کند، بر حسب تصادف در یکی از روزها دختر نوزادی پدر مُرده در اطراف آن ها پیدا می شود. «ایزابل» از «تام» می خواهد تا دختر را به فرزندی قبول کنند. تصمیمی مشکل است خصوصاً که ناگهان با حضور زنی ماتم زده (ریچل وایز) مظنون به مادر دختر نوزاد، همه چیز به هم می ریزد… فاسبندر گفته است: «من شیفته قصه شدم، قصه ای درباره آدم های معمولی که می خواهند خوشبخت شوند».

«افق اعماق دریا» ـ Deepwater Horizon

واقعه مصیبت بار انفجار نفت در ساحل لوییزیانا به سال ۲۰۱۰، موضوع خیلی پُر آنتریگ و تنش زا شده ساخته پیتر برگ با بازی مارک والبرگ… این فیلم ساز و بازیگر به اتفاق فیلم قوی و اثرگذار جنگی «بازمانده تنها» را پشت سر داشتند و این بار هم مجدداً تأکید داستان نه به روی نفت و فاجعه ناشی از آن بلکه درباره شجاعت و ایثار آدم هایی است که درگیر چنان مصیبتی شده اند. والبرگ می گوید: «همه آدم ها را در این فاجعه فراموش کرده اند در حالی که یازده تن جان خودشان را به خاطر انجام ماموریتی خطیر از دست داده اند».

«هفت باشکوه» (هفت دلاور) ـ The Magnificent Seven

آنتوان فوکوآ تلاش کرده است تا از دیدگاهی دیگر به کلاسیک فیلمساز افسانه ای آکیرا کوروساوا «هفت سامورایی» در سال ۱۹۵۶ بپردازد (همین داستان در سال ۱۹۶۰ به وسیله جان لسترجس با عنوان «هفت باشکوه» ـ در ایران «هفت دلاور» ـ به صورت وسترنی ماندگار با بازی یول بریز و استیو مک کویین در آمد). فوکوآ قضیه یاغیان در دو فیلم قبلی را این بار در قالب دار و دسته یک کارخانه دار نابکار (پیتر سارسگارد) وارد داستان کرده است. دنزل واشینگتن نقش سر دسته هفت دلاور را دارد و کریس پرات هم به نقش کارد انداز دایم الخمر ظاهر می شود.

«سالی» ـ Sully

کاپیتان چسلی (سالی) سالنبرگر در سال ۲۰۰۹ توانست با مهارتی خارق العاده هواپیمای مسافربری را در رودخانه «هادسن» بنشاند و جان ۱۵۵ مسافر را نجات دهد… کلینت ایست وود (پس از توفیق ساخت فیلم جنگی «تک تیرانداز آمریکایی») سوی دیگر این قهرمان را ترسیم می سازد و به بازجویی ها و تصمیم ناگهانی او می پردازد و این که «سالی» (تام هنکس) چگونه مورد تجلیل و احترام عامه قرار گرفت. هنکس مانند نقش قبلی اش «کاپیتان فیلیپس» به خوبی «کاپیتان سالی» را بر پرده مجسم می کند.

«دوشیزه پرگرین» ـ Miss Peregrine

در تخیلی جدید تیم برتن با عنوان طولانی تر «خانه دوشیزه پرگرین برای کودکان منحصر بفرد»، مصیبت خانواده سبب می شود تا پسر نوجوان «جیک» (آسا باترفیلد) به جزیره سحرانگیزی واقع در انگلستان سفر کند، جایی که زنان تبدیل به پرنده می شوند و کودکان دو تا دهان دارند و یا می توانند آتش را کنترل کنند! فیلم البته ابرقهرمانی نیست و برتن خود گفته است: «آنچنان نوع فیلمی نیست، آنچه من در آن دوست داشتم این بود که بچه ها واقعاً بچه هستند». داستان «دوشیزه پرگرین» از رمان پُرفروش ۲۰۱۱ رنسوم ریگز برداشت شده است.

«بچه بریجیت جونز» ـ Bridget Jones,s Baby

با وجودی که دنباله فیلم اول «خاطرات بریجیت جونز» در سال ۲۰۰۴ با شکست تجاری رو به رو شد اما سازندگان هالیوودی نتوانستند از خیر این موضوع بگذرند و پس از ۱۲ سال بار دیگر آن دخترک شیرین و شیطان را وارد ماجراهایی تازه کرده اند… در دنباله جدید «بریجیت» (رنه زلوگر) ضمن بچه دار شدن از مرد مورد علاقه اش (کالین فرث) با یک تاجر آمریکایی (پاتریک دمسی) گرفتاری پیدا می کند. کارگردانی را شارون مگوایر انجام داده است.

lاکتبر (مهر ـ آبان)

«تولد یک ملت» ـ The Birth of a Nation

وقتی این اولین ساخته فیلم ساز سیاه پوست نیت پارکر در ماه ژانویه در جشنواره «ساندنس» به نمایش در آمد و با تحسین مواجه شد به دلیل نادیده گرفتن چهره های سیاه در اسکار، کمتر توجه استودیوهای بزرگ پخش را به خود جلب کرد. با این حال، سرانجام قصه ۱۸۳۱ نت ترنر درباره تلاش بردگان برای آزادی، استودیوی فاکس را تحت تأثیر قرار داد و آن ها فیلم مستقل و ارزان پارکر را به رقم ۵/۱۷ میلیون خریدند. حالا این استودیو برنامه وسیع تبلیغاتی برای «تولد یک ملت» ـ که هیچ ارتباطی به فیلم کلاسیک دیوید وارک گریفیث ندارد ـ در نظر گرفته است. در این فیلم پارکر نقش ترنر را خود بازی می کند و در قالب همسر او آجا نومی کینگ بر پرده می آید.

«حسابدار» ـ The Accountant

بن افلک در این دلهره ای فیلم ساز گوین اوکانر، به نقش حسابدار رسمی با ذهنی زیبا به اسم «کریس وولف» ظاهر می گردد که به وسیله جنایتکاران استخدام می شود تا به حساب های غیرقانونی آن ها رسیدگی کند ولی در این بین او در ارتباط با زنی (آنا کندریک) مسایل تازه ای را کشف می کند. افلک درباره فیلم و نقش خود گفته است: «هنگامی قرار است موجودی با نیرویی خاص را بازی کنید، به نظرم سخت ترین کار است زیرا احتمال زیاد می رود ساختگی از کار در آید».

«دختری در ترن» ـ The Girl on the Train

هیلی بنت ـ بازیگر جوانی که در فیلم «هفت دلاور» خواهیم دید ـ در این فیلم پُر راز و رمز تیت تیلور، نقش «میگن» همسری گم شده را برعهده دارد. او در فضایی وهم انگیز زن دیگری «ریچل» (امیلی بلانت) را وسوسه می کند… داستان اقتباس از رمان پائولا هاکینز است و تیلور درباره آن گفته است: «من شخصیت هایی را می پسندم که مانند کتاب باز باشند و هیچ چیز را پنهان نسازند چون بدین صورت است که نشان می دهند نترس هستند».

«جک ریچر: هرگز باز نگرد» ـ Jack Reacher: Never Go Back

چهار سال پیش که تام کروز با نقش آن پلیس نظامی اما یکدنده و یاغی از فیلم «جک ریچر» (۲۰۱۲) توجه ها را به خود معطوف گرداند، بار دیگر به نقش همان موجود عاصی در یکی دیگر از رمان های لی چایلد پا به میدان مبارزه می گذارد… کارگردان ادوارد زوییک ـ که فیلم «آخرین سامورایی» را با کروز به سال ۲۰۰۳ ساخته بود ـ در این باره گفته است: «فیلم دنباله اولی نیست و در فضا و با شخصیت ها و روابطی دیگر بازگو می شود».

«جهنم» Inferno

در سومین بخش «کُد داوینچی» بار دیگر پروفسور هاروارد (تام هنکس) علیه فراموشی و ضعف حافظه ستیز می کند و درگیر مرد دیوانه ماجرا (بن فاستر) می شود… کارگردان ران هاوارد از جهنم دانته در قرن ۱۴ بهره گیری کرده و آن را کُدی برای نقشه نابودی جهانی به کار بسته است. هاوارد می گوید: «این بار شخصیت داستان اطمینان ندارد دارد چه می کند و به همین خاطر هیجان و تعلیق زیادی به وجود می آید».

lنوامبر (آبان ـ آذر)

«دکتر استرنج» ـ Doctor Strange

شاید بشود این ابرقهرمان جدید «مارول» را به نوعی سینمای آوان گارد متصل کرد. کارگردان اسکات دریکسون فیلم را کاملاً جدا از دنیای همیشگی «مارول» ساخته است. بندیکت کامبربچ (چهره تلویزیونی «شرلوک») در قالب «دکتر استرنج» یک جراح قهار نیویورکی است که طی یک تصادف، دست هایش به شدت صدمه دیده. اینک او برای معالجه به نپال می رود و در آنجا زنی غریب (تیلدا سوئینتون) به کمک اش بر می خیزد. مداوای پزشکی در «استرنج» نیروهایی جادویی ایجاد می سازد، طوری که او می تواند حتی پرواز کند… دریکسون از طریق هنر سوررئال و طراحی های بصری، نوع تازه ای از یک اثر تخیلی و رویایی به وجود آورده است. می گوید: «بهره گیری از برش های سریع افه های تصویری به ما کمک کرد تا شکل بدیعی به اثر بدهیم و نه فقط تماشاگر را جذب کنیم».

«هیولاهای شگفت انگیز» ـ Fantastic Beasts

جی.کی.رولینگ ـ نویسنده «هری پاتر» ـ در قصه تازه اش با عنوان طولانی «هیولاهای شگفت انگیز و کجا باید آن ها را پیدا کرد» دنیای دیگری را که پنهان است، به ما نشان می دهد. در حقیقت با این قصه می گوید آیا می توان جادوی هری پاتر را در ماورای دنیای هری پاتر پیدا کرد؟ ماجرا در «هیولاهای شگفت انگیز» با شخصیت اصلی «نیوت اسکاندر» (ادی ردمین) یک جانور شناس ساحر، شروع می شود که مخلوق هایش گریخته اند و اکنون در نیویورک سال ۱۹۲۶ پیدایشان شده است… کارگردان دیوید ییتیس ـ که دو فیلم آخر «هری پاتر» را ساخته ـ درباره «هیولاها» گفته است: «این فیلمی احساسی است با پایانی لطیف و تکان دهنده. رولینگ کاملاً از کار راضی است».

«ترول ها» (کوتوله ها) ـ Trolls

این عروسک های پُرزدار وارد دنیای انیمیشن و فضای رنگین شده اند با یک عروسک بی قرار به اسم «پاپی» (با صدای آنا کندریک) که سردسته یک قبیله است در کنار یک موجود غرغرو «برنش» (با صدای جاستین تیمبرلیک) و آن ها در وحشت از حضور هیولاهای غول پیکر به سر می برند. والت دورن و مایک میچل فیلم را کارگردانی کرده اند.

«ورود» ـ Arrival

قصه فیلم درباره «الیت لینکویست» (امی آدامز) است که از سوی حکومت فرا خوانده می شود تا با ورود کشتی فضایی حامل موجودات بیگانه رو به رو گردد… سناریو بر مبنای داستان کوتاه علمی و تخیلی ۱۹۹۸ تد چیانگ «قصه زندگی شما» برداشت شده و دنیس ویلونیو (سازنده «سیکاریو») آن را در مونترال به فیلم برگردانده است. جرمی رنر هم که قبلاً با امی آدامز در فیلم «کلاهبرداری آمریکایی» (۲۰۱۳) بازی کرده بود، نقش یک فیزیک دان را به عهده دارد.

«گام طولانی نیمه وقت بیلی لاین»- Billy Lynn,s Long Half time Walk

انگ لی- برنده دو جایزه اسکار- در هر زمینه ای فیلم داشته است. از هنرهای رزمی («ببرخیزان، اژدهای پنهان») گرفته تا رمانتیک («کوهستان بروکبک») و تکنیک اسپشل («زندگی پای»). حالا سعی کرده تا استعداد خویش را در مایه های جنگ هم به اثبات رساند. او برای انجام آن از تکنیک تازه ای بهره گرفته و از جمله فیلم برداری ۱۲۰ نما در هر ثانیه (معیار در حقیقت ۲۴ کادر در ثانیه است). در نتیجه فیلم «بیلی لاین» مملو از صحنه های اکشن خاص است. لی می گوید: «از این طریق شما چیزها را همان گونه که هست، می بینید. به نظرم تجربه ای بسیار تازه است». فیلم از کتاب ۲۰۱۲ بن فونتین اقتباس شده و شخصیت داستان یک قهرمان جنگ عراق است (با بازیگر جدید انگلیسی جو الوین) و با خاطرات تلخ و فاجعه بار که به صورت فلاش بک در جنگ ترسیم می شود.

«هم پیمان»- Allied

در فیلم رمانتیک زمان جنگ رابرت زمه کیس- که در سال ۱۹۴۲ در کازابلانکا و لندن می گذرد- برد پیت و ماریون کوتیار در واقع مظنون های عادی اند. یعنی مأموران مخفی (مرد کانادایی است و زن فرانسوی) با اسرار پنهانی و البته با عشقی که در طول مأموریت بین آن دو به وجود می آید. ممکن نیست که آن ها را در «هم پیمان» کنار هم دید و به فکر همفری بوگارت و اینگرید برگمن در «کازابلانکا»ی کلاسیک نیفتاد.

lدسامبر (آذر- دی)

«فروشنده»- The Salesman

اصغر فرهادی (فیلم ساز توانا و برنده اسکار برای «جدایی») با این درام تنش زا- که دو جایزه عمده در جشنواره کن امسال برد- قصه اثیری یک زوج (شهاب حسینی و ترانه علیدوستی) را در فضای خانه ای قدیمی و لق و پق با روابط تلخ و گنگ، بازگو می سازد.

«مسافران»- Passengers

سناریوی این فیلم تخیلی نوشته جان اسپایتس از سال ۲۰۰۷ در «لیست سیاه» هالیوود قرار داشت اما اکنون آن را یکی از درخشان ترین سناریوهای سال های اخیر به شمار آورده اند. در یک کشتی فضایی اشرافی حدود ۱۲۰ سال آینده، «جیم» (کریس پرات) و «آرورا» (جنیفر لارنس) برحسب تصادف ۹۰ سال زودتر بیدار می شوند. آن دو در فضا تنها مانده اند و فقط با یک کشتی فضایی عظیم… زندگی البته باید ادامه پیدا کند و از این روست که آن ها به یکدیگر دل می بازند. کارگردان مورتن تیلدام (سازنده «بازی تقلید») گفته است: «در هر ده صفحه سناریو یک اتفاق مهم رخ می دهد، من واقعاً نتوانستم آن را کنار بگذارم».

«لالالند»- LaLaLand

دیمین شازل (سازنده «ویپلاش») با این موزیکال خواسته است احساس عشقی عمیق را انتقال دهد. داستان در دنیای واقعی در لس آنجلس می گذرد و شخصیت ها (اما واستون و رایان گاسلینگ) دو پرنده عشقند.

 

بانی فیلم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید