واکنش معاون نظارت بانک مرکزی به واگذاری فروشگاه شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر | اتاق خبر
کد خبر: 372989
تاریخ انتشار: 6 مهر 1395 - 14:27
معاون نظارت بانک مرکزی ایران گفت: هرگونه اقدامی درمورد واگذاری فروشگاه شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر اگر خارج از موازین قانونی باشد با مخالفت بانک مرکزی همراه خواهد بود.

اتاق خبر: پس از انتشار خبری مبنی بر اینکه شهرداری تهران قصد دارد به جای پرداخت بدهی خود به بانک شهر، فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند و مجموعه شهر آفتاب را به صورت تهاتری به بانک شهر واگذار کند، این موضوع با مخالفت بسیاری از کارشناسان و برخی از اعضای شورای شهر مواجه شد.

آنها معتقد بودند که واگذاری دو مجموعه بزرگ تجاری و خدماتی به بانک شهر، به معنی گسترش شرکت‌داری بانک شهر است و این در حالی است که رئیس‌جمهور و بسیاری از مسوولان عالی رتبه کشور بارها بر ضرورت خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری تاکید کرده‌اند.

مطابق با دستورالعمل‌های بین‌المللی بانکی نیز فعالیت بانک‌ها باید در حوزه واسطه‌گری مالی باشد و نه بنگاه‌داری. بانک مرکزی در سال‌های اخیر بر جلوگیری از گسترش فعالیت اقتصادی و تجاری بانک‌ها تاکید داشته و تلاش کرده است تا بر حجم شرکت‌های موجود بانک‌ها افزوده نشود.

 اقدام شهرداری برای واگذاری دو بنگاه بسیار بزرگ تجاری و خدماتی به بانک شهر معنایی جز اقدام به گسترش بنگاه‌داری بانک شهر ندارد.

فرشاد حیدری ، معاون نظارت بانک مرکزی ایران و در پاسخ به این پرسش که آیا شهرداری تهران می‌تواند در قبال بدهی خود به بانک شهر مجموعه شهروند و شهر آفتاب را به این بانک واگذار کند؟ اظهار داشت: این کار حتما باید با مجوز بانک مرکزی انجام شود.

وی تاکید کرد: اگر این اقدام خارج از چارچوب قانونی باشد بانک مرکزی حتما مخالفت خواهد کرد.

معاون نظارت بانک مرکزی ایران در ادامه تصریح کرد: اقدامات این چنینی باید با نظارت کامل بانک مرکزی صورت بگیرد.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید