عزم دولت برای کاهش مهاجرت از روستاها | اتاق خبر
کد خبر: 373179
تاریخ انتشار: 7 مهر 1395 - 23:30
مهاجرت های بی رویه روستاییان به شهرها به دلیل مشکلات مالی، اشتغال و مسکن از مشکلات ایران در دهه های اخیر است که در این راستا دولت یازدهم توسعه روستاها را در اولویت های خود برای رفع این معضل قرار داده است.

اتاق خبر:طی دهه های اخیر70 درصد جمعیت استان چهارمحال وبختیاری روستایی و 30 درصد شهری بوده که براساس آمارگیری سال 90 این میزان تغییر معکوس داشته، به گونه ای که براساس اعلام مرکز آمار ایران هم اکنون 42 درصد جمعیت استان روستایی و 58 درصد شهری است که این امر نشاندهنده گسترش مهاجرت از روستاها به شهرها بوده است.
بر این اساس، بیشتر مهاجرت روستاییان به شهرها در گروه سنی جوانان است که به دلیل کم بودن امکانات، اشتغال و همچنین تفکر نادرست در زمینه شهرنشینی به سمت شهرها گرایش پیدا کرده است.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به جمعیت بالای 40 درصد روستاییان استان گفت: چهارمحال وبختیاری با توجه به موقعیت و توپوگرافی منطقه دارای شهرها و روستاهای کوچک است.
ملک محمد محمودیان افزود: در سال های گذشته مهاجرت از استان به دلیل ناکافی بودن امکانات و اشتغال به استان های صنعتی و همجوار بوده است.
به گفته وی، بیشتر مهاجران از گروه سنی جوانان بودند و این امر باعث پایین آمدن سهم توسعه یافتگی در روستاها و کاهش نیروی مولد در روستاها شده بود.
وی اهمیت جایگاه تولید در بخش های مختلف کشاورزی، دامداری، صنایع خرد و کوچک در روستاها را یادآور شد و افزود: در دولت تدبیر و امید به منظور توسعه روستاها و همچنین کاستن مهاجرت ها اقدام های خوبی انجام شده است.
وی اظهار کرد: در استان چهارمحال وبختیاری 476 دهیاری مجوز فعالیت دارند که از این تعداد هم اکنون 440 دهیاری در استان فعال است.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری چهارمحال و بختیاری افزود: در دولت یازدهم اعتبارات عمرانی تخصیصی به دهیاری ها نسبت به سه سال اول دولت دهم، چهار برابر افزایش داشته است.
محمودیان اظهار کرد: در دولت یازدهم 502 میلیارد ریال اعتبار به دهیارهای استان اختصاص داده شد که این میزان در مدت مشابه دولت قبل 161میلیارد ریال بوده است.
به گفته وی، این میزان اعتبار به منظور اجرای طرح هادی روستایی، ایجاد بوستان های روستایی، احداث ساختمان های دهیاری ها، بهسازی روستاها در بخش های مختلف از جمله جوی و جدول، زیرسازی و آسفالت هزینه شده است.
محمودیان اظهار کرد: یکی از مهمترین دلایل مهاجرت از روستاها بحث اقتصاد و معیشت روستاییان است که در این راستا راه اندازی واحدهای تولیدی کوچک با مشارکت مردم از مهمترین برنامه های در دست اجرا از اواخر سال گذشته است.
وی گفت: این طرح در معاونت توسعه روستایی وزارت کشور با همکاری دفاتر امور روستایی استانداری ها از سال 93 تصویب و از اواخر سال گذشته براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی آغاز شده است.
به گفته وی در این طرح روستاییان با تشکیل شرکت های تعاونی از تسهیلات با نرخ سه درصد بهره مند می شوند.
مدیرکل بنیاد مسکن استان چهارمحال وبختیاری نیز گفت: مهاجرت یک نیروی مولد و تبدیل شدن به یک نیروی مصرف کننده در شهرها از مهمترین پیامدهای منفی مهاجرت هاست.
سهراب رئیسی با اشاره به نظریه های مختلف در زمینه توسعه کشورهای درحال توسعه افزود: در مباحث و نظریه های مختلف توسعه پایدار از روستاها و آن هم از توسعه بخش کشاورزی و بخش تولید انجام می شود.
وی گفت: از جمعیت حدود 900 هزار نفری چهارمحال وبختیاری 521 هزار نفر شهری و 380 هزار نفر روستایی است.
رییسی واگذاری اراضی به جوانان واجد شرایط، پرداخت تسهیلات بلند مدت کم بهره و اجرای طرح های توسعه ای در روستاها برای عمران را از برنامه های توسعه ای روستاها دانست.
وی جاذبه های شهری را از دیگر عوامل مهاجرت به روستاها عنوان کرد و گفت: برخی جاذبه های کاذب از جمله برخی شغل ها در شهرها زمینه مهاجرت یک نیروی مولد از روستا را به شهر فراهم می کند که این امر به عنوان یک عامل مهاجر فرصت از روستاهاست.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان چهارمحال وبختیاری اظهار کرد: عمده جمعیتی که از روستاها به سمت شهرها مهاجرت می کند، نیروی کار و اثرگذار در تولید است که با خروج نیروی مولد از روستاها ضریب سن افراد سالخورده افزایش پیدا می کند که این عدم تعادل بین افراد سالخورده و جمعیت جوان یعنی نیروی کار تولید کننده در روستاها توسعه روستاها را با مشکل ایجاد می کند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: در سه سال فعالیت دولت یازدهم، 188 طرح هادی روستایی در این استان اجرا و 147 طرح هادی نیز تهیه و بازنگری شده است.
به گفته وی برای اجرای طرح های هادی استان در دولت یازدهم 362 میلیارد و 355 میلیون ریال اعتبار و برای تهیه و بازنگری طرح ها نیز 33 میلیارد و 632 میلیون ریال هزینه شده است.
وی افزود : هم اکنون 163 طرح هادی در روستاهای استان با اعتباری بالغ بر 145 میلیارد ریال در حال اجراست.
رئیسی افزود : 748 روستا در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که از این تعداد 539 روستا بالای 20 خانوار و طرح هادی تمامی این روستاها تهیه شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: طی سه سال فعالیت دولت یازدهم 275 روستای این استان از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند شدند.
تورج احمدپور جمعیت بهره مند از شاخص های آب آشامیدنی سالم در این روستاها را 135هزار و 464 نفر در قالب اجرای مجتمع ها و طرح های آبرسانی دانست.
وی ادامه داد: برای انجام طرح های آبرسانی در مجموع 930 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده که در مقایسه با سال های قبل از آن از رشد بالایی برخوردار بوده است.
احمدپور با اشاره به اجرای 19 مجتمع آبرسانی در استان تصریح کرد: از این تعداد 9 مجتمع تا پایان امسال به بهره برداری می رسد که به دنبال آن 100 روستای دیگر از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند می شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: هم اکنون شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در مناطق روستایی استان 71 درصد است.
مدیرعامل شرکت گاز استان چهارمحال وبختیاری نیز گفت: به طور میانگین، 97 درصد جمعیت چهارمحال و بختیاری که 99.9 درصد جمعیت شهری و 93 درصد جمعیت روستایی استان را شامل می شود، از نعمت گاز طبیعی برخوردارند.
سیامک حیدری افزود: در ابتدای دولت یازدهم 357 روستا گازرسانی و هم اینک 440 روستا گازرسانی شده است.
به گفته وی طبق برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال 1399 تمام 754 روستای بالای 20 خانوار چهارمحال و بختیاری از نعمت گاز طبیعی برخوردار می شوند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: طبیعت گردی و توجه به گردشگری روستایی محور سند جامع توسعه گردشگری استان است.
بهمن عسگری سوادجانی افزود: به سبب اهمیت گردشگری روستایی و قابلیت های این حوزه در استان 12 روستای هدف گردشگری در استان شناسایی شده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری نیز به جایگاه روستاها در بخش تولید تاکید کرد: برای ایجاد اشتغال در سطح روستاها باید در مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت کرد.
قاسم سلیمانی دشتکی اظهار کرد: وجود شرایط مناسب برای باغداری و کشت گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری یکی از ظرفیت های این استان است که باید در روستاها مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید