حمله نیروهای دولت سودان جنوبی به پادگان شورشیان | اتاق خبر
کد خبر: 373217
تاریخ انتشار: 8 مهر 1395 - 03:04
تشدید تنش در سودان جنوبی؛
شورشیان مخالف دولت سودان جنوبی اعلام کردند: نیروهای دولتی به یک پادگان آن‌ها در شهری در شمال این کشور حمله کرده‌اند. شورشیان همچنین تهدید به تلافی سریع این حمله کردند.

اتاق خبر: پیش از این در سال ۲۰۱۳ دشمنی سیاسی میان سالوا کر، رئیس جمهور سودان جنوبی و معاون سابقش ریک مچار، جنگ داخلی را در این کشور رقم زد. با وجود اینکه آنها یک سال پیش یک توافق صلح متزلزل را امضا کردند اما درگیری‌ها همچنان ادامه داشته و مچار در ماه ژوئیه از سودان جنوبی فرار کرد و در حال حاضر در شهر خارطوم در سودان به سر می‌برد.

دولت سالوا کر روز سه شنبه از سودان و دیگر کشورهای منطقه خواسته بود اجازه ندهند مچار بعد از تهدید به بازگشت میدان جنگ در صورت برآورده نشدن درخواست‌هایش شورش جدیدی را رقم بزند.

دیکسون گات لواک، سخنگوی گروه اپوزیسیون ریک مچار، به رویترز گفت: نیروهای دولت سودان جنوبی به یک پادگان شورشیان در شهر بنتیو، مرکز ایالت یونیتی که در نزدیک مرز با سودان در شمال قرار دارد، حمله کردند.

شهر بنتیو در درگیری‌های سال ۲۰۱۳ یکی از کانون‌های اصلی درگیری بود.

گاتلواک گفت: درگیری‌ها ساعت ۶ صبح به وقت محلی آغاز شدند و نیروهای ما توانستند تا بعدازظهر با دشمن مقابله کنند.

نیروهای ما دست به اقدامی سریع علیه حکومت جوبا خواهند زد.

وی هشدار داد: کارکنان سازمان ملل در شهر جوبا باید مناطقشان را تخلیه کنند تا در درگیری‌ها گرفتار نشوند.

در همین حال، جیمز گاتدت داک، سخنگوی ریک مچار گفت: اگر بتوان توافق صلح را احیا کرد، ما می‌توانیم دوباره به جوبا بازگردیم اما در غیر این صورت مقاومت مسلحانه برای ما یک گزینه خواهد بود.

دولت جوبا باید مچار را دوباره به سمتش منصوب کند و اجازه دهد سربازان بیشتری با او به جوبا بازگردند. این دولت همچنین باید اجازه دهد استقرار سریع یک نیروی حافظ صلح منطقه‌ای و انحلال تصمیم‌های اتخاذ شده از ماه ژوئیه تاکنون اتفاق بیفتد.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید