داستان‌های واقعی پلیس در«گشت ویژه» | اتاق خبر
کد خبر: 373519
تاریخ انتشار: 10 مهر 1395 - 13:57
«گشت ویژه» مجموعه‌ای است که در 18 قسمت 45 دقیقه‌ای از امشب ساعت 22 و 20 دقیقه به مناسبت هفته نیروی انتظامی از شبکه اول سیما روی آنتن می‌رود.

به گزارش اتاق خبر، چندسالی هست که 13 مهر در تقویم شمسی و رسمی کشور با نام «روز نیروی انتظامی» لقب گرفته است؛ مناسبتی که در ابتدا و با بهانه سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی در هفته آخر تیر واقع شده بود و بعد از گذشت چند سال با توجه به تعطیل بودن نهادهای آموزشی کشور در ماه تابستان به مهر ماه منتقل شد. سازمان صداوسیما هم در طول سال‌ها این مناسبت را گرامی داشته و هرساله با توجه به فرارسیدن این هفته، برنامه‌های مختلفی را آماده و روانه آنتن شبکه‌های مختلف خود می‌کند.

رشادت‌های 3 پلیس

گشت ویژه، روایت ماجراهای یک تیم پلیس و متشکل از سه شخصیت اصلی با نام‌های حمید، شاهد و پدرام است که با مسائل و جرایم انتظامی مختلفی روبه‌رو می‌شوند. این تیم متشکل از نیروهای زبده و ورزیده‌ای است که در هر قسمت در چالش با پرونده‌ها و ماموریت‌های مختلف پلیسی قرار می‌گیرند و به رویارویی و حل و فصل این مشکلات می‌پردازند. نقش این سه پلیس نیروی انتظامی را حمید گودرزی، شاهد احمدلو و پدرام شریفی بازی می‌کنند که در کنار محمود پاک‌نیت، تنها بازیگران اصلی مجموعه را تشکیل می‌دهند و دیگر بازیگران مجموعه با توجه به داستان هر قسمت انتخاب می‌شوند.

سعید سعدی، تهیه‌کننده پرسابقه که مخاطبان جدی سینما او را با فیلم‌های مطرحی چون «گیلانه»، «اینجا بدون من»، «سیزده»، «آرایش غلیظ» و «خشم و هیاهو» می‌شناسند و این بار تهیه‌کنندگی این مجموعه تلویزیونی را به‌عهده گرفته است، به جام‌جم می‌گوید: طرح اولیه گشت ویژه ابتدا توسط موسسه ناجی هنر و سردار منتظرالمهدی پیشنهاد و به طلا معتضدی، نویسنده سریال، مأموریت داده شد که درباره این ایده و پرونده‌های واقعی که با ما مطرح شده بود، کار کند و داستان‌های مجموعه را به نگارش دربیاورد. سرانجام نیز به این نتیجه رسیدیم که ساختار کار را به صورت اپیزودیک برنامه‌ریزی و در هر اپیزود، یکی از این قصه‌ها را برای مخاطبان روایت کنیم. فیلمبرداری کار هم از هفته آخر تیر آغاز شده و همزمان مشغول تدوین و صداگذاری هستیم.

این تهیه‌کننده به استفاده از جلوه‌های ویژه میدانی و حرکات پلیسی و بدلکاری هم در سریال اشاره کرده و از همکاری و حمایت خوب موسسه ناجی هنر با طرح اعلام رضایت می‌کند.

سعدی برای موفقیت و دیده شدن مجموعه از نگاه مخاطبان هم ابراز امیدواری کرده و معتقد است: در هر صورت این مجموعه تجربه جدیدی حداقل برای خود ما محسوب می‌شود و به دیده شدن آن خیلی امیدواریم. این قصه‌ها به لحاظ اکشن بودن فضای کار عموما برای همه مخاطبان جذابیت دارند و همچنین تک‌اپیزودی بودن مجموعه موجب می‌شود که مخاطب حتی با از دست دادن یک قسمت بتواند به تماشای ادامه کار بنشیند که از این لحاظ هم فکر می‌کنیم عنصر تمایزی برای سریال محسوب شود.

پلیسی شبیه آدم‌های واقعی

پدرام شریفی، یکی از سه بازیگر ثابت مجموعه «گشت ویژه» است که قرار شده در نقش یکی از مأموران پلیس این مجموعه به ایفای نقش بپردازد.

شریفی در تعریف مختصات نقش خود می‌گوید: من در این مجموعه کنار حمید گودرزی و شاهد احمدلو در نقش سه پلیس هستیم که به صورت یک تیم با هم همکاری کرده و هر بار پرونده‌ای را حل و فصل می‌کنیم. در مورد جزئیات شخصیتم یعنی «پدرام» که همنام خودم است، توضیح چند

قصه‌هایی بر مبنای پرونده‌های واقعی

انی ندارم و فکر می‌کنم باید اجازه دهیم کار روی آنتن برود و دیده شود، اما از خصوصیات کلی نقش این‌طور بگویم که پدرام، پلیسی جوان و باهوش با ویژگی‌های مخصوص به خود و نیز مهارت‌های بدنی ورزیده است و در عملیات و ماموریت‌هایی که صورت می‌گیرد، بسیار سریع وارد عمل می‌شود. البته ساختار این کار به صورت اپیزودیک بوده و هر بار قرار است با ماجرای تازه‌ای مواجه شویم.

وی درخصوص تجربه تازه‌اش از بازی در یک سریال تلویزیونی می‌گوید: این اولین تجربه بازی من در یک سریال تلویزیونی محسوب می‌شود و پیش از هر چیز برای خودم بسیار جالب است که این مدیوم تازه را هم تجربه کنم. ضمنا خود نقش هم از جدیت ویژه‌ای برخوردار بوده و اولین بار است که در نقشی جدی بازی می‌کنم.

شریفی در تعریف این سختی نقش توضیح می‌دهد: از آنجا که قهرمان‌های اصلی داستان ما همه پلیس هستند، باید خیلی مراقب باشیم که در به تصویر کشیدنشان حساسیت‌ها را رعایت کنیم و دست روی نقاط مثبت شخصیت این افراد بگذاریم. البته قهرمان‌سازی، مختصات متفاوتی دارد و ممکن است حتی ویژگی‌های منفی و نقاط ضعف شخصیت هم به چشم بیاید، ولی ما با تمام سختی‌ها، سعی کرده‌ایم شخصیت‌های سریال را آدم‌هایی واقعی و با تمام خصوصیات خوب و بدشان نشان بدهیم. درواقع همه ‌ما شخصیت‌هایی خاکستری هستیم، چراکه تنها واقعی نشان دادن شخصیت‌هاست که موجب همذات‌پنداری از سوی مخاطب می‌شود.

قصه‌هایی بر مبنای پرونده‌های واقعی

طلا معتضدی، نویسنده گشت ویژه: ما در ارتباط مستقیم با ناجی هنر بودیم و این متن در یک رابطه کاملا تعاملی نوشته شده است. بیشتر داستان‌های ما از روی پرونده‌های واقعی اقتباس شده و با صلاحدید سردار منتظرالمهدی در اختیار ما قرار گرفت. برای نوشتن هر اپیزود با سردار منتظرالمهدی جلسات طولانی داشتیم که در این جلسات به نکات لازم و ضروری می‌رسیدیم و بعد نقاط دراماتیک را به قصه اضافه می‌کردیم. البته این سریال چون درباره یک گشت شهری ویژه است، قطعا برای نگارش احتیاج به راهنمایی‌ها و تحقیقات بسیاری داشته که بدون راهنمایی‌های دوستان در نیروی انتظامی، این مهم قطعا به سرانجام نمی‌رسید. هر قسمت از سریال براساس یک پرونده واقعی نوشته شده، ولی به هر حال برای نگارش این پرونده‌ها احتیاج به نویسنده بود؛ نویسنده‌ای که بتواند نقاط دراماتیک را بال و پر دهد و آنها را از حالت یک‌خطی دربیاورد و بر مبنای پرونده‌ها قصه‌سازی کند. از سوی دیگر، ما جلساتی هم با تلویزیون داشتیم و نکات مورد نظر آنها را هم اصلاح می‌کردیم. امیدوارم با این جلسات طولانی که روند نوشتن کار را برایمان کمی سخت‌تر می‌کرد، نتیجه بهتری گرفته شود و مخاطب از سریال راضی باشد.

 

 

زهرا غفاری

جام جم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید