طلسم برگزاری مناقصه‌های نفتی شکسته می‌شود؟ | اتاق خبر
کد خبر: 373565
تاریخ انتشار: 10 مهر 1395 - 11:06
اواسط سال ۱۳۹۴ بود که دولت مدل IPC یا همان قراردادهای جدید نفتی ایران را معرفی کرد. مدلی که وزارت نفت امید زیادی به جذب سرمایه و کلید زدن عصر جدید صنعت نفت ایران با این قراردادها دارد، به طوریکه وزیر نفت انتظار دارد ۲۵ میلیارد دلار سرمایه برای بخش نفت جذب

اتاق خبر: زنگنه هدف از رونمایی قراردادهای جدید نفتی را افزایش بازیافت و برداشت نفت می‌داند و درباره این قراردادها می‌گوید که تلاش شده که مدل قراردادی طراحی شود که هم برای شرکای بین المللی جذابیت داشته باشد و هم اهداف کشور را تامین کند تا شرایط برد - برد برای شرکت ملی نفت و طرف های قراردادی آن ایجاد شود.

با وجود دیدگاه مثبت دولت به این طرح ها و لزوم برگزاری مناقصه در زمینه قراردادهای جدید نفتی، بعد از گذشت حدود یک سال، با وجود اینکه مسئولان زیربط در فواصل زمانی گوناگون از برگزاری مناقصه‌های مختلف خبر دادند، هر بار به دلایلی هنوز  مناقصه‌ای در این زمینه برگزار نشده است و تا به موعد مقرری که برای برگزاری مناقصه اعلام شده بود نزدیک می‌شویم، یکی از مسئولان به ناچار از به تعویق افتادن زمان برگزاری مناقصه خبر می دهد. هرچند بخش عمده‌ای از این تاخیر ناشی از اختلافات داخلی بر سر مدل جدید قراردادهای نفتی بود که در نهایت در هفته‌های پایانی تابستان امسال تاحدودی فرونشست.

ابتدا رکن الدین جوادی، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت در آذرماه سال ۱۳۹۴ از برگزاری مناقصه ۲۸ پروژه جدید توسعه و اکتشاف نفت تا زمستان همان سال  خبر داده و درباره برنامه بعدی ایران پس از رونمایی از قراردادهای نفتی، توضیح داده بود پس از رونمایی از قراردادهای نفتی، تا ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی، ۲۸ پروژه جدید در حوزه توسعه و اکتشاف نفت برای سرمایه‌گذاری به خارجی‌ها معرفی می‌شود.

چندی بعد، در بهمن ماه سال ۱۳۹۴، علی کاردر که در آن زمان مسئولیت معاونت سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت را بر عهده داشت، با اشاره به اینکه نخستین مناقصه ایران برای انعقاد قراردادهای نفتی سال آینده انجام می‌شود، اعلام کرده بود نخستین مناقصه برای یکی از میادین نفتی مشترک ایران است .وی همچنین در ۱۴ فروردین سال جاری درمورد وضعیت برگزاری مناقصات در سال جدید عنوان کرده بود همچنان مطالعه میادین از سوی شرکت‌های نفتی بین‌المللی در حال انجام است و در روزهای پایانی اردیبهشت‌ماه امسال باید منتظر برگزاری نخستین مناقصه نفتی باشیم.

کاردر در حالی  از برگزاری نخستین مناقصه در اواخر اردیبهشت ماه خبر داد که چندی بعد، بیژن زنگنه، درمورد این که نخستین قرارداد با مدل جدید قراردادهای نفتی چه زمانی و با چه شرکتی امضا می شود، اظهار کرد هنوز نمی‌توان گفت با چه شرکتی و چه زمانی امضا می شود و باید پیش نویس قرارداد نهایی شود.

وی با بیان این که ارزیابی مقدماتی شرکت‌ها برای حضور درمیدان‌های نفت و گاز ایران در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی از اردیبهشت ماه آغاز می شود درباره زمان نهایی شدن این قرارداد اظهار کرده بود بخشی از این موضوع که درباره اجماع سازی شرایط عمومی قراردادهاست به احتمال زیاد اواخر اردیبهشت ماه و یا اوایل خردادماه حل می شود.

زنگنه با اشاره به این که پس از حل شدن شرایط عمومی قراردادها، باید پیش نویس آن نیز نهایی شود، تصریح کرد تا زمانی که پیش نویس مدل جدید قراردادهای نفتی نهایی نشود نمی توان مناقصه برگزار کرد.

پس از اظهارات وزیر، کاردر در ۱۹ اردیبهشت ماه اعلام کرد  شرکت ملی نفت ایران در حال تهیه لیستی از شرکت‌های معتبر خارجی برای ورود به مناقصه است.

سپس امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیرنفت در ۲۳ مردادماه با بیان این که مذاکرات اولیه با شرکتهای خارجی برای امضاء قراردادهای نفتی به صورت فعال در جریان است، گفت تا پایان امسال شاهد امضای قراردادهای میلیاردی در این صنعت خواهیم بود.

وی  دلیل حضور نیافتن شرکتهای خارجی در پروژه های صنعت نفت ایران را تاکنون، تاخیر در تصویب مدل جدید قراردادهای نفتی عنوان و اظهار کرده بود پروژه های نفتی ایران بدون تردید تا ٢ ماه آینده عرضه خواهد شد و شک ندارم تا قبل از پایان امسال، قراردادهای بزرگی در صنعت نفت امضا خواهیم کرد.

در نهایت کاردر که هم اکنون مدیر عامل شرکت ملی نفت است در تاریخ ۹ شهریورماه ماه، اعلام کرد نخستین مناقصه نقتی با مدل جدید قراردادی هفته آخر مهر برگزار می شود و میدان آزادگان جنوبی، نخستین میدانی خواهد بود که به مناقصه بین المللی می‌رود. وی همچنین در ۳۱ شهریورماه اعلام کرد درخواست ارائه مدارک به منظور شرکت در مناقصات قراردادی شرکت ملی نفت ایران، هفته آینده برای شرکت های معتبر بین المللی ارسال می شود.اما در اواسط هفته گذشته، از  تاخیر هفت تا ۱۰ روزه، برگزاری مناقصه های نفتی خبر داده بود و دلیل آن را تاخیر در انتشار آگهی درخواست مدرک عنوان کرد.

باید منتظر ماند و دید آیا در آبان ماه شاهد برگزاری این مناقصه ها خواهیم بود یا مجددا بعد با نزدیک شدن به موعد مقرر، باز هم اتفاقی جدید باعث اعلام خبر به تعویق افتادن این مناقصه ها می‌شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید