۶رویکرد اصلی برنامه ششم توسعه | اتاق خبر
کد خبر: 373957
تاریخ انتشار: 12 مهر 1395 - 17:18
رئیس اتاق بازرگانی ایران با برشمردن ۶رویکرد اصلی برنامه ششم گفت:توسعه بخش‌خصوصی،مقابله با بحران کم‌آبی و محیط‌زیست و توسعه سرمایه‌گذاری در سواحل جنوبی کشور از جمله محورهای این برنامه است.

اتاق خبر: غلامحسین شافعی در دیدار با قائم‌مقام صدراعظم آلمان گفت: روابط ایران و آلمان روابطی دیرینه و تاریخی است که علیرغم فراز و نشیب‌های آن، همواره از جایگاه مثبتی در افکار عمومی دو ملت برخوردار بوده است. متأسفانه روابط دو کشور طی دهه اخیر، تحت تأثیر عوامل مختلف سیاسی و به ویژه موضوع هسته‌ای از وضعیت مناسب و شایسته پیوندهای دوستانه و ژرف دو ملت برخوردار نبوده است. با این حال و با پشت سر گذاشتن موضوع هسته‌ای و نیز با عنایت به ظرفیت‌های بالقوه بسیار وسیع و متنوع برای همکاری بین دو کشور در کنار منافع و علایق مشترک طرفین، چشم‌انداز روشن و امیدبخشی در انتظار روابط ایران و آلمان است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: مردم ایران همواره احترام ویژه‌ای برای مردم آلمان قائل بوده‌اند، ضمن اینکه کشورمان به دنبال توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی، علمی، تکنولوژیکی، دانشگاهی و گردشگری با آلمان است که این امر می‌تواند نقش بسزایی در افزایش همکاری‌ها داشته باشد؛ در این میان ایران به دنبال تعمیق روابط صنعتی و اقتصادی بین دو کشور است.

وی تصریح کرد: ایران اقتصادی بزرگ دارد و GDP آن در میان ۲۰ اقتصاد بزرگ جهانی قرار داشته و دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه است. این کشور، عوامل تولید فراوان، نیروی کار جوان و تحصیلکرده، زیرساختارهای توسعه‌یافته و منابع طبیعی وسیعی را در اختیار دارد. ضمن اینکه این کشور، دارای بزرگ‌ترین ذخایر گاز طبیعی و رتبه چهارم ذخایر بزرگ نفتی جهان است، کشورمان دارای نیروی کار مولد و انرژی ارزان‌قیمت است که تمامی این عوامل، مزیتی رقابتی برای همکاری با شرکت‌های ایرانی به شمار می‌رود.

به گفته شافعی، اقتصاد ایران و بازارهای اروپایی، سابقه همکاری درازمدت داشته‌اند، در سال ۲۰۱۰ آلمان با تجارتی به ارزش ۲.۷ میلیارد دلار، یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران بود؛ توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور بسیار مناسب است که باید از این فرصت‌ها برای گسترش همکاری‌های اقتصادی بهره برد.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون تغییرات زیادی در اقتصاد کشورمان در حال وقوع است، از جمله اصلاح قانون مالیات که بر اساس این اصلاحات، سرمایه‌گذاری در صنعت، گردشگری، حمل و نقل و سلامت تا ۲۰ سال در مناطق محروم و تا ۱۰ سال در تمامی مناطق کشور، دارای معافیت صد درصدی مالیات بر درآمد خواهد بود.

شافعی همچنین از اصلاح قانون امور گمرکی خبرداد و خاطرنشان کرد: با توجه به تبدیل نظام سنتی به نظام الکترونیک طی یکی دو سال آینده، تشریفات گمرکی نیز سریع‌تر و شفاف‌تر خواهد شد. برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی دولت نیز که تدوین آن به پایان رسیده است، شامل رویکردهای اصلی از جمله توسعه بخش خصوصی، مقابله با بحران کم‌آبی و محیط‌زیست، توسعه سرمایه‌گذاری صنعتی در سواحل جنوبی کشور، بهبود فضای کسب و کار، بهره‌وری انرژی و توسعه حمل و نقل ریلی در کشور است.

وی افزود: استمرار و توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه صنایع پتروشیمی، حمل و نقل، سلامت و درمان، توریسم و صنایع وابسته به آن، محیط‌زیست، خودروسازی، مخابرات، خدمات فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه، زمینه‌ساز گسترش روابط دو کشور خواهد بود. توسعه همکاری‌های اتاق‌های بازرگانی دو کشور در جهت تبادل هیأت‌های تخصصی در زمینه‌های مشترک همکاری، برگزاری سمینارهای روز اقتصاد ایران در دو کشور، شرکت در نمایشگاه‌ها، تبادل هیأت‌های تخصصی در زمینه‌های مشترک همکاری از دیگر فرصت‌هایی است که می‌تواند موجبات توسعه روابط اقتصادی دو کشور را فراهم آورد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان اینکه ایران در منطقه دارای جایگاه مستحکم و با ثباتی است، گفت: این امر، روابط با کشورهای همسایه و کشورهای CIS را که می‌تواند بازار بالقوه وسیعی در این راستا باشد، تسهیل خواهد کرد. موقعیت جغرافیایی ایران می‌تواند پل ارتباطی بین شرق و غرب آسیا و آسیای میانه بوده و عامل مهمی برای رشد و توسعه مناسبات تجاری با آلمان است.

وی افزود: ما به آینده اقتصاد ایران بسیار خوشبین هستیم و فعالان اقتصادی در ایران تمایل زیادی به همکاری با شرکت‌های آلمانی دارند که با توجه به تنوع وسیع ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور، لازم است روی آینده روابط متمرکز شد تا بتوان با استفاده بهینه از فرصت‌های جدید، نقشه راه مناسبی را برای روابط و همکاری‌ها که دربردارنده منافع مشترک باشد، تعریف و ترسیم کرد. در این راستا سفر مجدد معاون محترم صدراعظم آلمان به کشورمان، فرصت مغتنمی است و می‌تواند فصل جدیدی را در روابط دو کشور بگشاید.

شافعی ابراز امیدواری کرد تا با رفع موانع عملیات بانکی و توسعه ابزارهای مالی مناسب، شرکت‌های آلمانی و ایرانی بتوانند در ادامه این همایش، گفتگوهای سودمند و ثمربخشی با یکدیگر داشته باشند و موجبات هر چه بیشتر توسعه روابط میان بخش‌های خصوصی در کشور را فراهم آورند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید