بیش از 60 میلیون تن بار درراه آهن فارس جابه جا شد | اتاق خبر
کد خبر: 373972
تاریخ انتشار: 12 مهر 1395 - 19:26
مدیر کل راه آهن استان فارس گفت: در 6 ماه نخست امسال 60 میلیون و 600 هزار و125 تن بار با قطار در این استان جا به جا شد.

اتاق خبر:مهرداد انصاری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در این مقطع زمانی در بخش حمل بار در راه آهن فارس نسبت به پارسال رشد داشتیم زیرا در سال 94 بیش از 36 میلیون تن بار با قطار از نقاط مختلف کشور در این استان جا به جا شد.
وی افزود: در حال حاضر استفاده کارخانه ها، شرکت ها و واحدهای تولیدی بزرگ استان فارس از امکان حمل و نقل بار راه آهن این استان مناسب نیست و امیدواریم رویکرد بخش خصوصی در این زمینه تغییر کند.
انصاری اظهارداشت:این اداره کل تعامل خوبی با برخی از شرکت های بزرگ استان از جمله ایران خودرو فارس، سیمان لامرد برای جابه جایی بار از طریق راه آهن دارد که در این زمینه تلاش می کنیم بارهای راه آهن به صورت حمل و نقل ترکیبی میسر شود.
مدیرکل راه آهن فارس گفت: این اداره کل برای حمل و نقل بار از طریق راه آهن تخفیف هایی در نظر گرفته است تا هزینه حمل بار با قطار با هزینه حمل جاده ای برابر باشد.
وی با بیان اینکه تلاش ما شناسایی و جذب مراکز باری کلان فارس برای استفاده از قطار برای انجام فعالیت های خود است اضافه کرد: در راه آهن امکان اضافه کردن قطارهای باری به اندازه مورد نیاز وجود دارد ضمن اینکه تلاش ما بر ایجاد زیرساخت مناسب برای اضافه کردن قطارهای مسافری است.
مدیر کل راه آهن فارس ادامه داد: همچنین در 6 ماه نخست امسال در بخش مسافری 188 هزار و 269 نفر با استفاده از قطار از استان فارس به مسیرهای تهران و مشهد و ایستگاه های بین راهی به صورت رفت و برگشت مسافرت کرده اند.
انصاری عنوان داشت: در این زمینه در سال 94 حدود 500 هزار نفر از قطار فارس برای جابه جایی استفاده کردند که سال گذشته به دلیل استقبال خوب مسافران از قطار در استان فارس، شمار واگن ها افزایش یافت و به تبع آن ظرفیت قطار مسافری قطارهای استان نیز افزایش یافت.
وی با بیان اینکه در حال حاضر خطوط ریلی راه آهن استان فارس 500 کیلومتر است که پنج درصد کل محور ریلی کشور را تشکیل می دهد گفت: راه آهن فارس هم اکنون در مسیرهای تهران، مشهد، اصفهان و بالعکس به مردم خدمات ارائه می کند که بر اساس نظرسنجی مردمی، کیفیت خدمات قطار استان فارس به مسافران مطلوب است.
او افزود: هم اینک 23 ایستگاه راه آهن در ناحیه فارس وجود دارد که تمام ایستگاه ها به امکانات مختلف از جمله نمازخانه و ایستگاه برای خدمات دهی مناسب به مسافران تجهیز شده است.
انصاری بیان کرد: هم اکنون میانگین سرعت قطار در خطوط ریلی استان فارس 120 کیلومتر است اما از سال گذشته در 30 درصد از محورهای ریلی استان فارس سرعت قطار به 140 کیلومتر رسید.
وی با اشاره به حوادث اخیر در برخی از محورهای راه آهن فارس اظهارداشت: با توجه به اینکه مسیر ریلی در کل ایران به صورت پراکنده وجود دارد ولی کل مسیر ریلی محصور نیست و مسیرهایی که احتمال خطر و زندگی افراد به صورت متمرکز وجود دارد احداث دیوار حریم در چند نقطه انجام شده و کل ایستگاه های راه آهن فارس که شامل 23 ایستگاه است به صورت حریم محصور شده و دیگر مسیرها را باید مردم رعایت کنند کما اینکه با نصب تابلو های راهنما و هم چنین استقرار مامورین فنی سعی در جلوگیری از ورود افراد به حریم راه آهن شده است.
انصاری ادامه داد: راه آهن فارس جهت فرهنگ سازی مناطق حاشیه نشین ریل نیز اقداماتی از جمله کلاس های اموزشی برای روستاییان ، عشایر و هم چنین دانش آموزان انجام داده که این اقدامات دائم دنبال می شود.
او با اشاره به حریم 47 متری راه آهن اضافه کرد:تقاضای ما ازوالدین و مردم شریف استان این است که با افزایش اطلاعات و مطالعه رسانه های عمومی و شناسایی تمام سازمان ها و حریم های حمل و نقلی اعم از جاده و ریل ایمنی را برای خود و خانواده تأمین کنند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید