امضای تفاهم نامه توسعه همکاری، دستاورد سفر هیات عراقی به گلستان | اتاق خبر
کد خبر: 373975
تاریخ انتشار: 12 مهر 1395 - 19:57
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان گفت: حضور هیات تجاری از کشور عراق در استان گلستان منجر به امضای یک تفاهم نامه توسعه همکاری در حوزه های کشاورزی و گردشگری شد.

اتاق خبر:رمضان بهرامی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طبق این تفاهم نامه، تولید کنندگان گلستانی در زمینه انتقال دانش کشاورزی، تامین ماشین های کشاورزی و تجهیزات آن، تامین فرآورده های دامی و تولیدات کشاورزی با کشور عراق همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: امضای تفاهم نامه همکاری در بخش گردشگری به ویژه در حوزه توریسم سلامت از دیگر دستاوردهای حضور هیات تجاری عراق در استان گلستان است.
بهرامی افزود: افزایش تعامل با کشورهای بازار هدف از جمله عراق می تواند مراودات تجاری کشور را رونق دهد.
هیات تجاری عراق به سرپرستی حسن نصیف التمیمی رئیس انجمن اتحادیه های کشاورزی عراق متشکل از 10 نفر، در مدت سه روز اقامت (سه شنبه تا پنجشنبه هفته گذشته) در استان گلستان علاوه بر نشست با استاندار و شماری از مسئولان استانی، از زمین های زیرکشت سیب زمینی در روستای سرخنکلا، کارخانه تولید خوراک دام و طیور در قرق، دوازدهمین نمایشگاه ماشین های کشاورزی و تجهیزات وابسته به آن در گرگان دیدن کرد.
این هیات مرکب از رئیس، نایب رئیس و 4 تن از اعضای هیات رئیسه اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی عراق و رئیسان اتحادیه های کشاورزی استانهای دیوانیه ، بغداد ، مثنی و میسان این کشور بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان دراین ارتباط عراق را نخستین بازار هدف برای صادرات کالاهای استان بیان کرد و گفت: 56 درصد از صادرات 320 میلیون دلاری سال گذشته گلستان، مربوط به این کشور بود.
حسینقلی قوانلو افزود که با توجه به ظرفیت و توانمندی موجود در گلستان، سرمایه گذاری بیش از این در امر صادرات کالاهای مورد نیاز کشور عراق از استان ضرورت دارد.
گلستان علاوه بر حوزه صادرات کالا ، از طریق برقراری خط پروازی گرگان - نجف و بغداد - گرگان، با کشور عراق ارتباط دارد که از این امکان استان های همجوار گلستان نیز برای سفر به این کشور استفاده می کنند.
استان مرزی گلستان با افزون بر 20 هزار کیلومتر مربع وسعت در شمال کشور قرار دارد و از قطب های مهم تولید محصول های کشاورزی و دامپروری و جذب گردشگر در حوزه های مختلف به شمار می رود.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید