توافق هسته ای عامل بسیار مهم رشد اقتصادی پنج درصدی کشور است | اتاق خبر
کد خبر: 373978
تاریخ انتشار: 12 مهر 1395 - 20:29
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: توافق هسته ای با امکان فروش بیشتر نفت ایران از یک میلیون بشکه در روز به 2 و نیم میلیون بشکه، موجب تحقق رشد اقتصادی پنج درصدی در سال جاری است.

اتاق خبر:علی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مشترک شورای اداری استان قم با فرماندهان نیروی انتظامی استان در مجتمع فرهنگی، آموزشی عمار فرماندهی انتظامی قم، افزود: قبل از توافق هسته ای روزانه یک میلیون بشکه نفت از ایران به کشورهای دنیا صادر می شد اما امروز این رقم به 2و نیم میلیون بشکه رسیده است و این عامل بسیار مهمی در تحقق رشد پنج درصدی در سال جاری است.
وی بیان کرد: اگر بخواهیم در سال های آینده به رشد اقتصادی هشت درصدی برسیم دیگر نمی شود تنها به فروش نفت اکتفا کرد، بلکه باید به فکر گسترش سرمایه گذاری های خارجی تا سطح 200 میلیارد دلار در سال باشیم و در این مسیر هماهنگی میان مسئولان کشور، ایجاد آرامش در جامعه و حمایت از سرمایه گذار ضرورت دارد.
وی با اشاره به این که در سند چشم انداز بیست ساله کشور رشد اقتصادی 12 درصدی پیش بینی شده است، ادامه داد: تحقق این هدف بسیار سخت است اما با فرصت های ایجاد شد و استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری های خارجی که در دوران پسا برجام گسترش پیدا کرده است می توان در بلندمدت به آن رسید.
لاریجانی از ایجاد خطوط اعتباری بانک های کشورهای مختلف جهان برای سرمایه گذاری در ایران به عنوان یک فرصت یاد کرد و گفت: می توان از این اعتبارات مالی در راه تقویت حوزه صنعت، حمل و نقل، گردشگری و حفظ محیت زیست که پایه های توسعه پایدار است، استفاده کرد.
وی افزود: با تشکیل گروه های کارشناسی و نشان دادن استعدادهای بخش های مختلف کشور برای سرمایه گذاری در بانک های بین المللی می توان رقم این اعتبارات را افزایش داد.
وی ادامه داد: برای نمونه دولت روسیه پنج میلیارد دلار وام برای ایران درنظر گرفته است که می توان از آن برای گسترش حمل و نقل عمومی و تقویت شبکه مترو استفاده کرد.
رئیس قوه مقننه در بیان ظرفیت های سرمایه گذاری در استان قم نیز گفت: این استان به دلیل نزدیکی به پایتخت و برخورداری از شبکه حمل و نقل ریلی و جاده ای مناسب، می تواند به عنوان یک قطب صنعتی معرفی شود؛ هم چنین وجود بارگاه حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران زمینه های تقویت گردشگری مذهبی را در آن فراهم کرده است.
لاریجانی هم چنین در خصوص نقش موثر امنیت در جهش اقتصادی کشور، افزود: در مختصات امروز ایران که ما نیازمند جهش سریع اقتصادی هستیم وجود نیروی انتظامی بسیار مهم است چرا که افراد سرمایه گذار باید احساس آرامش داشته باشد.
وی با بیان نگرانی از مساله قاچاق، ادامه داد: با تلاش های صورت گرفته حجم قاچاق از 20 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار رسیده است اما این رقم ها بسیار بالا است و ما اگر می خواهیم اقتصاد مقاومتی در کشور محقق شود باید با قاچاق مبارزه کنیم که در این مسیر نقش نیروی انتظامی تعیین کننده است.
لاریجانی در خصوص وضعیت بودجه کشور نیز گفت: حجم بودجه جاری کشور بسیار بالا است و در حدود 200 هزار میلیارد تومان از بودجه صرف هزینه های جاری می شود، بنابراین نمی توان انتظار داشت در کشور طرح های عمرانی گسترده انجام شود.
وی افزود: استفاده از روش فروش اوراق مشارکت و اسناد خزانه برای تامین بودجه عمرانی کشور نمی تواند برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد، چرا که این روش ها تبعاتی دارند.
وی با اشاره به این که راهی جز تقویت سرمایه گذاری و تولید برای جبران کسری بودجه عمرانی نداریم، ادامه داد: در مجلس شورای اسلامی قرار شد سرمایه بانک ها 450 هزار میلیارد ریال تقویت شود و با پرداخت بدهی پیمانکاران بخش عمرانی کشور با شتاب بیشتری به حرکت خود ادامه دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در تحلیل حوادث منطقه، گفت: نظام استکبار به دنبال حفظ گروه های تکفیری است و آنها دروغ می گویند که به دنبال مبارزه با تروریسم هستنند، بیش از 60 کشور در ائتلاف به اصطلاح مبارزه با تروریسم حضور پیدا کردند ولی آیا آنها بودند که فلوجه را آزاد کردند یا نیروی های حشد الشعبی عراق با حمایت ایران این کار را انجام دادند.
وی با بیان این که آنها با تروریست بازی می کنند، افزود: در آشکار هم رفتارهای نادرست آنها را می توان دید، چندی پیش اسراییلی ها کنفرانسی را برگزار کرده بودند و در آنجا آقای کسینجر گفته بود این شرایطی که پیرامون اسراییل اتفاق افتاده است بهترین فرصت برای اسراییل است اما بدترین شرایط این است که این قضیه تمام شود و ایران و حزب الله باقی بمانند، بنابراین معلوم می شود آنها به دنبال تضعیف جبهه مقاومت هستند و در همین راستا عربستان سعودی با نفوذ در چند کشور منطقه به دنبال کم رنگ کردن نقش حزب الله و مبارزه با آن است.
وی ادامه داد: در همان کنفرانس عده ای از کارشناسان نظام استکبار گفتند اگر قرار است داعش نابود شود ما باید به سمت جبهه النصره برویم، باید به آنها گفت این دو گروه هر دو تروریست هستند و تفاوتی میان آنها نیست.
لاریجانی گفت: هیچ کدام از این گروه های تکفیری که ادعای اسلام می کنند تقابلی با رژیم صهیونیستی نداشته اند، بلکه از جانب آن حمایت هم می شوند و روس ها در مذاکرات اخیر خود متوجه بازی های کشورهای غربی با مساله تروریسم شده اند.
وی افزود: این گروه های تکفیری به دلیل حرمت شکنی حریم اهل بیت(ع) به سرنوشت یزیدیان، بعثی ها و رژیم پهلوی دچار می شوند و اثری از آنها در زمین باقی نخواهد ماند.
وی با اشاره به این که امروز به دلیل نفوذ فرهنگ عاشورایی در کشور با هیچ مساله امنیتی مواجه نیستیم، ادامه داد: به دلیل اهمیت بنیه دفاعی کشور در مجلس به آن نگاه ویژه ای داریم و آن را یک مساله راهبردی برای کشور می دانیم، چراکه برای کشور ما به خصوص در شرایط فعلی اقتدار نیروهای نظامی و امنیتی، ضروری است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: مساله امنیت را به عنوان عامل زمینه ساز برای آبادی و آرامش مردم باید مورد توجه قرار داد و استان قم به دلیل وجود حرم مطهر حضرت معصومه (س) و حضور گردشگران مذهبی، مراجع تقلید و حوزه های علمیه بیش از مناطق دیگر به احساس آرامش و امنیت نیاز دارد که بحمدالله تا کنون چنین بوده است.
وی افزود: در شرایط فعلی باید فهم مشترک و نگاه عقلانی به مساله امنیت در کشور حاکم شود و همه باید برای تامین امنیت تلاش و در این مسیر حرکت کنند.
لاریجانی ادامه داد: نیروی انتظامی ماموریت های متعددی از تامین امنیت مرزها تا رسیدگی به وضعیت ترافیکی شهرها را برعهده دارد، بنابراین مساله انسجام و آموزش نیروها در نیروی انتظامی از اهمیت فراوانی برخوردار است.
این جلسه به مناسبت هفته نیروی انتظامی با حضور فرماندهان و افسران نیروی انتظامی قم برگزار شد.
در ابتدای این جلسه، رئیس مجلس شورای اسلامی از نیروی های انتظامی مستقر در میدان محل برگزاری شورای اداری سان دید.
در این جلسه از طرف استاندار قم سند زمین 100 هکتاری برای احداث ساختمان یگان ویژه، سند زمین سه هزار و 500 متر مربعی برای احداث ساختمان پلیس راهور و 110 دستگاه موتورسیکلت به فرماندهی انتظامی استان قم، اهدا شد.
در پایان جلسه از مسئولان و فرماندهانی که در تامین امنیت استان قم نقش دارند تجلیل به عمل آمد و از سند هویتی یکی از شهدای فرماندهی انتظامی استان رونمایی شد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید