سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی آبان امسال بهره برداری می شود | اتاق خبر
کد خبر: 373982
تاریخ انتشار: 12 مهر 1395 - 21:01
سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠و٢١ پارس جنوبی گفت: سکوی فاز ٢١ با ظرفیت برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز تا پایان آبان ماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

اتاق خبر:علیرضا عبادی افزود: این سکو منابع گازی میدان پارس جنوبی را برای فراوری به پالایشگاه فازهای ٢٠و٢١ انتقال خواهد داد.
وی اضافه کرد: عملیات هوک آپ (اتصال خطوط لوله میان سکویی) سکوی فاز 21 به پایان رسیده و مراحل راه اندازی آن با روند مناسبی در دست اجراست.
عبادی، با اشاره به اینکه سیستم کنترل سکو روشن شده و در مرحله لوپ چک ها و تست های نشتی در قسمت های مختلف است، گفت: فعالیتهای آماده سازی و تست خط لوله انتقال گاز این سکو به خشکی نیز در دست اجراست.
وی فعالیت های باقیمانده راه اندازی خط لوله و سکوی ٢١ را تابع وضعیت دریا و شرایط آب و هوایی عنوان کرد .
عبادی ادامه داد: ردیف اول پالایشگاه از آمادگی دریافت و شیرین سازی گاز به میزان ٥٠٠ میلیون فوت مکعب در روز برخوردار است، اما در شرایط کنونی تابع ظرفیت محدود تحویلی از شرکت گاز هستیم.
وی با بیان اینکه مزیت دریافت اولیه گاز از فازهای ٦ تا ٨، آماده سازی کامل واحدهای پالایشی برای دریافت گاز از دریاست گفت: این وضعیت بطور کامل برای ردیف نخست این فازها انجام شده و به محض ورود گاز ترش از سکو، فرایندهای پالایش گاز آغاز می شود.
سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠ و٢١ با اشاره به اینکه تامین شیرهای برقی نقشی مهم در راه اندازی ردیف های شیرین سازی دارد، در مورد ردیف دوم شیرین سازی گفت: تامین این تجهیزات پس از اجرای برجام امکان پذیر شده و پیمانکار این بخش پس از تعویض وندور، اقدام به خریدشیر های برقی کرد.
عبادی گفت: مراحل انتقال ٨٦ شیر برقی مربوط به ردیف های ٢ تا ٤ آغاز شده و در مرحله نخست بخشی از این شیرها با ارسال از طریق خطوط هوایی دریافت شده و وارد سایت خواهد شد.
وی اضافه کرد: آبگیری واحد لخته گیر آغاز و فعالیت های اجرایی در این واحد به پایان رسیده است و تست آن تا پایان مهرماه انجام می شود.
عبادی ادامه داد: متعاقب اتمام عملیات مربوطه در این تاریخ، بلافاصله تست نشتی واحد با گاز ازت آغاز و پالایشگاه آماده دریافت گاز از بخش فراساحل خواهد شد.
وی همچنین تکمیل واحدهای زیست محیطی فازهای ٢٠و٢١ را از برنامه های ضروری تا پیش از ورود گاز از حوزه دریا برشمرد و اضافه کرد: واحد تصفیه آبهای گوگردی (U-109) راه اندازی شده است.
عبادی با اشاره به رفع پانچ واحد تصفیه پساب(U-129) توسط تیم راه اندازی، گفت: با اتمام این فعالیت ها، این واحد نیز تا پایان مهرماه راه اندازی می شود.
وی با تاکید براینکه یکی از اصلی ترین بخش های زیست محیطی هر فاز ، واحد بازیافت گوگرد است، گفت: پیشرفت عملیات راه اندازی این واحد به ٩٠ درصد رسیده و تا پایان آبان و پیش از ورود گاز راه اندازی می شود.
سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠و٢١ پارس جنوبی اظهار کرد: همچنین دریافت و نصب دیزل ژنراتورهای سکوی ٢٠ در یارد خرمشهر انجام شده و هم اکنون هیچ گونه کسری کالایی برای اتمام ساخت این سکو وجود ندارد و تا پایان مهرماه آماده نصب در موقعیت دریا خواهد بود.
وی افزود: تلاش می شود تمامی فعالیت های مربوط به پیش راه اندازی و راه اندازی این سکو در خشکی به انجام برسد، تا ضمن تسهیل فرایند های مربوطه، زمان راه اندازی و بهره برداری از این سکو کاهش یابد.
عبادی، زمان ارسال گاز از این سکو به بخش خشکی را بهمن ماه امسال اعلام کرد و افزود: در مرحله نخست ٥٠٠ میلیون فوت مکعب و بتدریج با پایدار شدن وضعیت، طی بازه زمانی سه هفته، حجم برداشت گاز نیز تا یک میلیارد فوت مکعب افزایش خواهد یافت.
سرپرست فازهای ٢٠ و٢١ پیشرفت بخش سکوها را٩٢ درصد، خطوط لوله ٨٨ درصد، حفاری ٩٨،٥درصد، بخش خشکی ٨٨،٥ درصد و پیشرفت کل این طرح را ٩٠،٥ درصد عنوان کرد.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید