«ازدواج‌های مرده» فضای سوررئال دارد/ خواستگاری در حضورِ جسد | اتاق خبر
کد خبر: 374036
تاریخ انتشار: 13 مهر 1395 - 03:54
کارگردان نمایش «ازدواج های مرده» بیان کرد که این متن فضایی سوررئال دارد و از مشترکاتی چون ازدواج، مرگ و خانواده بهره گرفته است.

به گزارش اتاق خبر، محمدحسین میربابا کارگردان نمایش «ازدواج‌های مرده» درباره این اثر که اجرای آن از یکشنبه ۱۱ مهر در تماشاخانه استاد مشایخی آغاز شده است، گفت: این نمایشنامه از یک نویسنده اهل کرواسی است که متن قصه آن کمی از جامعه ما دور است.

وی ادامه داد: ما خیلی تلاش کردیم به متن پایبند باشیم ولی نشد در نتیجه سعی کردیم روی مشترکاتی دست بگذاریم که همه جای دنیا وجود دارد. مرگ، خانواده و ازدواج از مسایلی است که همه با آنها ارتباط برقرار می کنند با این حال تناقض ها و تکرارهایی در متن وجود داشت که آدم را به روزمرگی‌هایش می برد و ما در لحن، اکت و بازی ها از این المان های تکرار و تناقض سود بردیم.

میربابا با اشاره به فضای این نمایش که یک احساس کلی را در مخاطب پدید می آورد، اظهار کرد: وقتی موسیقی باخ را گوش می دهید شاید کلمات را نفهمید ولی روی شما تاثیر می گذارد در این کار هم می توانید احساس درونی متن را درک کنید.

وی با اشاره به داستان این نمایش بیان کرد: مادر خانواده مرده و جسد او در اتاق است. او راه می رود و حرف می زند و در همین حین پسری هم به خواستگاری دختر خانواده آمده است.

میربابا با بیان اینکه متن فضایی سوررئال دارد، توضیح داد: ویژگی این متن تعدد لوکیشن های آن بود که از یک تئاتر فراتر می رفت. این متن فضاهایی چون رودخانه و کوچه داشت و باعث شد ما نگاهی سینمایی به فضای آن داشته باشیم و المان هایی به کار بریم که خود مخاطب باید ببیند. موسیقی هم در این کار اهمیت بسیاری دارد و متن ویژگی هایی دارد که در آن، بُعد زمانی شکسته می شود.

کارگردان نمایش «ازدواج های مرده» درباره فضای این متن تصریح کرد: برای اجرایی کردن لوکیشن های متعدد در این نمایش از تکنیک های سینمایی استفاده شد و ما با بهره گرفتن از افکت های موسیقایی، نورپردازی و تکنیک های فنی - تصویری لوکیشن ها و داستان را به صحنه آوردیم.

میربابا درباره دکور نیز یادآور شد: دکور این نمایش یک حمام است که به خاطر قصه و به دلیل اینکه بتوانیم تکنیک های سینمایی را به کار بگیریم و تصاویری «فُلو» داشته باشیم چنین دکوری را طراحی کردیم.

این کارگردان تئاتر که این نمایش را پیش از این در رشت به صحنه برده است در پایان بیان کرد: من حدود ۱۰ ماه درگیر این کار بودم؛ سه ماه روی متن وقت گذاشتم و حدود ۶ ماه تمرین کردیم. حدود دو هفته هم نمایش در رشت اجرا شد که البته بازخورد خیلی خوبی نداشت چون مخاطب تئاتر در شهرستان کمتر از تهران است. با این حال آن زمان پیمان قدیمی اجرای ما را از این نمایش دید و خواست که آن را اجرا کنیم و تهیه کنندگی اش را بر عهده گرفت.

نمایش «ازدواج‌های مرده» نوشته آزیا سرنچ تودوروویچ با کارگردانی محمدحسین میربابا و نقش‌آفرینی ماه‌منیر موسوی، محمد طایفه، داوود گراوند و الهه برادران، هر شب ساعت ۱۹ در تماشاخانه استاد جمشید مشایخی (تئاتر مان) روی صحنه می‌رود.

مهر  

نظرات
ADS
ADS
پربازدید