شاخص تعطیلی مدارس در زمان گرد و غبار فاصله زیادی با استانداردهای بهداشتی دارد | اتاق خبر
کد خبر: 374143
تاریخ انتشار: 13 مهر 1395 - 17:12
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه شاخص های فعلی تعطیلی مدارس فاصله زیادی با استاندارد جهانی بهداشت دارد، خواستار تعدیل شاخص های تعطیلی مدارس در زمان وقوع گرد و غبار در استان شد.

اتاق خبر:احمدرضا لاهیجان زاده دوشنبه در کارگروه مقابله با آلودگی هوای استان که درسالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به تدوین شاخص هایی برای تعطیلی مدارس و ادارات در سال 90 اظهار کرد: این شاخص ها فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد و عمل کردن براساس آنها به ویژه برای کودکان و دانش آموزان خطرناک و خسارت بار است به همین دلیل این شاخص ها نیاز به تعدیل دارد.
به گفته وی، درتهران مصوبه ای تدوین و درآستانه طرح دردولت است که براساس آن مدارس 15 تا 20 روز در زمان آلودگی هوا تعطیل می شوند و زمان جایگزین این تعطیلات در خرداد و اردیبهشت خواهد بود.
لاهیجان زاده پیشنهاد کرد: تیمی متشکل از دانشگاه علوم پزشکی، هواشناسی، استانداری و محیط زیست برای تعیین شاخص های تعطیلی در زمان گرد وغبار تشکیل شود.
وی با اشاره به تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا در کشور از سال 93 گفت: این کمیته براساس شاخص PSI و یا AQI درباره وضعیت آلودگی هوا تصمیم گیری کرده و تکالیفی برای دستگاه ها مشخص کرده است.
لاهیجان زاده افزود: براین اساس درصورتی که شاخص ها بین 200 تا 300 باشد شرایط درحالت اضطرار و در صورتی که بیش از 300 باشد شرایط بحرانی است.
وی اضافه کرد: با توجه به وضعیت هوای خوزستان، درصورت ملاک قرار دادن این شاخص ها تعداد زیادی از روزهای سال در خوزستان وضعیت هوا درحالت اضطرار است بنابراین نیاز است که شاخص های محلی برای تصمیم گیری تدوین شود.
براساس این گزارش، شاخص (Pollutant Standard Index) PSI استانداردی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا مورد استفاده قرار می گیرد و از پنج آلاینده منواکسید کربن، ازن، دی اکسیدنیتروژن، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق استفاده می شود.
براساس این شاخص غلظت آلاینده ها به یک مقیاس عددی بین صفر تا 500 PSI نشان داده می شود.
از سال 1999 به بعد به جای شاخص PSI برای سنجش کیفیت هوا از معیاری به نام 'ضریب کیفیت هوا' (AQI) که حساس تر و دقیق تر است استفاده می شود که آنهم بر حسب شدت آلودگی از صفر تا5٠٠ درجه بندی می شود.

*خشکسالی در راه است
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین با اشاره به گزارش اخیر ناسا درباره خشکسالی اظهار کرد: این گزارش، بر مطالعات پنج سال پیش ناسا تاکید می کند و نشان می دهد که خاورمیانه در 25 سال آینده با خشکسالی شدیدی مواجه می شود و کشور ما در سخت ترین شرایط آن قرار گرفته و جزو چهار کشور بحرانی از نظر آب است.
وی تاکید کرد: با توجه به خشکسالی های پیش رو، باید از برنامه های جزئی مانند نهال کاری بگذریم و مدیریت منابع آب را مد نظر قرار دهیم.
لاهیجان زاده با اشاره به وقوع گرد و غبار در روزهای اخیر در کشور و در دنیا افزود: در روزهای اخیر شاهد وقوع گرد و غبار در خراسان بودیم که منشاء آن کشور افغانستان بوده و گرد وغبار در کره جنوبی که منجر به چند روز تعطیلی شده بود نیز از مغولستان نشات گرفته بود.
وی با اشاره به تدوین برنامه ملی مقابله با گرد وغبار اظهار کرد: برنامه گرد و غبار و اعتبار مورد نیاز برای مقابله با آن و تکالیف وزارتخانه ها و قوانین الزام آور قرار بود در مجلس تصویب شود.
لاهیجان زاده با اشاره به مصوبات دولت درسال 93 دراین زمینه گفت : قرار بود سه دستگاه سنجش 'لیدار' برای پیش آگاهی گرد وغبار درکشور خریداری و یکی از آنها در خوزستان نصب شود که قرار است این دستگاه ها به زودی خریداری شود.
وی تصویب قطعنامه مقابله با ریزگردها درمجمع عمومی سازمان ملل را از دیگر اقدامات در این زمینه عنوان کرد و افزود: 21 میلیارد ریال برای احیای تالاب ها و خرید دستگاه های پایش به خوزستان اختصاص یافته است.
دبیر کارگروه مقابله با آلودگی هوای استان در تشریح عملکرد دستگاه ها درمقابله با ریزگردها اضافه کرد: در حال حاضر 21 دستگاه پایش آلودگی هوا در خوزستان نصب شده و قرار است پنج دستگاه دیگر نیز اضافه شود.
به گفته وی، 50 پیشنهاد ازسوی محققان و بخش خصوصی درباره راهکارهای مقابله با ریزگردها به این اداره کل واصل شده که در حال بررسی در سازمان محیط زیست کشور است.
وی با اشاره به تصویب حقابه تالاب های شادگان و هورالعظیم اظهار کرد: وزارت نفت در بازگشایی بیش از 70 دریچه (کالورت) در هورالعظیم همکاری کرده و سازمان آب و برق نیز در تامین حق آبه تالاب و لایروبی انهار و بازسازی سازه ها کمک کرده است.
لاهیجان زاده با اشاره به آبگیری 63 درصد از بخش ایرانی هورالعظیم گفت : آب ورودی به تالاب هورالعظیم از 370 میلیون مترمکعب در سال های گذشته به 1.1 میلیارد مترمکعب در سال جاری رسیده است.
به گفته وی، هم اکنون دریچه های هورالعظیم به سمت کشور عراق مسدود شده تا آب موجود در بخش ایرانی تالاب باقی بماند.
وی تامین 9 میلیارد ریال اعتبار برای نگهداری عرصه های نهال کاری شده، بیابان زدایی 50 هزار هکتار با اعتبارات وزارت نفت، تجهیز فرودگاه اهواز، اعطای تسهیلات برای بهبود حمل و نقل عمومی و یارانه به شهروندان برای بهسازی منازل، ایجاد بادشکن در اطراف مزارع کشاورزی، فراهم سازی امکانات پاکسازی معابر شهری بعد از وقوع پدیده گرد و غبار، و تجهیز آزمایشگاه علوم پزشکی و اطلاع رسانی و واکنش سریع را از جمله مصوباتی دانست که تا کنون اجرایی نشده است.
لاهیجان زاده با بیان اینکه درسال 95-94 حدود 27 درگیر پدیده گرد و غبار بودیم، افزود: بیشترین زمان وقوع پدیده گرد و غبار مربوط به سال های آبی 87-86 و 91-90 است که در این سال ها بیش از 70 روز خوزستان درگیر گرد و غبار شدید بوده است.
وی با اشاره به تصویب بسته مقابله با گرد و غبار در دولت برای سال های 93 و 94 تصریح کرد : سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از اختصاص اعتبار به این مصوبات درسال 95 امتناع کرده و این مساله مستلزم تمدید مصوبه است.

*ریزگرد و عقب ماندگی تحصیلی
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان نیز دراین نشست گفت: یک میلیون دانش آموز خوزستانی درمعرض اثرات سوء پدیده گرد و غبار و تبعات ناشی از آن هستند.
محمد تقی زاده با بیان اینکه تعطیلی مدارس در زمان گرد و غبار باعث افت تحصیلی دانش آموزان می شود، اظهار کرد: شرایط گرد وغبار باعث می شود دانش آموزان خوزستانی درهرسال تحصیلی به اندازه 1.5 سال از دیگر استان ها کشور عقب تر بمانند.
وی افزود : این عقب افتادگی صرفنظر از کیفیت کلاس ها و امکانات تحصیلی است.
تقی زاده گفت : یک میلیون دانش آموز و 70 هزار پرسنل آموزش و پرورش در خوزستان فعالیت می کنند که امکان خرید ماسک برای آنها را نداریم.
براساس این گزارش، درپی وقوع مجدد پدیده گرد و غبار در خوزستان از اواخر هفته گذشته و تشدید آن در دو روز اخیر مدارس و دانشگاه های استان 2 روز تعطیل شده اند.
براساس اعلام اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان طبق دستورالعمل تعطیلی مدارس و اداره ها در زمان گرد و غبار، درصورتی که غلظت ذرات گرد و غبار درهوا یک هزار و 500 میکروگرم بر مترمکعب (10 برابر حد مجاز آلودگی هوا) باشد مهدهای کودک؛ یک هزار و 800 میکروگرم بر مترمکعب (12 برابر حد مجاز آلودگی هوا) مدارس ابتدایی؛ 2 هزار و 200 میکروگرم بر مترمکعب (14 برابر برابر حد مجاز آلودگی هوا) مدارس متوسطه اول؛ 2 هزار و 500 میکروگرم بر مترمکعب (16 برابرحد مجاز آلودگی هوا) مدارس متوسطه دوم و سه هزار میکروگرم بر مترمکعب (20 برابر حد مجاز آلودگی هوا) اداره های استان باید تعطیل شوند. این درحالست که در اغلب موارد این دستورالعمل نیز رعایت نمی شود.
حد مجاز آلودگی هواز 150 میکروگرم بر مترمکعب است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید