یک ساعت کار در هفته شغل محسوب می‌شود! | اتاق خبر
کد خبر: 374280
تاریخ انتشار: 13 مهر 1395 - 13:32
رییس مرکز آمار ایران افزود: هدف‌گذاری برای شرکت ٨ میلیون و ٨٨١ خانوار به صورت اینترنتی در این سرشماری است؛ این در شرایطی است که سرشماری اینترنتی سختی‌های خاص خود را دارد.

اتاق خبر: امیدعلی پارسا در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارها، یک میلیون و ٣٧٢ هزار خانوار در سرشماری نفوس و مسکن سال جاری به صورت اینترنتی ثبت نام کرده‌اند که بر این اساس ٣٣ درصد از هدف ده روزه ما محقق شده است.

وی افزود: استان‌های سمنان و بوشهر بیش از صد درصد از هدف‌گذاری را تاکنون محقق کرده‌اند.

پارسا افزود: هدفگذاری برای شرکت ٨ میلیون و ٨٨١ خانوار به صورت اینترنتی در این سرشماری است؛ این در شرایطی است که سرشماری اینترنتی سختی‌های خاص خود را دارد.

وی تصریح کرد: استانهای همدان، خوزستان، لرستان، قزوین، البرز، کهکیلویه‌وبویراحمد، آذربایجان غربی و اردبیل کمتر از ٢٨ درصد هدف‌گذاری خود در 10 روز اولیه را محقق کرده‌اند و تا روز گذشته هر ساعت ٢٢ هزار و ٦٨٠ خانوار ثبت نام کردند. در حالی که انتظار داریم روزانه ٥٠ هزار خانوار اطلاعات خود را وارد کنند.

پارسا ادامه داد: در بسیاری از کشورهای دنیا در اولین سرشماری اینترنتی تنها 2 درصد از خانوارها شرکت می‌کنند و حداکثر مشارکتی که به ثبت رسیده ٨ درصد است؛ در حالیکه در ایران ٣٥ درصد مشارکت با توجه به ضریب نفوذ اینترنت در نظر گرفته شده است.

پارسا گفت: تمام تدابیر لازم اندیشیده شده تا در روزهایی اینده که احتمال می رود مراجعات مردم گسترش یابد، مشکلی در پشتیبانی اینترنتی نداشته باشیم. در حال حاضر کمترین مشکل به لحاظ ورود کاربران به سایت مرکز آمار برای سرشماری اینترنتی وجود دارد و شاید با اطمینان بتوان گفت احتمال قطع شدن سایت سرشماری به صفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: اولین قرعه کشی سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن در سال ۹۵ انجام شده و به ۱۰۰ نفر از افرادی که اطلاعات خود را در پایگاه مورد نظر به ثبت رسانده اند، هر یک به مبلغ یک میلیون تومان هدیه تعلق خواهد گرفت که در تماس با این افراد شماره حساب های آنها در حال دریافت بوده و هدایای آنها به حساب‌شان واریز می شود.

رئیس مرکز ملی آمار خاطرنشان کرد: بر اساس آمار و ارقامی که از شاخص‌های مهم اقتصادی دریافت می‌شود. در ۶ ماهه ابتدای سال جاری سرعت افزایش درآمدها رو به بهبود است و به نظر می رسد آرام آرام سمت و سوی رشد و توسعه در اقتصاد پدیدار شود.

پارسا در پاسخ به پرسشی مبنی بر چگونگی جمع آوری اطلاعات برای اعلام آمار اشتغال در کشور خاطرنشان کرد: در دنیا تمامی خبرگان در حوزه اشتغال و بیکاری گرد هم آمده و اعلام کرده‌اند که ۲ روز کار در هفته ملاک شاغل بودن یا نبودن یک فرد است و این در مجموعه آمار سازمان ملل نیز تعریف شده و با آن تعریف حساب و کتابهای لازم صورت می گیرد. ضمن اینکه از اواخر دولت هشتم تعریف رسمی کل دنیا برای اشتغال یک ساعت در هفته را به معنای شاغل بودن یک فرد در نظر می‌گیرند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آمارهای جدید اشتغال و بیکاری اکنون بر مبنای کدام یک از این شاخص‌ها تهیه می شود؟ خاطرنشان کرد:  ما نیز خود را از جامعه جهانی جدا نمی دانیم و برای آمار اشتغال، همان یک ساعت کار در هفته را در نظر می گیریم.

وی خاطرنشان کرد: نرخ فعالیت در کشور هر عددی که باشد اگر به فرض ۲ درصد افزایش یابد، به مفهوم آن است که ۲ درصد مردم می خواهند بیشتر کار کنند و این در شرایطی است که هر یک درصد افزایش در نرخ فعالیت، ۲۵۰ هزار نفر آدم جدید را شامل می شود که می خواهند کار کنند.

وی در خاتمه افزود: اشتغال، فعالیت و بیکاری را باید با هم دید و با نگاهی به رشد اقتصادی، تورم، بیکاری و ضریب جینی، اظهارنظر کرد که اقتصاد کشور رو به رشد و توسعه است یا عقب رفت دارد. اما در مجموع به نظر می رسد از ابتدای سال ۹۵ روند رشد اقتصادی آرام آرام در حال شکل گیری است.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید