اعتراض به تصادفات جاده سنندج-مریوان | اتاق خبر
کد خبر: 374393
تاریخ انتشار: 14 مهر 1395 - 20:56
وقوع تصادفات بی پایان رانندگی در مسیر سنندج – مریوان به جایی رسید که جمعی از شهروندان مریوانی با حضور در مقابل فرمانداری این شهرستان نسبت به این موضوع و بی تفاوتی ها اعتراض کردند.

اتاق خبر: وقوع تصادف در جاده سنندج – مریوان سالهاست که به یکی از معضلات اصلی در استان کردستان تبدیل شده و در آخرین مورد نیز با واژگون شدن یک نفت کش عراقی خسارت های مالی و جانی زیادی به مردم وارد شد.

جاده سنندج – مریوان در حالی که امروز به یک راه ترانزیتی تبدیل شده است که در سالهای گذشته به عنوان یک راه فرعی مورد استفاده قرار می گرفت و حدود دو دهه است که اصلاح این مسیر و احداث یک راه جدید نیز در دستور کار قرار گرفته ولی تاکنون به نتیجه مشخصی نرسیده است.

با رسمی شدن مرز باشماق مریوان و اخذ مجوز ترازیتی برای آن، تردد در مسیر سنندج – مریوان چند برابر شد ولی مسیر تفاوتی با گذشته پیدا نکرد و به همین دلیل وقوع تصادفات رانندگی در آن نیز با افزایش قابل توچجهی مواجه شد.

مشکل در جاده سنندج – مریوان زمانی بیشتر شد که از این مسیر برای تردد نفت کش های عراقی استفاده شد و این ترددها بر وقوع تصادفات رانندگی دلخراش و آتش سوزی های مختلف افزود که در آخرین مورد از وقوع این تصادفات و آتش سوزی ها و به دنبال واژگونی یک نفت کش عراقی، متاسفانه شش ماشین در آتش سوختند و چندین نفر زخمی و دو نفر نیز فوت شدند.

در حالی که قرار بود حدود یک دهه قبل مسیر جدید جاده سنندج – مریوان احداث و به بهره برداری برسد که هر سال این وعده تمدید می شود و گذشت دو دهه و طی کردن عمر چندین دولت همچنان این پروژه به سرانجام مشخصی نرسیده و تصادفات رانندگی قربانی می گیرد.

با نشر گسترده تصاویر آخرین تصادف در جاده سنندج – مریوان، روز گذشته شماری از شهروندان مریوان با در دست  داشتن کاغذ نوشته های با عنوان اعتراض در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کرده و خواستار پاسخگویی در این خصوص شدند.

در این تجمع که جمعیت زیادی هم حضور داشتند، حاضران دو خواسته خود را با فرماندار شهرستان مریوان در میان گذاشته و وی نیز وعده داد که هر چه سریعتر زمینه برای تسریع در احداث مسیر جدید سنندج – مریوان فراهم شود.

تسریع در احداث جاده جدید سنندج – مریوان و همچنین ممنوعیت تردد نفت کش های عراقی دو خواسته معترضین در شهرستان مریوان بود که فرماندار وعده داد با توجه به اعتبار اختصاص داده شده به جاده سنندج – مریوان، این مسیر جدید در کوتاهترین زمان ممکن بازگشایی خواهد شد.

وی در خصوص خواسته دوم معترضان در شهرستان مریوان، افزود: تردد نفت کش های عراقی یک قرارداد بین المللی است و این مهم از توان ما خارج است ولی ما باید تلاش کنیم که مسیر جدید هر چه سریعتر احداث شده و مورد استفاده قرار گیرد.

همزمان با اعتراض مردم، نماینده مردم شهرستان های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در تذکری کتبی به وزیر راه و شهرسازی خواستار تسریع در احداث جاده سنندج – مریوان شد.

منصور مرادی همچنین در نامه ای خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه از وی خواست که اعتبار مورد نیاز برای تسریع در احداث مسیر جدید سنندج – مریوان تامین شود.

در این نامه تاکید شده است که با توجه به افزایش ترددها و همچنین مسیر نامناسب، لازم است که دولت برای کاهش هزینه های مالی و جانی ناشی از تصادفات تامین اعتبار مورد نیاز برای جاده سنندج – مریوان را در اولویت کارهای خود قرار دهد.

در همین حال استاندار کردستان در آخرین اظهار نظر خود در خصوص سرنوشت جاده سنندج – مریوان اعلام کرد که دولت تامین اعتبار برای این پروژه را در اولویت قرار داده است.

عبدالمحمد زاهدی در این خصوص بیان کرد: بر اساس رایزنی های صورت گرفته با وزارت راه و شهرسازی اعتبار ۱۳۰ میلیارد تومانی برای تکمیل و بهره برداری از این مسیر تصویب شده است و انتظار می رود که این اعتبار بتواند زمینه برای بهره برداری از این پروژه را فراهم کند.

وی افزود: تخصیص این میزان اعتبار قطعی است و انتظار می رود که با پیگیری های مستمر زمینه برای بهره برداری هر چه سریعتر از جاده سنندج – مریوان در کوتاهترین زمان ممکن فراهم شود.

در حالی که مسئولان بار دیگر وعده تسریع در احداث این جاده را سر می دهند که هنوز بعد از گذشت ۲۰ سال این پروژه به سرانجام نرسیده است و ترس مردم از این است که بار دیگر این وعده نیز همانند تمامی وعده های داده شده در طول این دو دهه بایگانی شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید