اجرای سامانه جامع امورگمرکی، سازو کاری برای گذر از چالش دیوان سالاری | اتاق خبر
کد خبر: 374475
تاریخ انتشار: 15 مهر 1395 - 08:12
راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی در گمرک های کشور و به تبع آن در استان اصفهان زمینه عملکرد مثبت، گذر از چالش دیوان سالاری (بروکراسی) تسریع در فرایند اداری و پیشگیری از فساد اداری را فراهم می آورد.

اتاق خبر:در نظر عامه مردم کشور ما، نظام بروکراسی بر ناکارآمدی و کاغذبازی های زائدی دلالت دارد که نه تنها گره از کار مراجعه کنندگان به اداره های دولتی نمی گشاید بلکه مشکلات پیچیده ای برای آنان ایجاد می کند .
گرفتن امضاهای پیاپی، رفت و آمد های مکرر بین قسمت های مختلف ادارات و شنیدن امروز و فرداهای بسیار از کارمندان همگی تصوراتی است از واژه 'بروکراسی' که در اذهان عمومی و هر کسی که حداقل یک بار رفتن به ادارات دولتی را تجربه کرده باشد، نقش می بندد.
حال آنکه با مطالعه معنای لغوی، مفهوم و تاریخچه بروکراسی درخواهیم یافت، که بروکراسی یا دیوانسالاری دارای دو رویکرد بوده است که در رویکرد نخست هدف آن توسعه ساختارهای اداریِ اقتصادی و سیاسی بوده اما در عمل در بسیاری از جوامع بویژه جامعه ما بدرستی اجرا نشده و با کاستی ها و سوءاستفاده همراه شده به همین دلیل در اذهان عمومی بار منفی دارد .
واژه­ بروکراسی نخستین­ بار در قرن هیجدهم (سال 1745) توسط اقتصادان فرانسوی به نام 'وینست دوگورنی' مطرح شده است. او به واژه فرانسوی 'bureau' به معنی میز تحریر، دفتر و اداره، پسوند 'cracy' به معنای حکومت را افزود.
معادل فارسی این واژه 'دیوان سالاری' است و در گذشته مفاهیم از آن، در فرهنگ های کهن مانند امپراطوری هخامنشی، مصر باستان و چین وجود داشته است.
در منابع مختلف مفاهیم گوناگونی از بروکراسی آورده شده است که به اختصار برخی از آن ها در ادامه ذکر می شود.
بروکراسی زنجیره ای مشخص از فرماندهی، با جریان مسئولیت ها از بالا به پایین است که کمک می کند رفتارها بطور منظم، پیش بینی پذیر شود و آنها را در مسیری خردگرا و قابل نظارت قرار دهد.
به عقیده 'وبر' (جامعه شناس آلمانی) سازمان های اداری کاملا بوروکراتیک، از لحاظ فنی، توانایی حصول بیش ترین کارآیی را دارا هستند و بوروکراسی شناخته شده ترین ابزار فردگرایانه برای اعمال کنترل بر افراد است.
بروکراسی از دیدگاه 'کانت' حکومت اداری و قاعده مند محسوب می شود که در آن شرح وظایف و اختیارات هر فرد مشخص است و روند تحقق هر عملی در سازمان از ابتدا تا انتها مدون است.
'آنتونی ­رابینز' معتقد بود که بروکراسی اگر بر اساس سازمان منطقی بنیان شود، کارآمد است بطوریکه وجود پستهای سازمانی بصورت سلسله مراتب با اهداف روشن، موجب تسهیل در انجام امور سازمان می شود، همچنین وجود قدرت در پست سازمانی بر مبنای روابط غیرشخصی، موجب حذف نفوذ اشخاص در واگذاری مشاغل می شود.
باتوجه به تعاریف مذکور و اساس و بنیان این نظام درخواهیم یافت که بروکراسی در ذات خود از ابراز سلایق شخصی و هرج و مرج در انجام امور جلوگیری کرده و شکل و سامانی بر اساس قوانین و مقررات به امور اداری در فعالیت های اقتصادی و سیاسی می دهد.
همچنان که بروکراسی یا دیوان سالاری در جوامع پیشرفته موجب توسعه اقتصادی شده ولی در جوامع توسعه نیافته بدلیل پیاده کردن نادرست آن، عدم بومی سازی این نظام و مطابقت آن با فرهنگ داخلی کشورها، حتی به 'فساد اداری' منجر شده است.
در حقیقت بروکراسی دچار قوانین و مقررات دست و پاگیر، کاغذ بازی های زائد و تشریفات اضافی شده و تعبیری منفی را در باور مردم بوجود آورده است.
گمرکات از جمله معابر و مراکزی است که به دلیل شکل خاص ارتباطشان با مردم بویژه با بازرگانان و سودگران، زمینه بروز عملکرد منفی و ناکارآمد بروکراسی در آنها زیاد است.
رضایت مردم و مراجعه کنندگان، ضرر و سود افراد همگی در گرو نحوه عملکرد و صرف زمان مناسب در ارائه خدمت به ایشان از سوی گمرکات است و به همین دلیل اجرای طرح جامع امور گمرکی به عنوان یک ضرورت مورد تاکید مردم و مسئولان قرار دارد.
در این زمینه مدیرکل گمرک اصفهان در گفت وگو با ایرنا، بیان کرد: راه اندازی مرحله نهایی سامانه جامع امورگمرکی در تیر ماه گذشته و حدف کاغذ از اظهارنامه ها راهکار مناسبی برای کوتاه کردن فرایندهای اداری، بالابردن دقت و سرعت در انجام امور بوده است.
اسد الله احمدی ونهری افزود: با اجرایی شدن این طرح و آغاز به کار این سامانه، کلیه مراحل ورود و خروج کالا در گمرگ استان اصفهان بصورت الکترونیک صورت می گیرد.
وی خاطر نشان کرد: مرحله اول سامانه جامع امور گمرکی در سال 93 در گمرکات سراسر کشور همچنین گمرک اصفهان راه اندازی شد.
احمدی ونهری اضافه کرد: طی این مدت به منظور افزایش سلامت کار، کاهش مراحل و در نتیجه افزایش بهره وری و بهبود عملکرد گمرک در فضای کسب و کار، این سامانه مطابق برنامه زمان بندی درگمرک اصفهان راه اندازی شد.
وی ادامه داد: همچنین کلیه دستگاه های مرتبط با تجارت خارجی بصورت الکترونیک و آن لاین (on line) به گمرک اصفهان متصل شده اند.
احمدی ونهری اظهار داشت: با راه اندازی این سامانه تشریفات واردات از 27 روز به سه روز ( بطور متوسط ) و تشریفات صادرات کالا از 24 ساعت به حدود سه ساعت (بطور متوسط ) کاهش یافته است.
وی ابراز امیدواری کرد: با اتصال گمرک به شرکت های حمل و نقل و اداره کل بنادر و دریانوردی کشور، اطلاعات مربوط به محموله ها قبل از ورود کالا به گمرک، در اختیار کارشناسان گمرک قرار گیرد.
احمدی ونهری افزود: این موضوع موجب کاهش زمان انجام کار و افزایش سلامت کار می شود.
مدیرکل گمرک اصفهان هچنین از اجرای مراحل بعدی گمرک جمهوری اسلامی ایران خبر داد و اعلام کرد: این گمرک در آینده به بنادر مهم دنیا متصل شده و به محض حمل کالا به مقصد ایران اطلاعات مربوط به کالا و مانیفست الکترونیک آن برای گمرک مخابره می شود.
وی تاکید کرد: این امر در راستای اقتصاد مقاومتی و مبارزه با قاچاق کالا اقدام بسیار بزرگ و بی سابقه ای محسوب می شود.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید